29.novembar 2024.
U toku novembra smo održale poslednje radionice sa mladima u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju (FLOR). Radionice smo održale u Ulcinju, Baru i na Univerzitetu Donja Gorica. Mladi iz Ulcinja su se odazvali na poziv u izuzetnom broju i pokazali su nam da su svjesni važnosti razgovora o ovim temama. Korišćenjem engleskog jezika, kao i prevođenjem albanskog na crnogorski smo omogućili da svi mladi učestvuju u radionici. Takođe smo podijelili i materijale koje Prima izrađuje na crnogorskom, ali i na albanskom jeziku.
Posebno nam je milo da smo na našoj radionici u Baru imale i učesnice koje su došle u Crnu Goru iz Ukrajine i Rusije koje su sa nama podijelile svoje iskustva o ovim temama iz svojih rodnih zemalja, ali i iz Crne Gore. Složile su sa učesnicama i učesnicima iz Crne Gore da se o ovim temama ne razgovara uopšte i da taj manjak razgovora povećava šanse da mladi budu žrtve nasilja.
Ovim radionicama smo završili radionice previđene u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
18. novembar 2024.
Saopštenje
Fokus Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske biće na participaciji mladih, zagovaranju za bolje omladinske politike i jačanju kapaciteta organizacija koje se bave mladima.
Podgorica, PR pres servis – Bosna i Hercegovina i Kosovo nove su članice mreže Omladinski HUB Zapadnog Balkana i Turske, koja će se u narednom periodu fokusirati na jačanje kapaciteta omladinskih organizacija kroz mentorsku i finansijsku podršku, kao i na praćenje inkluzivnih politika i unapređenje participacje mladih.
To je poručeno na kick off konferenciji u okviru projekta „Stronger Voices for Better Choices“, koji je organizovao Omladinski Hub za Zapadni Balkan i Tursku (Youth Hub for Western Balkan and Turkey).
Predstavnica Mreže YHWBT – OHZBT, Aida Perović (NVO Prima), najavila je početak novog trogodišnjeg ciklusa rada ove regionalne mreže, koja sada broji 68 članica iz 7 zemalja - država Zapadnog Balkana i Turske.
„Prije nekoliko dana, naša mreža je postala istinski regionalna, s obzirom na to da su nam se pridružile članice iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova. Mreža je prethodnih osam godina okupljala organizacije iz Albanije, Sjeverne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Turske, sa gotovo 70 organizacija članica, možemo sa ponosom reći da smo vodeća platforma za omladinski rad i praćenje inkluzivnih politika u regionu“, istakla je Perović.
Kazala je da je poseban fokus mreže stavljen na Indeks učešća mladih, koji prati dvadesetpet ključnih indikatora stanja mladih u regionu.
„Iako bismo mogli pratiti još više indikatora, odlučili smo se za one koji su mjerljivi u svim državama učesnicama“, pojasnila je Perović.
Nova faza djelovanja Mreže, započeta 15. novembra, usmjerena je i na jačanje kapaciteta omladinskih organizacija na lokalnom nivou, kroz mentorsku i finansijsku podršku.
„Protekle četiri godine fokusirali smo se na unapređenje zapošljivosti mladih, posebno onih iz NEET kategorije – mladih koji nisu zaposleni, nisu u procesu formalnog obrazovanja niti u nekoj od neformalnih edukacija. U narednom periodu, nastavićemo rad na poboljšanju njihovih šansi za zapošljavanje, ali i na jačanju omladinskih politika i participaciji mladih u odlučivanju“, poručila je Perović.
Naglasila je značaj saradnje svih članica mreže i izrazila zahvalnost organizacijama koje su pomogle u pokretanju nove faze djelovanja.
„Srećna sam što je naša mreža prepoznata kao ključni akter u regionu, posvećen osnaživanju mladih i izgradnji njihovih potencijala“, istakla je Perović.
Mrežu, pored NVO Prima, predvode nevladine organizacije, od kojih Fondacija Ana i Vlade Divac iz Srbije koordinira cijelom mrežom. Tu su i partneri Beyond Barriers iz Albanije, Youth Alliance Kruševo iz Sjeverne Makedonije, Asocijacija volontera u zajednici (TOG) iz Turske, Institut za razvoj mladih KULT iz Bosne i Hercegovine i Demokratijom za razvoj sa Kosova.
Predstavnica Mreže YHWBT – OHZBT, Mirjana Mirosavljević-Bobić, predstavila je ključne ciljeve i metodologiju novog trogodišnjeg projekta Stronger Voices for Better Choices, koji je zvanično započeo 15. novembra.
Projekat, kako je dodala, koji se realizuje u saradnji sa partnerskim organizacijama iz sedam zemalja Zapadnog Balkana i Turske, ima za cilj unapređenje položaja mladih i njihovo veće uključivanje u društvene, političke i ekonomske procese.
„Naš projekat se zasniva na pretpostavci da je učešće građanski i građana, a posebno mladih, ključno za održivost demokratskih procesa, zaštitu ljudskih prava, slobodu medija, smanjenje korupcije i odliva mladih iz regiona, kao i za napredak u evropskim integracijama“, istakla je Mirosavljević-Bobić.
Jedan od osnovnih problema, kako je ukazala, jeste nizak nivo uključivanja mladih u donošenje odluka koje utiču na njihove živote, što je zajednički izazov za sve države regiona.
„Projekat koristi tri osnovne metode kako bi postigao željene rezultate. Prva metoda je zagovaranje zasnovano na dokazima, koja omogućava prikupljanje i analizu podataka o položaju mladih u regionu, čime se donosiocima odluka pružaju precizni uvidi u ključne probleme i potencijalna rješenja. Takođe, omogućava komparaciju situacije među državama“, navela je Mirosavljević-Bobić.
Drugi metod je jačanje kapaciteta omladinskih organizacija, navodeći da kroz finansijsku i mentorsku podršku, projekat osnažuje lokalne organizacije i neformalne omladinske grupe da djeluju efikasno na lokalnom nivou.
„Poseban akcenat stavljen je na uključivanje mladih žena, imajući u vidu da one učestvuju u društvenim procesima znatno manje nego mladi muškarci. Treći metod je povećanje vidljivosti i uticaja civilnog sektora – fokus je na podizanju svijesti o važnosti uključivanja mladih u društvene procese, naročito marginalizovanih grupa, kao što su mlade žene i pripadnici ranjivih zajednica“, rekla je Mirosavljević-Bobić.
Istakla je da iako mladi čine preko 15 odsto populacije u regionu, njihovo uključivanje u zajednice u kojima žive i dalje je nedovoljno.
