Cilj projekta je da nastavi sa jačanjem kapaciteta omladinskih NVO globalno i sa razvijanjem novih kvalitetnih otvorenih resursa obrazovanja na polju medijske i novinarske pismenosti. Specifični ciljevi projekta su:
1. Jačanje kapaciteta omladinskih NVO/radnika/aktivista iz 6 Balkanskih zemalja na polju novinarske pismenosti, kritičkog razmišljanja i medijskog aktivizma i ohrabrivanje njihovog aktivnog učešća u društvu.
2. Kreiranje visoko kvalitetnih multijezičkih otvorenih resursa obrazovanja za inovativno učenje o novinarskoj pismenosti i kritičkom razmišljanju.
3. Dalje poboljšanje časopisa kroz uključivanje aktivista sa Balkana da pišu za njega, što će: a) ojačati informacionu/medijsku mrežu između Evrope, Afrike i Latinske Amerike na polju omladinskih politika; b) njegovati post-konfliktno pomirenje i promovisati Evropsku uniju i EU vrijednosti u Balkanskim zemljama.
Projekat implementira konzorcijum koji predvodi CDER iz Srbije, a partneri su Prima iz Crne Gore, Beyond Barriers iz Albanije, HERMES iz Hrvatske i BRAVO iz BiH.
Glavne aktivnosti projekta su trening o novinarskoj pismenosti, kritičkom razmišljanju i medijskom aktivizmu za 60 mladih aktivista iz partnerskih zemalja, dizajn i razvijanje paketa edukativnih materijala na polju novinarske pismenosti i kritičkog razmišljanja, kreiranje online kursa "Odvajanje činjenica od fikcije: Kritičko razmišljanje naspram poremećaja informacija i propagande" i unapređivanje TYM časopisa - novi autori, teme i članci.
Projekat će trajati od 01. marta 2024. do 28. februara 2026. godine. Projekat finansira Evropska unija kroz program Erasmus+, a u Crnoj Gori kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Ciljevi ovog projekta su:
1. Smanjenje rizika suicida i samopovređivanja među mladim korisnicima Savjetovališta NVO Prima.
2. Povećanje samopouzdanja i samopoštovanja i boljeg mentalnog zdravlja mladih korisnika našeg Savjetovališta i psihoterapije.
3. Povećana svijest o važnosti rodne ravnopravnosti i zdravih romantičnih veza za mentalno zdravlje mladih.
4. Povećani kapaciteti za podršku mentalnom zdravlju na lokalnom nivou.
Glavne aktivnosti projekta su online i offline besplatno savjetovanje i psihoterapija za mlade, u toku koje je održano 208 individualnih sesija sa 11 djevojaka, trening za 20 vršnjačkih edukatora iz 8 opština Crne Gore o prepoznavanju vršnjaka kojima je potrebna mentalna podrška, kako da dijele informacije o Priminom savjetovanju i kako da pruže prvu mentalnu pomoć vršnjacima koji su žrtve partnerskog ili vršnjačkog nasilja, kao i online i offline kampanja sa ciljem dizanja svijesti o bitnosti mentalnog zdravlja, šta je mentalna higijena, zašto je partnersko nasilje opasno za mentalno zdravlje i gdje da nađu podršku
Projekat je realizovan od 01. januara do 30. juna 2024. godine zahvaljujući finansijskoj podršci Ambasade Australije u Beogradu.
Ovaj projekat ima za cilj da promoviše toleranciju među mladima i uveća njihove kapacitete, kapacitete njihovih roditelja, relevantnih institucija i omladinskih servisa za prevenciju i borbu protiv partnerskog i seksualnog nasilja i njihovih posljedica. Specifični cilj ovog projekta je jačanje prevencije i borbe protiv rodnog/partnerskog/seksualnog nasilja među mladima (naročito onog koji se dešava u romantičnim vezama mladih), kao i da se umanje posljedice.
Glavne aktivnosti na projektu su trening za psihološko-pedagoške službe srednjih stručnih škola i gimnazija iz 15 opština Crne Gore, program Brižne porodice za porodice sa malom djecom koji se održao u Budvi, Brižne porodice za roditelje i tinejdžere koji je održan u Podgorici, obuka po programu "Zdrave veze" za prevenciju rodnog i partnerskog nasilja, koju su pohađali vršnjačke edukatorke/i i administratorke/i omladinskih servisa i klubova. Takođe, u okviru projekta će biti realizovane radionice za mlade u srednjim školama i omladinskim klubovima, a paralelno razvijamo online i offline medijsku kampanju koja služi da podignemo svijest o postojanju rodnog i partnerskog nasilja među mladima Crne Gore i informišemo ih gdje mogu da potraže pomoć i podršku.
Projekat traje od 01. decembra 2023. do 30. novembra 2024. godine. Realizuje se zahvaljujući finansijskoj podršci Ambasade SAD-a u Podgorici.
Pripovijedanje (storytelling) je moćna i drevna ljudska tradicija koja uključuje umjetnost prenošenja narativa, iskustava i ideja korišćenjem riječi, slika, pozorišta ili drugih oblika komunikacija.
EU-CARES projekat ima za cilj da se bavi kolektivnom traumom i podrži procese pomirenja među mladima iz zemalja pogođenih ratom kroz tehnike pripovijedanja koje podstiču aktivno učešće, konstruktivni dijalog i kritičko razmišljanje. Prepoznavanje različitih narativa i stvaranje novih kao holistički metod za podsticanje angažovanja mladih, posebno među raseljenim mladima, podići će kapacitet omladinskih OCD za integraciju najboljih praksi u izgradnji mira.
Projekat implementira konzorcijum koji predvodi Out of the Box iz Belgije, a partneri su Prima iz Crne Gore, Idea Lab iz Poljske, CESIE iz Italije, SMOC i Perpetuum Mobile iz Bosne i Hercegovine, Centrifuge iz Srbije i IRSH iz Albanije.
U kontekstu pomirenja i liječenja kolektivne traume, pripovijedanje (storytelling) je sredstvo za davanje glasa ućutkanima, priznavanje bola iz prošlosti i rad na iscjeljenju i pomirenju. Dijeljenjem najintimnijih individualnih priča, osobe i zajednice pogođenje kolektivnom trauma mogu se pomjeriti iz položaja patnje i gledati ka mjestu razumijevanja, empatije i kolektivnog zacjeljenja. To je ključni korak na putu ka izgradnji otpornijih, saosjećajnijih i inkluzivnijih društava.
Glavne aktivnosti projekta su istraživanja, intervjui, fokus grupe, okrugli stolovi, konferencije i obuke mladih, umjetnica/ka, pripovjedača, think tank konferencija, međunarodna obuka u Palermu o alatima storytelling-a, interaktivni virtuelni priručnik, videi sa ličnim primjerima kako je storytelling doveo do izlečenja ličnih i kolektivnih trauma izazvanih ratom.
Ovaj projekat finansira EU kroz program Erasmus+, a u Crnoj Gori kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Projekat traje od 01. decembra 2022. do 30. novembra 2024. godine.
Ako želite da pročitate više o pomirenju i liječenju kolektivne trauma kroz pripovijedanje (storytelling), kliknite OVDJE.
Saznajte više na https://eucaresyouth.eu/
Projekat “Zdrave veze – voljeti je zdravo” je nastavak našeg programa Zdravih veza, koji sprovodimo već 7 godina. Opšti cilj projekta je smanjenje rodno zasnovanog partnerskog i seksualnog nasilja u vezama mladih u Crnoj Gori. Od 1. aprila pa do kraja decembra 2023. bavile smo se jačanjem kapaciteta Prime i Omladinskog informativnog centra za prevenciju i borbu protiv partnerskog i seksualnog nasilja u vezama mladih kroz povećanje mreže vršnjačkih edukatorki/a, dodatnog psihoterapeuta u online i offline savjetovalištu, kreirale smo novi priručnik, video i 10 stikera, što sve predstavlja radne, edukativne i promotivne materijale u misiji stvaranja društva bez nasilja. Takođe smo targetirale i lokalne stejkholdere u tri regije i jačale međusektorsku saradnju u Baru, Podgorici i Nikšiću. Realizovale smo i radionice u omladinskim servisima i klubovima u 17 crnogorskih opština i to u saradnji sa Ministarstvom sporta i mladih i Omladinskim servisima Crne Gore.
Video Tvoja intima je tvoje parvo, kreiran u ovom projektu kroz saradnjusa Evil Ideas produkcijom, možete pogledati na ovom linku: LINK
Projekat “Zdrave veze - voljeti je zdravo” je podržan kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovode Centar za građansko obrazovanje - CGO, Friedrich Ebert Stiftung, Centar za zaštitu i proučavanje ptica i Politikon mreža. Projekat finansira Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Države koje su uključene: Crna Gora, Srbija, Albanija, Sjeverna Makedonija i Turska
Mreža omladinski HUB Zapadnog Balkana i Turske
Sajt mreže: youthwbt.eu
O mreži
Mreža okuplja 20 omladinskih organizacija kroz koje podržavamo promjene omladinskih politika u regionu kako bismo podstakli veće učešće mladih u političkoj, ekonomskoj i socijalnoj sferi javnog života. Tokom prethodne 4 godine, Mreža je kreirala Indeks participacije mladih (Youth Participation Index) koji služi za prikupljanje podataka i praćenje učešća mladih u sve tri sfere. Prema nalazima, Indeks ukazuje da je jedan od najvećih izazova u svim zemljama vezan za ekonomsku dimenziju, odnosno pitanje zapošljavanja mladih. Sa druge strane, analiza ukazuje da se nedovoljno i nekozistentno prikupljaju podaci o mladima iz osjetljivih grupa, što dodatno otežava njihov položaj na tržištu rada, kao i da većina ovih zemalja ima visoku NEET stopu mladih - koja označava mlade koji nisu zaposleni, ali nisu ni u sistemu obrazovanja ili na obukama. Shodno tome, Mreža će se u naredne 4 godine fokusirati upravo na pitanje zapošljavanja mladih koji dolaze iz osjetljivih grupa.
Ciljevi projekta
Cilj je da doprinese jačanju regionalne saradnje, participativne demokratije i podrži procese približavanja Zapadnog Balkana i Turske EU u oblasti zapošljavanja mladih, sa fokusom na:
- Stvaranje rješenja zasnovanih na informacijama i praksi na lokalu a u cilju poboljšanja politike zapošljavanja mladih na Zapadnom Balkanu i u Turskoj
- Povećati kapacitet organizacija civilnog društva da pilotiraju i promovišu inovativna rešenja za bolje zapošljavanje mladih koji nisu u sistemu obrazovanja i koji nisu zaposleni (NEET) u Zapadnom Balkanu i Turskoj
- Povećati angažman i uticaj organizacija civilnog društva u podizanju svijesti javnosti o zapošljavanju mladih iz osjetljivih grupa na Zapadnom Balkanu i u Turskoj
Aktivnosti projekta
1. Napori u zagovaranju počeće od opsežnih istraživanja koja će pružiti pružiti osnovu za predlaganje unaprijeđenih politika zapošljavanja mladih u regionu, sa posebnim fokusom na položaj specifičnih podgrupa mladih u svakoj zemlji, kao što su mlade žene (Crna Gora, Turska), socijalno - ekonomski ugroženi mladi (Sjeverna Makedonija, Albanija) i mladi iz ruralnih područja (Srbija), smatrajući da ove podgrupe predstavljaju najveći procenat mladih koji nisu zaposleni i nisu u sistemu obrazovanja (NEET).