„Postojeće politike često se obraćaju samo onim mladima koji su već aktivni, dok mnoge marginalizovane grupe ostaju po strani. Projekat Stronger Voices for Better Choices nastoji da promijeni ovu dinamiku, nudeći održiva rješenja za probleme poput nezaposlenosti, neadekvatnog obrazovanja i ograničenih prilika za mlade“, navela je Mirosavljević-Bobić.
Predstavljajući pregled glavnih trendova i izazova u položaju mladih u državama Zapadnog Balkana i Turske, sa posebnim osvrtom na ranjive kategorije mladih, predstavnica Youth Alliance Kruševo iz Sjeverne Makedonije, Biljana Stojcheska, ocijenila je da je položaj mladih u toj državi znatno bolji nego prije 25 godina, kada je organizacija osnovana.
„Prema indeksu participacije mladih, koji se u Sjevernoj Makedoniji analizira kroz političko, ekonomsko i socijalno učešće, rezultati pokazuju da je socijalna participacija na visokom nivou od 80 odsto, ekonomska 65 odsto, dok je politička najniža – svega 43 odsto“, rekla je Stojcheska.
Ukazala je da je najkritičnija oblast politička participacija.
„U trenutnoj vladi nemamo nijednog mladog ministra, iako bi barem jedan trebalo da bude uključen. Socijalna participacija je bolja, dijelom zbog blizine univerziteta različitim zajednicama, što omogućava mladima iz svih dijelova države lakši pristup obrazovanju. Međutim, moramo raditi na unapređenju uslova rada i povećanju prosječnih zarada, jer su mladi suočeni sa nepovoljnim ekonomskim prilikama“, istakla je Stojcheska.
Prema njenim riječima, zakonska obaveza postojanja lokalnih omladinskih savjeta u svim opštinama nije dovoljna ako ti savjeti nisu funkcionalni i ako ne omogućavaju stvarno uključivanje mladih u donošenje odluka.
Predstavnik organizacije TOG iz Turske Evren Ejder, ukazao je na četiri ključna problema koji opterećuju mlade u Turskoj:
„Prvi problem je nezaposlenost i ekonomska nesigurnost. Turska ekonomija suočava se s dugotrajnim izazovima, dodatno pogoršanim nakon razornog zemljotresa. Očekuje se da će stopa nezaposlenosti rasti, što dodatno otežava položaj mladih. Drugi problem je jaz u obrazovanju i vještinama. Turska ima 209 univerziteta, ali kvalitet obrazovanja često ne zadovoljava standarde tržišta rada. Čak i osobe sa doktoratima teško pronalaze zaposlenje, što ukazuje na nesklad između obrazovnog sistema i potreba privrede“, istakao je Ejder.
Prema njegovim riječima, jedan od problema je rodna i društvena nejednakost.
„Društvene barijere otežavaju ženama i marginalizovanim grupama ulazak u ekonomsku sferu. Prisutnost velikog broja migranata dodatno komplikuje situaciju, čineći socijalnu isključenost jednim od najvećih problema“, naveo je Ejder.
Ukazao je i da je jedan od problema i odliv mozgova i migracija, navodeći da sve veći broj mladih i obrazovanih ljudi napušta Tursku, tražeći bolje prilike u zapadnoj Evropi i anglosaksonskim zemljama.
„Ovo je zajednički izazov za Tursku i Zapadni Balkan, koji zahtijeva hitne reforme“, dodao je Ejder.
Ocijenio je da projekti poput ovoga nude priliku za jačanje svijesti o ovim pitanjima i kreiranje rješenja koja će mladima omogućiti aktivnije i produktivnije učešće u društvu.
Predstavnica organizacije Beyond Barriers iz Albanije, Silvia Dervishi, ukazala je da mladi čine oko 35 odsto stanovništva te države, da predstavljaju ključni resurs za razvoj društva, ali da se suočavaju sa brojnim preprekama, posebno mladi iz ruralnih sredina, etničkih manjina i osobe s invaliditetom.
„Albanska vlada je 2019. usvojila Zakon o mladima, što je bio značajan korak ka formalizaciji omladinske politike. Osnovani su Ministarstvo za omladinu i djecu, kao i Nacionalna agencija za mlade. Iako imamo pozitivne pomake, uključujući omladinske savjete u opštinama, njihova aktivnost je ograničena, a zastupljenost mladih u procesu donošenja odluka je minimalna. Samo 1,5 odsto mladih ima mjesta u parlamentu“, navela je Dervishi, oslanjajući se na podatke Indeksa omladinske participacije iz 2022.
Ukazala je i da nezaposlenost mladih ostaje ozbiljan problem.
„Osnivanje Ministarstva za preduzetništvo i inicijativa poput poslovnih biblioteka doprinijeli su razvoju startapa i boljoj pripremi mladih za tržište rada. Ipak, mnogi mladi i dalje teško pronalaze stabilno i zaposlenje“, rekla je Dervishi.
Prema njenim riječima, socijalna uključenost mladih u Albaniji, prema podacima, ostaje niska.
„Oko 17,5 odsto mladih napušta školovanje rano, a posebno su pogođeni mladi iz ruralnih područja zbog ograničenog pristupa kvalitetnim obrazovnim i vanškolskim programima. Nedostatak mekih vještina u obrazovnom sistemu dodatno smanjuje šanse mladih za društvenu uključenost i zapošljavanje. Potrebne su strategije koje će uključiti marginalizovane grupe i pružiti im jednake prilike“, istakla je Dervishi.
Predstavnik Instituta za razvoj mladih „Kult“ iz Bosne i Hercegovine (BiH), Aziz Đipa, ukazao je na izazove sa kojima se suočavaju mladi u toj državi, uključujući trend odliva mladih, nisku političku participaciju i neusaglašenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada.
„Više od 51 odsto mladih u BiH želi da napusti državu. Ovaj trend se preliva na obrazovni sistem, gdje bilježimo pad broja učenika u osnovnim i srednjim školama, kao i studenata na univerzitetima. Ovo će dugoročno uticati na tržište rada, posebno kada uzmemo u obzir visok stepen nezaposlenosti mladih, koji se pogoršao nakon pandemije COVID-19“, naveo je Đipa.
On smatra da obrazovni sistem u BiH nije prilagođen potrebama tržišta rada, što otežava mladima da se zaposle i doprinosi visokoj stopi nezaposlenosti.
„Mladi koji završe školovanje često ne posjeduju potrebne vještine koje tržište rada zahtijeva. Takođe, mladi iz socijalno ugroženih i marginalizovanih grupa, poput onih koji izlaze iz sistema socijalne zaštite, suočavaju se sa dodatnim preprekama, uključujući pristup obrazovanju i stambenom zbrinjavanju“, rekao je Đipa.