2. Jačanje kapaciteta i finansiranje projekata koji će biti kreirani u cilju jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva da pilotiraju modele za zapošljavanja mladih iz NEET kategorija na lokalnom nivou i utiču na ekonomsko osnaživanje mladih. Oko 100 organizacija imaće priliku da učestvuje u programu izgradnje kapaciteta, dok će do 50 njih biti izabrano za finansijsku podršku i sprovođenje predloženih modela za zapošljavanje mladih.
3. Podizanje svijesti javnosti i uključivanje što većeg broja zainteresovanih strana u dijalog o unaprijeđivanju zapošljavanja mladih iz NEET kategorija, posebno jačanje uticaja omladinskih organizacija u ovoj oblasti, putem sastanaka, različitih vrsta događaja i medijske kampanje.
Partneri na projektu
Projekat „WB&T for EmploYouth - Podrška zapošljavanju mladih iz osjetljivih grupa“ realizuje pet organizacija za mlade iz ovih zemalja, i to: NVO Prima (Crna Gora), Fondacija Ana i Vlade Divac (Srbija), Youth Alliance Krusevo (Makedonija), Partners Albania - Centar za upravljanje promenama i razvojem (Albanija) i Fondacija zajednice volontera (Turska). Projekat podržava Evropska komisija, kao dio svojih napora da konstantno unapređuje odnos javnih vlasti prema mladima.
Implementaciju projekta podržali su po zemljama: Srbija - Ministarstvo omladine i sporta, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Republike Srbije; Crna Gora - Ministartsvo sporta crne Gore - Direktorat za mlade, Ministarstvo Javne uprave, Privredna komora Crne Gore; Albanija - Nacionalna služba za zapošljavanje; Sjeverna Makedonija - Agencija za mlade i sport, Opština Gazi Baba; Turska - Inicijativa za zapošljavanje žena i položaj žene na tržištu rada - KEIG.
Projekat “Kad voli ne boli - zdrave veze 2022” za cilj ima smanjenje partnerskog nasilja u vezama mladih u Crnoj Gori i doprinos rješavanju problema nedostatka psihološkog savjetovanja za djevojke i momke koji su imali iskustvo partnerskog nasilja u vezi.
Projekat se realizuje u Crnoj Gori kroz sledeće aktivnosti:
Projekat planiramo da sprovedemo u Crnoj Gori, konkretno:
1. Kampanja: sve opštine Crne Gore
2. Info sesija o kampu na Žabljaku: online, Zoom, sve opštine
3. Ljetnji kamp “Kad voli ne boli” - zdrave veze: Žabljak - kamp za mlade iz 15 crnogorskih opština
4. Mentorska podrška za organizaciju radionica u 15 omladinskih klubova/centara: online, Zoom, svi gradovi
5. Kreiranje i štampa promotivnih stikera na temu zdravih veza: biće distribuirani mladima u 15 omladinskih klubova i podijeljeni na društvenim mrežama
6. Radionice za mlade: centralna, južna i sjeverna regija Crne Gore, u gradovima gdje su aktivni omladinski klubovi (Podgorica, Tuzi, Ulcinj, Bar, Budva, Kotor, Cetinje, Danilovgrad, Nikšić, Tivat, Mojkovac, Plav, Pljevlja, Berane, Bijelo Polje).
Projekat finansira Fondacija Trag, kroz program Snažnije zajedno. Cilj Programa je podrška ženskim kolektivima koji djeluju kao neformalne grupe ili udruženja u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji kako bi ostvarili svoje ideje u oblastima borbe protiv porodičnog i partnerskog nasilja, trgovine ljudima i ekspolatacije, kao i izgradnje ženskog pokreta.
Projekat traje 6 mjeseci od 31. 05. 2022.do 31. 11. 2022.
Projekat sprovodi tim NVO Prima sa partnerskom, romskom omladinskom organizacijom CAREP - Centar za afirmaciju RE polulacije, za djevojke i momke uzrasta 14 - 19 godina, koji dolaze iz svih regija zemlje, srednjoškolke/ce, djevojke u riziku od partnerskog nasilja, momke koji su potencijalni počinitelji i žrtve partnerskog nasilja, RE mlade, LGBT+ mlade, iz manjinskih i većinskih nacionalnih i vjerskih grupa.
Mladi će biti uključeni u realizaciju projekta: a) učešćem na kampu gdje će biti obučeni za vršnjačke edukatorke i edukatore na temu partnerskog nasilja u vezama mladih, b) nakon završene obuke kao realizatori edukativnih programa u svojim sredinama i lokalnim omladinskim klubovima i servisima i info tačke za kontakt sa Primom.
Ključne aktivnosti projekta su: kamp za obuku vršnjačkih edukatorki i edukatora, obuka administratora omladinskih servisa i klubova, offline radionice u 15 crnogorskih opština, psihološko savjetovalište sa mladima koji su preživjeli ili preživljavaju partnersko nasilje, te nacionalna online kampanja. Na ovaj način radimo na prevenciji partnerskog nasilja kroz kampanju i jačanje kapaciteta 15 omladinskih klubova za pružanje informacija i podrške u ovoj oblasti.
Vršnjačke edukatorke i edukatori će i nakon završetka projekta imati ulogu resursa za temu partnerskog nasilja u svojoj zajednici, ali će i biti prepoznati kao sertifikovani vršnjački edukatori i edukatorke koji svojim vršnjakinjama/cima mogu da pruže informacije kroz organizovani način djelovanja npr. radionice, ali i kroz svakodnevnu, neformalnu komunikaciju.
U okviru projekta, 15 administratora/ki omladinskih servisa i klubova iz Crne Gore biće obučeno na temu prevencije rodno zasnovanog nasilja u vezama mladih i biće resurs za mlade u svojim opštinama, zajedno sa vršnjačkim edukatorima, kada je ovaj oblik nasilja u pitanju. Projekat će obuhvatiti 25 vršnjačkih edukatorki i edukatora, 15 administratora/ki, minimum 150 mladih iz 15 crnogorskih opština koji će učestvovati na radionicama u omladinskim klubovima, minimum 20 mladih sa iskustvom partnerskog nasilja koji će dobiti psihološku podršku kroz savjetovalište i psihoterapiju, 25 mladih koji će učestvovati na proslavi Dana mladih i 50 direktno informisanih građana, i 10.000 mladih Crne Gore obuhvaćeno i informisano putem online kampanje.
Projekat je finansiran kroz program “Odgovorno i solidarno: građani preuzimaju inicijativu” koji realizuje Fond za aktivno građanstvo - fAKT, u partnerstvu sa nevladinim organizacijama Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvoju „Zračak nade“ i Aktivna zona.
Opšti cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija građanskog društva da budu profesionalni, učinkoviti, odgovorni i nezavisni akteri - naročito pružalaca socijalnih usluga i omladinskih organizacija. U skladu sa tim, krajnji korisnici projekta će biti mladi i ranjive grupe, pogođene ekonomskim i socijalnim posljedicama Covid-19 pandemije u Crnoj Gori. Projekat finansira Evropska unija.
Vrijeme realizacije projekta: 05.05.2022. - 05.02.2023.
Projekat “Osviještene. Sigurne. Zaštićene.”, za cilj ima kriminalizovanje osvetničke pornografije u Krivičnom zakoniku Crne Gore i edukaciju mladih o ovom obliku nasilja, putem online i offline kampanje.
U okviru projekta realizovaće se sledeće aktivnosti:
1. Predlog izmjene Krivičnog zakonika Crne Gore koji kriminalizuje osvetničku pornografiju biće predat Parlamentu
2. 15 Zoom radionica za mlade iz 15 opština iz južne, centralne i sjeverne regije
3. Izrada Osnovne studije o situaciji kada je u pitanju osvetnička pornografija u Crnoj Gori i Evropi
4. Medijska kampanja
5. Sastanci sa članovima i članicama Parlamenta
6. Online i offline psihološko savjetovalište za mlade
Očekivani rezultati:
- 81 delegat/kinja crnogorskog parlamenta biće upoznati sa inicijativom kriminalizovanja osvetničke pornografije
- Predlog izmjene zakona će biti dostavljen Parlamentu
- Najmanje 10.000 mladih ljudi u Crnoj Gori biće upoznato sa ovim oblikom nasilja
- Najmanje 300 mladih od 14-30 godina iz 15 crnogorskih opština (Južni region:
Ulcinj, Bar, Budva, Kotor i Tivat; Centralni region: Podgorica, Tuzi, Nikšić, Cetinje, Danilovgrad; Sjeeverni region: Bijelo Polje, Pljevlja, Rožaje, Plav, Mojkovac), biće edukovani o ovom obliku nasilja..
- Najmanje 50 mladih ljudi uzrasta 14-30 će se prijaviti i koristiti individualno onlajn i offline psihološko savjetovanje.
Projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici.
Projekat traje od 1. novembra 2021. do 11. decembra 2022.
O projektu:
Cilj projekta “It has to be love” je edukacija omladinskih radnika i radnica o rodno zasnovanom
nasilju u vezama mladih sa posebnim akcentom na rodno zasnovano nasilje na internetu. Kroz projekat učesnici i učesnice su naučili kako da preventuju ove oblike nasilja, ali i da kreiraju online i offline kampanju koja će smanjiti nasilje u vezama mladih u njihovim zajednicama. Naprojektu učestvuje 9 organizacija iz 9 evropskih zemalja i to:
NVO PRIMA - Crna Gora
CRVENA LINIJA - Srbija
HELLENIC YOUTH PARTICIPATION - Grčka
YOUTH FOR SOCIAL CHANGES - Albanija
EURODEMOS - Rumunija
EESTI PEOPLE TO PEOPLE - Estonija
VOLUNTEERS CENTER SKOPJE - Sjeverna Makedonija
PRONI - Bosna i Hercegovina
MINE VAGANTI - Italija
Projekat finansira Evropska unija kroz Erasmus + Program, a kofinansira Ministarstvo javne
uprave Crne Gore.
Period realizacije projekta je 07.11.2020. – 06.11.2022.
Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja partnerski je projekat koji vode Sigurna ženska kuća iz Podgorice, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića i Prima. Realizuje se zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske komisije, a kroz konkurs koji je objavila Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori. Projekat će trajati dvije godine od 1. maja 2018. do kraja aprila 2020. U prvom dijelu radićemo na podizanju kapaciteta partnerskih organizacija i pripremi alata za monitoring slučajeva seksualnog nasilja nad ženama i djecom prijavljenih institucijama i prijavljenih isključivo ovim organizacijama, kao i monitoring medijskog izvještavanja o seksualnom nasilju. Takođe, članice ovih organizacija proći će kroz obuku za rad sa osobama koje su preživjele seksualno nasilje, a koju će održati Incest trauma centar iz Beograda i Ženska soba – centar za seksualna prava iz Zagreba. I u konačnom, dio podizanja kapaciteta biće zaokružen obukom novinarki i novinara kako da na pravilan, edukativan i etički način izvještavaju o seksualnom nasilju.