Ukazao je da političko učešće mladih u BiH ostaje izuzetno nisko, uprkos postojanju formalnih mehanizama.
„Iako BiH ima zakonske okvire koji omogućavaju veću zastupljenost mladih, uključujući omladinske zakone iz 2015. godine, njihova implementacija je slaba. Povjerenje mladih u političke partije i sistem je minimalno, a mlade žene su dodatno marginalizovane u političkom procesu“, rekao Đipa, dodajući da kvote za rodnu ravnopravnost nisu dovoljne da osiguraju stvarnu zastupljenost.
Predstavnik Democracy for Development iz Kosova Ferid Murseli, kazao je da Kosovo ima jednu od najmlađih populacija u Evropi.
„Prema popisu iz 2011. godine, prosječna starost stanovništva bila je 29 godina, dok je u novom popisu iz 2024. godine ona porasla na 34. Ova demografska karakteristika nosi posebnu odgovornost za institucije i kreatore politika, posebno kada je riječ o zapošljavanju i socijalnom uključivanju mladih“, stakao je Murseli.
Ukazao je da nezaposlenost mladih na Kosovu ostaje visoka, uprkos opadanju u posljednjih deset godina.
„Stopa nezaposlenosti mladih uzrasta od 15 do 24 godine i dalje je značajno viša u poređenju sa prosjekom EU od 13 odsto. Takođe, 32 odsto mladih u dobi od 15 do 24 godine, kao i 50 odsto onih od 25 do 29 godina, ne pripadaju kategorijama zaposlenih, obrazovanih ili onih na obuci. To je zabrinjavajuće u poređenju sa 23 odsto u zapadnim državama“, rekao je Murseli.
Dodao je da je većina mladih na Kosovu zaposlena na privremenim poslovima, dok značajan broj radi u neformalnom sektoru, što negativno utiče na njihovu ekonomsku stabilnost i dugoročne perspektive.
„Osim ekonomskih izazova, mladi na Kosovu imaju nizak nivo povjerenja u političke i državne institucije. Ipak, nova Strategija za mlade za period 2024–2032, koja je izrađena u saradnji sa ekspertima i civilnim društvom, daje nadu za budućnost“, naveo je Murseli.
Predstavnica NVO Prima iz Crne Gore, Aida Perović, ukazala je da je usvojena nova Strategija za mlade za period do 2027. godine, uz akcione planove i budžet.
„Iako je između prethodne i nove strategije postojao vakuum koji je uticao na omladinske organizacije, nova strategija obećava bolje prilike za mlade. Takođe, zahvaljujući saradnji sa Monstatom, sada se prate podaci o mladima uzrasta od 15 do 30 godina, usklađeni sa Zakonom o mladima, što omogućava preciznije analize i bolje razumijevanje njihovog položaja“, navela je Perović.
Ukazala je da je zahvaljujući zagovaranju mreže omladinskih organizacija, naknada za stručnu praksu visokoškolaca povećana sa 220 eura na 450 eura a sada je porasla na 600.
„Važno je napomenuti i da su sve opštine usvojile su lokalne planove za mlade, uz razvoj mreže omladinskih servisa“, rekla je Perović.
Govoreći o ključnim izazovima, Perović je kazala da od 2018. godine Indeks učešća mladih u Crnoj Gori bilježi stalni pad, uz smanjenje njihove participacije u donošenju političkih, ekonomskih i društvenih odluka.
„Mnogi mladi napuštaju Crnu Goru u potrazi za boljim prilikama, što dodatno doprinosi starenju populacije u mnogim opštinama. Takođe, mladi izražavaju potrebu za boljom podrškom u oblasti mentalnog zdravlja, što ukazuje na značajan nivo nezadovoljstva i stresova s kojima se suočavaju“, navela je Perović.
Smatra i da iako su sredstva za mlade obezbijeđena, njihova implementacija nije adekvatna, što dovodi do vraćanja neiskorišćenih sredstava u budžet.
Perović je ukazala na potrebu za većim angažovanjem institucija i civilnog sektora kako bi mladi vidjeli svoju budućnost u Crnoj Gori.
Istakla je važnost strateškog usmjeravanja sredstava i boljeg razumijevanja potreba mladih kako bi se unaprijedio njihov položaj.
Predstavnica Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije, Mirjana Mirosavljević-Bobić, ukazala je da nezaposlenost mladih u toj državi trenutno iznosi skoro 19 odsto, pri čemu je broj nezaposlenih žena veći, posebno u uzrastu od 25 do 29 godina.
„Takođe, veliki broj mladih radi neformalno, bez ugovora, što im uskraćuje prava i beneficije koje bi imale kao formalno zaposlene osobe“, kazala je Mirosavljević-Bobić.
Ukazala je da je svaka četvrta mlada osoba u Srbiji u riziku od siromaštva, sa prihodima manjim od 300 eura mjesečno.
„To direktno utiče na pristup adekvatnom stanovanju, posebno za mlade iz sistema socijalne zaštite i romsku populaciju. Prema posljednjim podacima, 12% mladih moralo je da prekine obrazovanje zbog nemogućnosti plaćanja stanarine, dok je 15% to navelo kao jedan od glavnih razloga“, dodala je Mirosavljević-Bobić.
Ukazala je i da je primjetan pad fizičkog nasilja nad mladima – sa 49 odsto na duplo manji procenat u posljednjih godinu dana.
„Međutim, raste izloženost digitalnom nasilju, koje sada pogađa 50 odsto mladih. Diskriminacija je u blagom opadanju, ali i dalje ostaje ozbiljan problem. Iako situacija nije idealna, ovi trendovi pokazuju da postoji prostor za unapređenje kroz ciljane preporuke i jačanje podrške mladima“, zaključila je Mirosavljević-Bobić.
25.oktobar 2024.
U okviru naših radionica o rodnom nasilju, nezdravim i zdravim vezama među mladima smo posjetile i Omladinski servis Mojkovac, Omladinski klub Berane i SMŠ „Braća Selić“ u Kolašinu. Učesnici i učesnice su pričali o svojim iskustvima i saznanjima o ovoj temi, naglašavajući da su svi čuli ili znaju za bar jedan slučaj zloupotrebe seksualno eksplicitnog sadržaja, i da su svjesni tretmana koji žrtva dobija od društva. Pričali smo o uticaju tradicionalnih rodnih uloga na nasilje u vezama mladih, kao i o sistemima podrške koji su im dostupni ukoliko se nađu u takvom odnosu. Mladi Berana su nas impresionirali svojim idejama za napredak Omladinskog kluba kao i svojom motivacijom da prostor naprave pristupačnim za osobe sa invaliditetom, pokazujući sposobnost za empatiju koju su spremni svima da ukažu.