U drugom dijelu projekta realizovaćemo monitoring prijavljenih i neprijavljenih slučajeva, monitoring medijskog izvještavanja, te izvještaj koji ćemo i publikovati.
Prima će takođe biti zadužena i za edukativne radionice za mlade i savjete roditelja koje ćemo realizovati u omladinskim klubovima i školama.
Tokom kampanje snimićemo i dva videa, o seksualnom nasilju and djecom i nad ženama. Redovno ćemo organizovati dane otvorenih vrata kako bismo javnost upoznavale sa tim šta je seksualno nasilje i tako podizale svijest građanki i građana.
Naziv projekta na engleskom je “Naming and Shaming Sexual Violence Against Women and Children in Montenegro”.
SARH – Sexual and Reproductive Health – Knowledge Beats Taboos is 18 months long project, financed by Erasmus+ program of EU and co-financed by Ministry of Sports in Montenegro. It contains international, mobility activities: kick off meeting in Serbia, 3 trainings in Montenegro and Spain, as well as study visit in Germany, evaluation meeting in Turkey. But also local, capacity building activities: trainings of peer educators, workshops in schools and youth clubs, video, on line campaign, web site, manual in 15 languages edited on line as well as round table with decision-makers and stakeholders.
The innovative aspect of this project is its holistic approach in tackling a rarely talked-about topic in a scientific and constructive way. We offers an integrative and holistic approach to the whole area of sexual and reproductive health, starting from gathering sexual identity, to sexual development, sexual intelligence, sexual preferences with reproductive health and ending with the development as well as sexual abuse and sexual-reproductive rights in one place. The training offers both science-based knowledge and expert hand-on practice skills development that will answer all topic-related questions, without masking or hiding details that are traditionally or religiously known as taboo; and within school textbooks are considered as “too much” – actually supporting existence of taboos too by hiding behind the “bee and flower” story.
Due to the fact that many young people prefer ask their peers (who often know the same or even less) or resort to social media platforms to search for answers to their questions related sexuality and health, we decided not to struggle against Internet as a source to educate young people about things that they are the most interested in, namely: their bodies and minds. We are going to offer information exactly there where the youth would search it for: on the internet. Mentioned web site will be created in a form adjusted to lap top and mobile devices too.
Furthermore, unlike other approaches, this project offers more than a simple story about HIV, unwanted pregnancies and condoms. Rather, it offers alternatives, in the sense that it will train youth workers on prevention and intervention, and equip them with advocacy capacities so that they train young people in their local communities. In communities/societies as traditional as the Balkan and Turkey, among other, sex before marriage is still considered a “great taboo.” Hence, “lack of bleeding” during first intercourse could be huge scandal, which often triggers even violence in couple relationships. Against this background, many young girls are forced to undergo surgical operation to reconstruct hymen or even implant a new artificial one. These girls and guys often have no enough knowledge about their bodies because schools Biology textbooks do not offer this kind of knowledge, or about the different types of hymen and that bleeding is not always present in first contacts, which will change expectations and prevent disappointment, anger and violence. Hence, our training is set to cover these questions among many others, offering fact-based answers and capacity building training by distinguishes guest speakers and experts.
Trainers are: Milisav Milinkovic Red Line and Dušica Popadić Incest Trauma Center, both from Serbia, Tomas Mora Sal Fuera Spain, as well as Aida Perović-Ivanović from Prima, Montenegro.
We gathered 15 youth organizations: Youth for Social Changes Albania, Municipality organization Red Cross Novo Sarajevo, BiH, Walk Together Bulgaria, People to People Estonia, Mostar Friedensprojekt Germany, Hellenic Youth Participation Greece, SEYF Italy, CESD Kosovo, ARTILT – D Latvia, Volunteer center Skopje, FYR Macedonia, APPR Romania, Red Line Serbia, Sal Fuera Spain and USKAD Turkey, as well as Prima from Montenegro.
Project lasts from 1. July 2017. till 31. December 2018
“Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey” odnosno “Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske” je četvorogodišnji regionalni projekat, koji finansira Evropska komisija u sklopu podrške regionalnim tematskim mrežama organizacija civilnog društva. YBH4WBT ima za cilj da uspostavi i razvije regionalnu mrežu organizacija civilnog društva koje rade na društvenoj, ekonomskoj i političkoj inkluziji mladih žena i muškaraca.
Cilj projekta YBH4WBT je unapređenje učešća mladih u procesima donošenja odluka u ciljnom regionu. Ovo će se sprovesti tokom četvorogodišnjeg programa koji uključuje izgradnju kapaciteta organizacija za mlade, inicijative zagovaranja i aktivnosti podizanja svijesti. Regionalna mreža YBH4WBT će se uspostaviti sa ciljem da postane snažan i relevantan partner u politikama u oblastima koje se odnose na učešće mladih. Mreža će neprestano da prati i analizira relevantne podatke o učešću mladih u regionu. Na osnovu prikupljenih podataka, izgradiće se različite mjere politika, za koje će se zalagati kako bi se poboljšala društvena, ekonomska i politička inkluzija mladih žena i muškaraca. Paralelno izgrađujemo Indeks učešća mladih, YPI Youth Participation index, koji će mjeriti stvarno učesšće mladih u zemljama regiona i Turskoj. Svake godine organizujemo u svakoj državi po 3 okrugla stola u okviru teme. Osim dodatnog jačanja kapaciteta organizacija osnivačica, preko konkursa ćemo odabrati i 15 novih, po 3 iz svake uključene države. Nove članice će imatu studijsku posjetu omladinskim fondovima Srbije, potom će proći 5 obuka za jačanje svojih kapaciteta u domenu vođenja projekata, PRAG procedure, zagovaranja politika za mlade i boljeg učešća mladih u odlučivanju, nakon čega će primiti grant u visini od 14.000 eura po organizaciji kako bi realizovali svoje jednogodišnje projekte.
Mreža YBH4WBT će raditi na regrutovanju mladih organizacija civilnog društva kao novih članova, i unapređivanju njihovih kapaciteta za javno zagovaranje i učešće.
Očekivani rezultati:
– Osnovaće se mreža YBH4WBT dobro povezana sa relevantnim zainteresovanim stranama u regionu;
– Izgradiće se i zagovarati mjere politika za bolju društvenu, ekonomsku i političku inkluziju mladih;
– Podržaće se izgradnja kapaciteta 15 organizacija za mlade za zagovaranje i lobiranje kroz njihovo aktivno članstvo u ovoj mreži.
Trajanje projekta:
januar 2016. – decembar 2019.
Partneri koji implementiraju projekat su:
– Fondacija Ana i Vlade Divac, Srbija, vodeći partner
– NVO “Prima”, Crna Gora
– Partners Albanija – Centar za promjene i konflikt menadžment, Albanija
– Udruženje za obrazovanje Mladiinfo International, Makedonija
– Fondacija volontera u zajednici (Toplum Gonullueri Vakfi – TOG), Turska
ARAHS (All Raise Against hate Speech – Svi ustajemo protiv govora mržnje): This project has aim to raise capacities of partner organizations to run activities related to fight against hate speech, including campaign as part of No Hate Speech Movement. Financial crisis, still present in Europe, turns people against each other and hate speech is present more than ever: against refugees, against LGBTs, against Roma people, against all „others“ and all „different“.
Activities: 2 international training, in the frame of Mobility activities, which provided knowledge about hate speech, discrimination, hate crimes, as well as how to use hand-book Bookmarks in fight against hate speech on line, as well as knowledge and skills about how to organize national on line and off line campaigns to fight against hate speech: from workshops for students to video clips. In the frame of Capacity building activities we organize on line campaign, using social media, we made video, we organized photo contest and exhibition in related topic as well as round table about role of the public and civil sector in prevention and fight against hate speech. Additionally we organized training for peer educators and they run their own activities. One of it was role play. We established cooperation with 3 youth and volunteer’s clubs: Volunteers club of High school “Slobodan Škerović” in Podgorica, Youth club Tivat and Volunteers club in High school “Stojan Cerović” in Nikšić.
Kick off meeting was organized in Sremski Karlovci, Serbia. Training courses have been organized in Bar, Montenegro, in period from August 2016. till end of September 2017. European partner in this project were: Youth for Social Changes Albania, Municipality organization Red Cross Novo Sarajevo, BiH, AMSED France, Mostar Friedensprojekt Germany, Hellenic Youth Participation Greece, Association Co-efficient Hungary, SEYF Italy, Volunteer center Skopje, FYR Macedonia, Edit Center Serbia and USKAD Turkey.
Cilj ovog projekta je podstać iaktivizam kod studenata na sva tri Univerziteta Crne Gore kako bi počeli aktivno da rješavaju probleme studenata, da artikulišu svoje potrebe, prava i zahtjeve, kroz kvalitetnu i efikasnu komunikaciju međurelevantnim institucijama i pojedincima koji rade sa studentima, s jedne strane i studentima, sa druge. Ovim želimo mijenjat i decenijama dugu pasivnost crnogorskih studenat a kada su u pitanju problemi odznačaja za njih i podstaći ih da rješavanja tih problema uzmu u svoje ruke, ne prepuštajući ih slučaju ili volji samo jedne uključene strane.
Glavne aktivnosti (hronološkim redom):
- dva dvodnevna treninga o aktivizmu i javnom zastupanju na kojima je prisustvovalo od 25 do 30 studenata/kinja. Na treninzima su učestvovale i poznate ličnosti koje su pričom o vlastitom primjeru zašto su aktivni u javnom zalaganju za ljudska prava i zašto ih krasi građanska hrabrost, dodatno motivisali studente na aktivizam);
- debate koje su organizovali studenti i NVO Prima na sva UCG i UDG;
- okrugli sto na kojem su studenti rektorima sva tri crnogorska univerziteta predstavili materijal prikupljen tokom rada na treninzima i debatama, u cilju prilagođavanja bolonjskog sistema studiranja realnim uslovima i mogućnostima crnogorskih studenata i Univerziteta;
- studenstka akcija;
- izrada Informatora o Bolonjskoj deklaraciji i pravima studenata, sa preporukama studenata za “Bolonju po mjeri crnogorskog studenta”.
Projekat je obuhvatio:
- studenti/kinje Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Mediteran i Univerziteta Donja Gorica;
- studenti/kinje povjerenici;
- profesori/ice predstavnika Univerziteta;
- predstavnik/ca COFa;
- predstvnike drugih NVOa
- Treninzima smo motivisali studente da budu aktivni, pružili smo im neka praktična znanja o tome kako se artikulišu i traže svoja prava a kao follow up o nisu u ovom projektu dobili priliku da naučeno sprovedu u djelo i tako odmah počnu sa praktikovanjem aktivizma – organizujući debate, okrugle stolove, pišući Informatoriinicirajući kod relevantnih institucija, a prije svega kod Ministarstva prosvete, proces prilagođavanja sadašnjeg sistema studiranja realnim mogućnostima i uslovima. Njihov aktivizam biće primjer ostalim studentima. Sem toga, pomenute debate i informatorne će biti samo praktična vježba veći vrlo konkretno rješavanje onih problema koji se tiču studenata, a u čijem rješavanju su oni do sad pokazivali samo pasivnost, strah, ne informisanost i odustajanje. Informator sadrži i preporuke, proizišle sa debata i okruglog stola o tome kako treba da izgleda studiranje po bolonjskom sistemu a da to bude prilagođeno crnogorskim studentima i prilikama.Projekat je relizovantokom2011 .i 2012. godine. Budžetprojekta je iznosio 4000 eura.