Radionice se održavaju u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
24.oktobar 2024.
U oktobru smo nastavile održavanje radionica o zdravim vezama i rodnom nasilju među mladima u Omladinskim servisima i klubovima, ovaj put posjetivši Kotor, Budvu i Cetinje. Zbog velike zainteresovanosti učesnica i učesnika, ali i prosvjetnih radnika_ca, ove opštine smo posjetile dva puta. Sa učesnicima i učesnicama smo razgovarali o vezama mladih, o ljubomori, kontrolisanju i toksičnim ponašanjima, ali smo takođe i naglasili kome se mogu obratiti za pomoć. Takođe smo naglasili činjenicu da žrtva nikada nije kriva. Na poziv Opštine Kotor smo održale i radionicu sa roditeljima osnovne i srednje škole na kojoj je prisustvovalo preko 90 roditelja.
Radionice su održane u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
22.oktobar 2024.
U toku septembra i oktobra smo održale radionice o rodnom nasilju i zdravim vezama među mladim u Omladinskim servisima u Podgorici, Danilovgradu, Nikšiću, Šavniku i Pljevljima. U toku radionica razgovarali smo o crvenim i zelenim zastavicama, nasilju koje se može pojaviti u vezama mladih ljudi, kao i o sistemima podrške. Učesnicama i učesnicima su prikazani edukativni videi o zloupotrebi seksualno eksplicitnog snimka kao i socijalni eksperiment koji pokazuje da, nažalost, jako mali broj ljudi reaguje na nasilje između dvoje mladih ljudi na ulici. Učesnici i učesnice su podijelili svoja iskustva i mišljenja, zaključujući da je nasilje u vezama mladih veoma prisutno, a da se o njemu vrlo rijetko priča, ukazujući na značaj ovih radionica.
Radionice su održane u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
02.oktobar 2024.
Tokom septembra smo održale 3 radionice u sklopu projekta Prva linija otpora rodnom nasilju. Radionice su održane u omladinskim servisima Podgorica, Šavnik i Pljevlja. Tokom radionica smo razgovarali o rodnom i seksualnom nasilju u vezama mladih, kao i van njih. Takođe smo sa učesnicima/ama razgovarali o prevenciji, posljedicama i dostupnoj podršci ukoliko se oni ili njihove prijateljice/i nađu u ovakvim situacijama. Učesnicama/ima smo prikazali i edukativne filmove koje je snimila NVO Prima, a i podijelili smo im razne edukativne materijale - brošure i stikere. U vođenju radionica su učestvovale i administrator omladinskih servisa - Katarina Radović, Kosa Drinčić i Sanela Pilav.
Projekat "Prva linija otpora rodnom nasilju" se realizuje zahvaljujući podršci Ambasade SAD-a u Podgorici.
24.septembar 2024.
U prethodne 2 godine Prima sa partnerima realizuje projekat EU CARES - Evropski kolektivni narativi za pomirenje i liječenje kolektivne traume kroz angažovanje mladih i pripovijedanje (storytelling). Na priloženom linku možete naći digitalni katalog pripovjedačkih tehnika koje smo mi i naši partneri na projektu koristili u radu sa mladima iz lokalnih zajednica. Konkretno, Prima je koristila tehniku krug oproštaja (circle of forgiveness). To je metoda koja se fokusira na cjelokupan proces opraštanja i sve ono što je potrebno da bi do oproštaja došlo. Kada se ova tehnika koristi učesnici diskutuju o situacijama kada su davali oproštaj, ali i kada je njima opraštano, a naročito je važno da se u diskusiji obrati pažnja na to kako su se osjećali u obije ove situacije. Krajnji proizvod našeg rada sa mladima iz Crne Gore je dio i ovog kataloga i možete ga počevši od 7. minuta. Video sa izdvojenom Priminom pričom možete naći i na priloženom linku
Radujemo se Vašim reakcijama i pozivamo Vas da sve što radite, radite u cilju izgradnje i održanja trajnog mira u Crnoj Gori, na Zapadnom Balkanu i u svijetu.
Linkovi:
22.septembar 2024.
U ponedeljak, 16. septembra, u Omladinskom centru u Podgorici održale smo prvu u nizu radionica, koje realizujemo u saradnji sa omladinskim servisima i klubovima. Tema je rodno nasilje, sa naglaskom na onome što se dešava među mladom populacijom, bilo da je vršnjački ili partnerski odnos u pitanju.
Uskoro organizujemo radionice i u ostalim gradovima Crne Gore.
Projekat "Prva linija otpora rodnom nasilju" finansira Ambasada SAD u Crnoj Gori.
10.septembar 2024.
Od 30. avgusta do 1. septembra 2024. u Kolašinu u hotelu Bjanka održale smo sastanak zaposlenih i stalnih saradnica i saradnika Prime. Započele smo rad na Strateškom planu za period 2025. - 2029. Takođe smo razmatrale i kreiranje Pravilnika o radu, koji bi objedinio sve Primine procedure. Proces izrade Strateškog plana vodi naša stalna saradnica i konsultantkinja Lidija Brnović.
Projekat realizujemo zahvaljujući nesebičnoj, solidarnoj podršci Trag fondacije.
14.avgust 2024.
Prima izražava zadovoljstvo što je napokon aktivan Registar pedofila u Crnoj Gori, nakon što je njegovo formiranje bilo predviđeno izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore iz januara 2022. godine.
Registar je formiran na osnovu dostavljenih pravosnažnih presuda počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode učinjenih na štetu maloljetnika, u skladu sa članom 123a Krivičnog zakonika Crne Gore. Ministarstvo pravde je saopštilo da u ovom trenutku registar broji 98 lica. Podaci koji se evidentiraju su: ime i prezime osuđenog, JMB, adrese prebivališta i boravišta, podaci o zaposlenju, o karakterističnim znacima, kao i o krivičnom djelu i krivičnoj kazni koja mu je izrečena. Takođe, tu su sadržani podaci i o pravnim posljedicama osude. Podatke prikuplja i unosi u registar Direkcija za kaznenu i prekršajnu evidenciju, dok je za vođenje evidencije nadležno Ministarstvo pravde.
Podaci iz ove evidencije se trajno bilježe i nije ih moguće brisati. Mogu se dati sudu, državnom tužilaštvu i policiji u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi protiv lica o kome se vodi posebna evidencija. Dodatno, podaci iz posebne evidencije se mogu dati i državnom organu, privrednom društvu, drugoj organizaciji ili preduzetniku, ako još traju pravne posljedice osude, a za ovo je potrebno dostaviti zahtjev uz obrazloženje. Takođe, državni i drugi organi, pravna lica ili preduzetnici koja rade sa djecom dužni su da zatraže podatak da li je lice koje treba da zasnuje radni odnos kod njih, odnosno obavlja poslove sa djecom, upisano u posebnu evidenciju.
Projekat "Prva linija otpora rodnom nasilju" se sprovodi zahvaljujući finansijskoj podršci Ambasade SAD u Podgorici.
26.jul 2024.
U periodu od 18. do 19. jula imale smo zadovoljstvo da u prostorijama Prime ugostimo 3 koleginice iz Fondacije Trag. Fondacija Trag je ranije finansijski podržala Primin projekat "Kad voli ne boli", a ove godine smo dobile i njihovu podršku u vidu institucionalnog granta. Dodatno, dobile smo podršku i iz Fonda za izgradnju kapaciteta kao i Fonda za učenje i konsultacije. Dvodnevnoj radionici sa Mašom, Jelenom i Majom prisustvovao je tim Prime sa našim najbližim stalnim saradnicama. Zajedno smo radile na samoprocjeni kapaciteta organizacije što nam je dalo jasne i veoma korisne uvide. Na osnovu njih ćemo započeti i rad na strateškom planu i procedurama rada Prime.
22.jul 2024.
Od 2. do 8. jula 2024. na Žabljaku smo održali kamp za vršnjačke edukatore/ke i administratore/ke omladinskih servisa i klubova, a u okviru projekta "Prva linija otpora rodnom nasilju", koji finansira Ambasada SAD u Podgorici. U sklopu obuke učesnice i učesnici su kreirali i ključne poruke za kampanju, koje će se naći na stikerima i magnetima, koje ćemo dijeliti mladima. Zahvaljujući ovoj obuci od septembra ćemo zajedno sa vršnjačkim edukatorima/ka i omladinskim administratorima/kama organizovati radionice u 15 opština.
10.jul 2024.
Povodom 29.-godišnjice genocida u Srebrenici, 76 NVO iz Crne Gore, koje su se zalagale da Crna Gora kosponzoriše rezoluciju UN o Međunarodnom danu sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, odaju počast žrtvama srebreničkog genocida, izražavaju solidarnost sa njihovim porodicama i preživjelima i zahtijevaju od vlasti Crne Gore:
- da proglase Dan sjećanja na genocid u Srebrenici i obezbijede njegovo redovno zvanično obilježavanje u skladu sa:
Rezolucijom UN o proglašenju 11. jula za Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine,
Rezolucijom Skupštine Crne Gore o genocidu u Srebrenici iz 2021. godine i
Deklaracijom Skupštine Crne Gore o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici iz 2009. godine;
- da obezbijede dopunu udžbenika istorije za odgovarajuće uzraste objektivnim informacijama o ovom zločinu i ulozi Crne Gore u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije devedesetih godina prošlog vijeka;
- da pronađu i procesuiraju nekažnjene izvršioce i pomagače genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina;
- da osude i suzbijaju negiranje genocida, slavljenje njegovih izvršilaca i svaki drugi govor mržnje koji predstavlja posljednju fazu genocida i uvertiru u nove sukobe i zločine;
- da podržavaju programe suočavanja sa prošlošću i promocije ljudskih prava, posebno zabrane diskriminacije i suzbijanje svakog oblika mržnje i netrpeljivosti u skladu sa Ustavom Crne Gore,
- da ulože veći napor u proces pomirenja u regionu na bazi suočavanja sa prošlošću i poštovanja prava žrtava genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.
Podsjećamo, da je od 11. jula 1995. godine, u masovnim strijeljanjima u području Srebrenice, Vojska Republike Srpske pod vođstvom Ratka Mladića, ubila preko 8000 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. To je najmasovniji zločin izvršen na tlu Evrope posle Drugog svjetskog rata.
Ovaj zločin je utvrđen presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i presudom Međunarodnog suda pravde (MSP). Nacionalni sudovi Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Austrije, Švajcarske i Holandije, takođe su utvrdili da su u Srebrenici u julu 1995. godine pripadnici Vojske Republike Srpske, ali i specijalne jedinice Republike Srbije („Škorpioni“) izvršili genocid i druge ratne zločine.
MKSJ i Međunarodni rezidualni mehanizam osudili su 21 osobu za zločine u Srebrenici, od kojih sedam za zločin genocida na osnovu preko 1.500 svjedočenja i oko 28.000 dokaznih predmeta. U BiH je za ista djela pravosnažno osuđena 31 osoba, od čega 14 za genocid, u Srbiji njih pet, a u Hrvatskoj dvije. Naglašavamo da je pitanje je li genocid izvršen ili ne isključivo pravna, a ne politička kategorija. U utvrđivanju odgovornosti za izvršenje genocida u Srebrenici pred MKSJ je učestvovalo, u dvostepenim postupcima, ukupno 46 sudija iz 34 države. U donošenju presude MSP učestvovalo je 15 sudija iz različitih država.
Crna Gora je do sada usvojila Deklaraciju o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta (EP) o Srebrenici 2009. godine i Rezoluciju o genocidu u Srebrenici 2021. godine, kojima je taj genocid najoštrije osudila, glasala je za rezoluciju UN-a o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici i razriješila svog ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zbog relativizacije tog genocida. To su sve bili ispravni koraci ka sigurnijoj budućnosti naše zemlje i regiona u Evropskoj uniji.
S druge strane, u vlasti u Crnoj Gori učestvuju i pro-srpske nacionalističke partije koje, nažalost, negiraju taj genocid i koriste svaku priliku da ga neopravdano politizuju. Suprotstavljamo se politici „zločinom na zločin“, osuđujemo donošenje „kontra rezolucija“, ne želimo da nove generacije odrastaju zadojene mržnjom i osjećajem provincijalne inferiornosti koja se sukobljava sa svijetom počev od najbližih susjeda.
Svi moramo preuzeti odgovornost za oblikovanje budućnosti u kojoj će budući naraštaji biti pošteđeni novih stradanja. Žrtve zločina nas obavezuju da se zalažemo za pravdu, istinu i pomirenje, da aktivno stvaramo društvo koje poštuje svaku osobu, bez obzira na njenu nacionalnu, vjersku ili etničku pripadnost.
Iako će uvijek biti onih koji odbijaju da prihvate neprijatne činjenice, napredak svakog društva zahtijeva da se pogleda istini u oči i da se suočimo sa prošlošću.