U okviru projekta NVO Prima je zastupala ženska prava pa smo organizovali kampanju za poštovanje rodne ravnopravnosti prilikom zapošljavanja i radnog odnosa djevojaka, mladih majki i samohranih roditeljki. U okviru kampanje mjesec dana smo imali istaknute postere na bilbordima na istaknutim mjestima u Podgorici, a podijelili smo i promo materijal na zavodima za zapošljavanje i javnim preduzećima.
Opšti cilj projekta je: jačanje i izgradnja kapaciteta NVO Prima u oblasti prevencije vršnjačkog nasilja.
Specifični cilj projekta je: povećati kapacitete NVO Prima za prevenciju nasilja u tinejdžerskim vezama kod mladih u Podgorici, Danilovgradu, Nikšiću i Žabljaku i to kroz edukaciju postojećih i novih volontera – vršnjačkih edukatora i tima trenera.
Ciljnu grupu ovog projekta čine: a) aktuelni volonteri/ke – vršnjački edukatori/ke Prime, b) novi volonteri – kandidat iza vršnjačke edukatore i c) stručni tim i treneri Prime. Volonteri su iz populacije mladih, uzrasta od 16 do 19 godina, iz: Podgorice, Danilovgrada, NikšićaiŽabljaka. Stručni tim čine stalne aktivistkinje Prime: psihološkinja i sociološkinja koje su ujedno i edukovane omladinske radnice. Ukupna veličina ciljne grupe je 20 osoba.
Glavne aktivnosti su:
1. Tri treninga za trenere i volontere – vršnjačke edukatore, na temu prevencije nasilja u mladalačkim – tinejdžerskim vezama
2. Pisanje priručnika za vršnjačke edukatore
3. Sastanak vršnjačkih edukatora Prime, koordinatorke projekta, predstavnika UNICEFa i Ministarstva prosvjete Crne Gore.
Obuku su održale trenerice NVO Incest trauma centar iz Beograda.Projekat je realizovan od jula do kraja decembra 2012. godine. Budžet projekta je iznosio 9850,00 eura.
Projekat je obuhvatio 25 učesnika/ca iz: Italije, Makedonije, Letonije, Turske i Crne Gore, uzrasta od 18 do 30 godina. Osim edukativnih radionica na temu nasilja u mladalačkim ljubavnim vezama, seminar je imao i snažnu inetrkulturalnu dimenziju, realizovan u prvenstveno kroz interkulturalno veče, kao i obilazak kulturno-istorijskih znamenitosti Bara, Starog Bara, Kotora i Budve.
Partnerske organizacije na projektu, osim NVO Prima, bile su: ARTILT-D izLetonije, SEYF izItalije, Volonterski centar Skopje izMakedonije i Stolen Express iz Turske.
Učesnici/e: Senay Mete, Tugce Aygor, Serap Tokmak, Sinan Akyazicii Huseyin Demiriz Turske; Mara Verry, Giorgio Verry, Cristina Longo, Martina Lanza i Eugenio Lettere iz Italije; Ivana Angjelovska, Dinu Vangeli, Gjorgje Kamov, Martin Stojmanovski i Sanja Varsakjevska iz Makedonije; Lorencs Gils, Agnese Utane, Inga Holsta, Reinis Širokovs iz Letonije; Ivana Grgurović, Nikola Mitrović, MilicaŽugić, Marko Đurovići Aida Perović-Ivanović iz Crne Gore.
Na kraju razmjene svi učesnici/e su dobili/e sertifikatYouthPass.
Budžet projekta je iznosio 11.850,00 eura.
Tema okruglog stola je bila: “Uloga javnog i civilnog društva u borbi protiv vršnjačkog nasilja na internetu”. Održan je 06.11.2013. u PR centru u Podgorici a panelisti su bili: Aida Perović-Ivanović, LjiljanaBogavac (Incest trauma centar), Marina Matijević (Ministarstvo prosvjete i sporta), Jakša Backović (Ministartvo unutrašnjih poslova) i MilicaŽugić (COF). Ostali učesnici/e okruglog stola su bili predstavnici osnovnih i srednjih škola, predstavnica Kancelarije crnogorskog Ombudsmana za oblast zaštite dječijih prava, omladinske NVO… Diskusiju je moderirala Nevena Purlija-Bulatović.
Školama u kojima su realizovane radionice, podijeljen je film Tagged, kao i priručnik koji je takođe izradila Vlada Australije.Učesnicima/cama radionica je podijeljen edukativno-promotivni materijal.
Film Tagged se može pogledati i na youtube kanalu: http://www.youtube.com/watch?v=TtEGAcLBTTA
Ovaj projekat finansijski istručno je podržala Ambasada Australije u Beogradu, u iznosu od 4500 eura.
Saglasnost za realizaciju projekta dale su osnovne i srednje škole u 20 crnogorskih opština kao i Ministarstvo prosvjete i sporta Crne Gore.
Ovaj trening je imao za cilj podizanje kapaciteta omladinskih radnika/ca, vršnjačkih edukatora/ki aktivista u njihovom radu sa mladima na temu seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Glavnifokus bio je na istraživanju različitosti, prvenstveno seksualnih različitosti, kako bismo u daljem radu sa mladima prenosili znanja i stav ove koji su u suprotnosti sastereotipima, predrasudama i iz opštavanjem drugih ljudi. Pobijediti sopstvene predrasude i tabue znači biti spremniji na stvaranje inkluzivnijeg društva, u kojem je mladim ljudima lakše i zdravije da se razvijaju.