Predstavnici naših organizacija pridružiće se 11. jula, u Spomen parku civilnim žrtvama, na Pobrežju, u Podgorici, obilježavanju Dana sjećanja na Srebrenicu u organizaciji Bošnjačkog vijeća Crne Gore.
Potpisnice (abecednim redom):
1. Akcija za ljudska prava (HRA), Tea Gorjanc Prelević
2. Aktivna zona, Miloš Marković
3. Agencija za lokalnu demokratiju, Kerim Međedović
4. Antifašisti Cetinja, Filip Kuzman
5. Asocijacija Spektra, Jovan Ulićević
6. Balkanski sektor, Aner Salihović
7. Bona fide, Pljevlja, Sabina Talović
8. Bošnjački kulturni centar, Kemal Zoronjić
9. Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, Ervina Dabižinović
10. Centar za građansko obrazovanje (CGO), Daliborka Uljarević
11. Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Nevenka Vuksanović
12. Centar za demokratsku tranziciju (CDT), Milica Kovačević
13. Centar za ženska prava (CŽP), Maja Raičević
14. Centar za monitoring i istraživanje (CeMI), Zlatko Vujović
15. Centar za građanske slobode (CEGAS), Marija Popović Kalezić
16. Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Zorana Marković
17. Centar za multimedijalnu produkciju (CEZAM), Blagota Marunović
18. Centar za afirmaciju RE populacije (CAREP), Nardi Ahmetović
19. Centar za obuku i obrazovanje, Aleksandra Radoman Kovačević
20. Centar za romske inicijative, Fana Delija
21. Centar za zaštitu i istraživanje ptica (CZIP), Jovana Janjušević
22. Centar za ekonomske i evropske studije (CEES), Nenad Vujošević
23. Centar za kulturu Bihor, Mirsad Rastoder
24. Crnogorska LGBTIQ asocijacija Kvir Montenegro, Staša Baštrica
25. Crnogorski PEN centar, Boban Batrićević
26. Crnogorski ženski lobi, Aida Petrović
27. Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava, Velija Murić
28. Eduko plus, Almedina Dodić
29. ERA – Savez za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, Danijel Kalezić
30. Djeca Crne Gore, Sabra Decević
31. Društvo crnogorskih izdavača, prof. dr Vladimir Vojinović
32. Građanska inicijativa "21. maj“, Rade Bojović
33. Građanska alijansa, Milan Radović
34. Husein Paša, Emir Pilav
35. Husein Paša – Pljevlja, Denijal Geljić
36. Ikre, Rožaje, Velida Hodžić
37. Institut za medije Crne Gore, Olivera Nikolić
38. Institut za rodnu ravnopravnost “Dulcinea”, Ulcinj, Hatixha Gjoni
39. Inicijativa mladih za ljudska prava, Edina Hasanaga Čobaj
40. Inicijativa za regionalnu saradnju Crne Gore (Igmanska inicijativa), Andro Martinović
41. Ipso Facto, Milena Popović Samardžić
42. Juventas, Ivana Vujović
43. Korifej teatar, Zoran Rakočević
44. LINK - Crnogorska mreža za smanjenje štete, Ranko Dacić
45. Monitoring Group Ulcinj – Mogul, Xhemal Peroviq
46. Most kulture, Ivan Jokanović
47. Naša akcija, Kotor
48. Novi horizont, Ulcinj, Nazif Velić
49. Opštinsko udruženje multiple skleroze Bijelo Polje, Lidija Guberinić
50. Plan B, Alen Poljak
51. Poligon za žensku izuzetnost - Sofija, Rebeka Čilović
52. Prazan prostor, Marija Backović
53. Prima, Aida Perović
54. Prvi ženski ekološki pokret u Crnoj Gori – Ecopatriotizam, Ivana Čogurić
55. Punta institut, Ulcinj, Admir Gjoni
56. Razvoj Vranj, Tuzi
57. Romska organizacija mladih “Koračajte sa nama – Phiren Amenca”, Elvis Beriša
58. Savez za djecu i mlade „Kuća“, Pavić Radović
59. Sigurna ženska kuća, Budislavka Mira Saveljić
60. Sistem, Neda Radović
61. SOS telefon Rožaje, Raza Nurković
62. Srce, Dušan Rakočević
63. Studentska organizacija Adamas
64. Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava“, Demir Ličina
65. Udruženje pravnika Crne Gore, Branislav Radulović
66. Udruženje profesora istorije HIPMONT, Miloš Vukanović
67. Udruženje LBTQ žena "Stana", Ana Dedivanović
68. Udruženje roditelja OAZA, Rasema Hekalo
69. Udruženje “Pravozastupnik”, Budislav Budo Minić
70. Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Marina Vujačić
71. Udruženje likovnih umjetnika Crne Gore, Svetlana Dragojević
72. Udruženje za podršku Roma i Egipćana, Berane, Sultan Beća
73. Ulcinj Info, Mustafa Canka
74. Forum MNE, Elvira Hadžibegović
75. Forum Bošnjaka Crne Gore, Husein Ceno Tuzović
76. 35mm, Darko Ivanović
30.maj 2024.
U Baru smo, od 23. do 26. maja 2024. održali seminar - radionice pod nazivom "Svi smo mi priče". Tema seminara je bilo podsticanje interkulturalnog razumijevanja, društvene uključenosti i izgradnje mira među mladim ljudima na Balkanu i širom EU, kao i zacjeljenje kolektivne traume. Kolektivna trauma je na Zapadnom Balkanu nastala kao posljedica ratova na ovom prostoru i izaziva generalno nepovjerenje, neslaganje i netoleranciju među pripadnicima različitih etničkih i religijskih grupa. Istraživanja pokazuju iako neka osoba ili grupa ljudi nema direktno iskustvo sa ratom, da se traume njenih/njihovih rođaka, najčešće pripovijedanjem prenose čak kroz 7 generacija. Tako su mnogi, čak i bez direktnog lošeg ili dobrog iskustva, formirali stavove, stereotipe, predrasude, strahove...
Seminar je realizovan u okviru projekta "EU CARES" - zalječenje kolektivne traume kod mladih izazavane ratom, koji finansira EU kroz program Erasmus+ a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
23.maj 2024.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je danas usvojila Rezoluciju kojom 11. jul proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Ponosni smo što je Crna Gora, uprkos jakim pritiscima i intenzivnoj kampanji dezinformacija, na kraju glasala za ovu Rezoluciju, čime je stala u red sa državama demokratskih praksi, među kojima su i skoro sve članice EU.
Ovo je važan dan za preživjele i njihove porodice i priznanje njihovih patnji na međunarodnoj sceni.
Negiranje, relativizovanje i pravdanje genocida u Srebrenici koje smo vidjeli tokom posljednjih mjesec dana, najbolji je pokazatelj koliko je Rezolucija potrebna.
Nadamo se da će Rezolucija pomoći da nove generacije budu spremnije da uvide opasnosti ekstremnog nacionalizma i svakog vida negiranja drugih koji vodi u najteža kršenja ljudskih prava, kakvo je i genocid u Srebrenici.
Podsjećamo da se radi o najmasovnijem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, koji se desio tokom života mnogih od nas, na tlu naše nekad zajedničke države, u kojem je ubijeno najmanje 8732 ljudi i djece.
Nakon više od mjesec dana od pokretanja javnog apela da Crna Gora kosponzoriše Rezoluciju, ova inicijativa je okupila 111 NVO i preko 500 aktivnih građana i građanki spremnih da se angažuju oko temeljnog vrijednosnog pitanja. Nadamo se da će ovaj veliki primjer zajedništva u građanskom društvu Crne Gore, zasnovan na poštovanju odluka međunarodnih sudova i priznavanju patnji drugih, biti podstrek za nove zajedničke inicijative za dobrobit cijelog našeg društva.
Jovana Marović, Savjetodavna grupa „Balkan u Evropi“ (BiEPAG)
Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja
Tea Gorjanc Prelević, Akcija za ljudska prava
Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje (CGO)
Ljupka Kovačević, Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA
Maja Raičević, Centar za ženska prava
Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore
Milica Kovačević, Centar za demokratsku tranziciju
Zorana Marković, Centar za razvoj nevladinih organizacija
Velija Murić, Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava
Olivera Nikolić, Institut za medije
Ivana Vujović, Juventas
Aida Perović, Prima
Jovan Ulićević, Spektra
Demir Ličina, Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava“
16.maj 2024.
NVO Prima, Sigurna ženska kuća i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića već decenijama rade na prevenciji i borbi protiv seksualnog nasilja. U svrhu kampanje za zaštitu djece od seksualnog nasilja, kreirale smo i sljedeća 3 videa, pod nazivom: "Seksualno nasilje nad djecom nije dječija igra!"
Videe sa donjih linkova koristimo u svrhu medijske kampanje protiv seksualnog nasilja, uključujući i aktuelnu reakciju zbog smanjenja kazne sa 15 na 8 godina višestrukom počiniocu i povratniku B.B. zbog višemjesečnog silovanja maloljetne djevojčice i prijetnji ubistvom članova njene porodice.
Linkovi za videa:
14.maj 2024.
NVO Prima
Sigurna ženska kuća
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić
Da pravo i pravičnost ne idu ruku pod ruku, još jednom smo, nažalost, imali priliku da se uvjerimo u postupanju Vijeća Apelacionog suda. Naime, B.B. je od januara do juna 2020. godine, upotrebom sile i prijetnje, u više navrata silovao petnaestogodišnju djevojčicu, prijeteći da će joj ubiti oca ako nekome kaže. Za silovanje maloljetnika zakonom je predviđena kazna od 5 do 15 godina zatvora, koliko je i dosudio sudija Višeg suda Veljko Radovanović. Međutim, Vijeće Apelacionog suda, koji su činili sudije Predrag Tabaš, Srđan Vujović i sutkinja Vesna Moštrokol, ocijenilo je da je sudija Radovanović dao preveliki značaj višestrukom silovanju maloljetnice, prijetnjama i ranijoj osuđivanosti, te je okrivljenom smanjio kaznu na 8 godina.
Koja je to olakšavajuća okolnost, ukoliko uopšte postoji, u krivičnom djelu silovanja maloljetnice, koja je opredijelila ovo Vijeće na ovako ponižavajuću odluku? Da li su se prilikom odlučivanja rukovodili osnovnim postulatom zakona da se na sudu uvijek odlučuje u najboljem interesu djeteta? Da li su svjesni da su ovakvom odlukom zapravo osudili maloljetnu djevojčicu da nije vrijedna da joj zakon države Crne Gore pruži zaštitu i moralnu satisfakciju?
Pravda je slijepa, ali bi morala ostati svjesna da zbog ove i ovakvih odluka žrtve silovanja nemaju povjerenja u institucije, da će u najdubljoj tišini i najskrivenijem kutku svog bića uporno tražiti gdje su to pogriješile pa su “zaslužile” da njihov silovatelj bude mnogostruko više shvaćen, opravdan, zaštićen i amnestiran i da će im svakodnevna misao biti samopovređivanje i suicid a ne odluka da preživljeno nasilje prijave nadležnim instancama.
Naše organizacije vjeruju žrtvama silovanja!
26.april 2024.
U srijedu su naše psihološkinje u Budvi završile ciklus programa Brižne porodice za roditelje djece uzrasta od 2 do 9 godina. Ciklus je trajao dvanaest nedelja, a program je do kraja završilo osam roditelja.
25.april 2024.
Još jedan ciklus Brižnih porodica za roditelje i tinejdžere je završen. Imali smo divnu priliku da sarađujemo sa porodicama iz Podgorice i kroz dvoipomjesečnu saradnju ojačamo njihove roditeljske vještine. Ali ,i više od toga, ovo je za njih bila prilika da poboljšaju i oplemene odnos na relaciji tinejdžer/ka - roditelj. Ovaj ciklus programa, koji je kreirao UNICEF, je realizovan u okviru projekta "Prva linija otpora rodnom nasilju" koji finansira Ambasada SAD u Crnoj Gori.
24.april 2024.
Vlada Crne Gore
Gospodin Milojko Spajić, predsjednik
Podgorica, 25. 4. 2024.
Predmet: Inicijativa da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici - dodatni argumenti
Poštovani gospodine Spajiću,
Obratili smo Vam se u utorak, 16. aprila, inicijativom da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici. Do tada su već Bosna i Hercegovina, Slovenija i Sjeverna Makedonija objavile da će sponzorisati tu rezoluciju. U međuvremenu je i Hrvatska postala kosponzor. Kosovo, koje nije država članica UN, podržava rezoluciju.
Od bivših jugoslovenskih republika, jedino Crna Gora i Srbija nijesu spremne da sponzorišu rezoluciju.
Srbija rezoluciju ne podržava, čak agituje protiv nje, jer njene vlasti, u koordinaciji s vlastima u Republici Srpskoj u BiH, tvrde da je usmjerena protiv srpskog naroda i da ga predstavlja kao "genocidan", iako to nema nikakvog utemeljenja u tekstu rezolucije, koji je zasnovan na presudama Haškog tribunala koji je upravo individualizovao krivicu za genocid.