Seminar je okupio 30 mladih iz 15 evropskih zemalja: Španije, Grčke, Mađarske, Italije, Bosne i Hercegovine, Poljske, Letonije, Turske, Albanije, Rumunije, Hrvatske, Srbije, Makedonije, sa Kosovai iz Crne Gore. Budžet projekta je iznosio 19.928,00 eura.
Ovaj projekat je imao za cilj obučiti mlade tehnikama nenasilnekomunikacije i motivisatiih da šire nenasilje u svojim okruženjima. Izvedena je javna akcija u Baru, kao i niz interkulturalnih aktivnosti, koje su promovisale međunacionalni i međuvjerski dijalog i saradnju. Seminar je okupio 45 mladih iz 9 evropskih zemalja: Španije, Grčke, Italije, Litvanije, Malte, Albanije, Makedonije, Turske i Crne Gore. Voditeljice seminara su bile: Aida Perović-Ivanović, Aleksandra Perovići Ivana Grgurović. Grupa je posjetila i kulturno-istorijsko-arheološke i arhitektonske znamenitosti crnogorskog primorja a ukazano je i nameđuvjersku toleranciju karakterističnu za ovaj kraj.
Budžet projekta je iznosio 19.731,09 eura.
Participants were 34 youth workers and volunteers from 17 countries: Albania, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Estonia, FYR Macedonia, France, Hungary, Greece, Italy, Kosovo, Latvia, Romania, Serbia, Spain, Sweden, Turkey and Montenegro, plus 3 trainers and 3 support stuff from Serbia (NGO Iuventa) and Montenegro (NGO Prima). Main activity has been realized from 16. to 25. May 2014., which is 9 working days and 1 for traveling, all in Adria hotel in Bar, seaside of Montenegro. Participants leared what kinds of sexual differences we have and how to accept it with respect. Also, they learned how to use facts and knowledge to fight for free human beens, but against prejuidecs and taboos. Main goal was to break prejudices about sexual differtences and LGBT people, and to sensibilise our participants for active support to their personalities, strugles on daily basis and rights. By that we also achieved better capability of participants for their future youth work activities in field of human and, especially, LGBT rights. We also put an accent on raising awarness about common responsibility to build Europe and our communities as more inclusive society(es). Other objectives: to increase awarness of importance of sexual and reproductive health education for building more human society, to empower free, open-mineded youth and real values of Euroepan citizenship; to motivate and encourage participants to undertake active role in spreading facts about sexual differences and minorities as well as to undertake active support to LGBT persons and their rights. Methods we used: workshops, interactive lectures, role play, energizers, forum theatre, PP presentations, video clips, discussions, work in small groups and in plenum, outdoor activities, films, disscusions, individual work, team work, video tasks…
During this TC we visited International Festival of Queer Film “Merlinka”, in Podgorica, realized for the first time in Montenegro. Also, at the end of training we realized public action: sharing postive messages at baloons about sexual differences and LGBT rights, with purpose of raising awarnes of local citizens about LGBT rights and fight against violence.
Also, we devoted some sessions and activities to intercultural learning, bacis competences, Youth Pass and Program of Youth in Action, such as: lectures, guest lectures from Contact point, intercultural evenings and excursion. Trainers were: Milisav Milinkovic (Serbia), Aida Perovic-Ivanovic (Montenegro) and logistics by Dijana Puskar (Serbia).
The accepted amount of the EU grant for this project was: 23.863,89Euros.
Projektne aktivnosti su podijeljenje, prema propozicijama Erasmus+ programa, u dvije kategorije: Capacity Building – izgradnja kapaciteta i Mobility – treninzi međunarodnih učesnika. Aktivnosti su: šestodnevni nacionalni trening za 26 crnogorskih srednjoškolaca, uzrasta od 16 do 18 godina, kojim ćemo povećati kapacitete NVO Prima za rad vršnjačkih edukatora u Plavu, Rožajama, Podgorici, Cetinju, Žabljaku, Beranama, Gusinju, Kotoru, Tivtu, Risnu, Bijelom Polju, Pljevljima i GO Tuzi. Tema ovog treninga je prevencija vršnjačkog nasilja, on line i off line a održan je u Baru 20. – 25.11.2015. Potom, trodnevni trening za istu grupu učesnika/ca na temu nasilja u tinejdžerskim ljubavnim vezama, koji će se održati u Podgorici 04. – 06.marta 2016. Treća aktivnost je izrada priručnika, koji će biti dodatna literatura i vodič u radu vršnjačkih edukatora. Ova grupa je već krenula sa realizacijom svojih radionica u lokalnim osnovnim i srednjim školama, omladinskim klubovima, Kancelarijama za prevenciju narkomanije i sl.
Mobility aktivnosti će obuhvatiti dva međunarodna treninga, za preko 80 učesnika/ca iz 17 zemalja: Španije, Turske, Srbije, Rumunije, Makedonije, Mađarske, Letonije, Kosova, Italije, Hrvatske, Grčke, Francuske, Estonije, Bugarske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Prvi trening će biti održan u Baru od 05. do 14. Februara 2016. i takođe će obraditi temu prevencije rodno zasnovanog vršnjačkog nasilja. Drugi mobility trening će biti održan takođe u Baru od 15. do 24. aprila 2016. i za cilj će imati da učesnike/ce nauči kako da lobiraju i zalažu se za bolje javne politike kojima bi se efikasnije multisektorksom saradnjom rješavao problem vršnjačkog, a naročito rodno zasnovanog nasilja.
Projekat će biti realizovan od 01.10.2015. do 31.08.2016 uz budžet od 59.000 eura.