Ruanda, na primjer, ne smatra da njen narod čini genocidnim rezolucija koju je Generalna skupština UN donijela 2003. godine o genocidu u toj državi.
Zahtijevamo da na dnevni red sjutrašnje sjednice Vlade uvrstite pitanje sponzorstva ove rezolucije UN od strane Crne Gore.
Očekujemo da Vlada odluči da sponzoriše rezoluciju prije svega iz moralnih razloga i izražavanja dužnog žaljenja zbog toga što je u Srebrenici u nekoliko dana jula 1995. godine strijeljano preko 8300 civila od kojih 600 djece, pri čemu je Crna Gora, u savezu sa Srbijom, tada pomagala Vojsku Republike Srpske čiji su pripadnici taj genocid izvršili.
Takođe, smatramo da Crnu Goru na sponzorstvo obavezuju i sljedeći razlozi:
· ratifikovani međunarodni ugovori o ljudskim pravima, među kojima i UN Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, obavezuju Crnu Goru na preduzimanje mjera za sprječavanje genocida i drugih sličnih zločina;
· Ustav Crne Gore propisuje zabranu izazivanja ili podsticanja netrpeljivosti po bilo kom osnovu;
· Crna Gora je članica Savjeta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, što je obavezuje na konstruktivan rad u promociji ljudskih prava;
· Crna Gora je kandidat za članstvo u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, što je obavezuje na posebnu privrženost međunarodnom pravnom poretku i unaprijeđenju bezbjednosti pogotovo u svom neposrednom okruženju;
· Crna Gora je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ističe se kao najnaprednija od svih država koje žele to članstvo, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je obavezuje na poštovanje odluka Haškog tribunala, među kojima su i one na osnovu kojih su sedmorica osuđeni za genocid u Srebrenici;
· Skupština Crne Gore ima utvrđen stav o genocidu u Srebrenici - u dva navrata je usvojila akte kojima se izjasnila da najoštrije osuđuje taj genocid i prihvata da 11. jul bude određen za Dan sjećanja, ali ga do danas ipak nije odredila;
· Crna Gora ima Krivični zakonik koji propisuje zatvorske kazne za one koji izvrše genocid, ali i za one koji javno odobravaju, negiraju postojanje ili značajno umanjuju težinu tog zločina,
· istraživanja javnog mnjenja koja su sprovele respektabilne profesionalne agencije pokazuju da velika većina građana Crne Gore osuđuje genocid u Srebrenici, da ga smatra najprepoznatljivijim zločinom iz ratova devedesetih.
Ovo pitanje nije pokrenuto iz Crne Gore. Ono nije bilo kakva diverzija, skretanje pažnje ili pokušaj uticaja na dnevnopolitička pitanja. Inicijativa je pokrenuta na međunarodnom nivou, a država Crna Gora, kao ravnopravna i punopravna članica Ujedinjenih nacija, treba da svoj puni doprinos iz humanističkih razloga i zato što je izgradnja mira neprestana, a ne završena obaveza.
Veoma smo zabrinuti zbog oklijevanja da se Vaša Vlada bavi ovim pitanjem. Crna Gora je trebalo da među prvima objavi da sponzorstvom ove rezolucije na međunarodnoj sceni pokazuje raskid s ratničkom i zločinačkom politikom devedesetih i da je spremna da svojoj djeci i budućim generacijama obezbijedi trajni mir.
U međuvremenu je u Crnoj Gori čak 83 NVO podržalo inicijativu koju smo Vam uputili 16. aprila, kao i preko 100 istaknutih pojedinaca među kojima su brojne javne ličnosti, koje decenijama aktivno doprinose opšem interesu u Crnoj Gori. Crnogorske nevladine organizacije se nikada do sada nijesu ujedinile u ovolikom broju da podrže neku inicijativu.
Ponovo apelujemo na Vas i Vladu - učinite nas ponosnim građanima i građankama.
S poštovanjem,
Jovana Marović, Savjetodavna grupa „Balkan u Evropi“ (BiEPAG)
Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja
Tea Gorjanc Prelević, Akcija za ljudska prava
Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje
Ljupka Kovačević, Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA
Maja Raičević, Centar za ženska prava
Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore
Milica Kovačević, Centar za demokratsku tranziciju
Zorana Marković, Centar za razvoj nevladinih organizacija
Velija Murić, Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava
Olivera Nikolić, Institut za medije
Ivana Vujović, Juventas
Aida Perović, Prima
Jovan Ulićević, Spektra
Demir Ličina, Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava
08.april 2024.
Zahvaljujući podršci Ambasade Australije, od 3. do 7. aprila smo u Sutomoru održali obuku za vršnjačke edukatorke i edukatore iz 9 crnogorskih opština. Mladi iz Rožaja, Bijelog Polja, Kotora, Budve, Bara, Ulcinja, Nikšića, Podgorice i sa Cetinja učili su kako da održavaju dobru mentalnu higijenu, gradeći zdrave relacije sa vršnjacima i odraslima iz svog okruženja. Takođe, njih 20 je kreiralo veći broj videa, stikera i postova, koje ćemo zajedno objavljivati i narednim sedmicama.
#mladicg #MentalnoZdravlje #MentalnaHigijena #ZdraveVeze #AustralianEmbassy #DAP
22.mart 2024.
Pripovijedanje (storytelling) je moćna i drevna ljudska tradicija koja uključuje umjetnost prenošenja narativa, iskustava i ideja korišćenjem riječi, slika, pozorišta ili drugih oblika komunikacija.
EU-CARES projekat ima za cilj da se bavi kolektivnom traumom i podrži procese pomirenja među mladima iz zemalja pogođenih ratom kroz tehnike pripovijedanja koje podstiču aktivno učešće, konstruktivni dijalog i kritičko razmišljanje. Prepoznavanje različitih narativa i stvaranje novih kao holistički metod za podsticanje angažovanja mladih, posebno među raseljenim mladima, podići će kapacitet omladinskih OCD za integraciju najboljih praksi u izgradnji mira.
U kontekstu pomirenja i liječenja kolektivne traume, pripovijedanje (storytelling) je sredstvo za davanje glasa ućutkanima, priznavanje bola iz prošlosti i rad na iscjeljenju i pomirenju. Dijeljenjem najintimnijih individualnih priča, osobe i zajednice pogođenje kolektivnom trauma mogu se pomjeriti iz položaja patnje i gledati ka mjestu razumijevanja, empatije i kolektivnog zacjeljenja. To je ključni korak na putu ka izgradnji otpornijih, saosjećajnijih i inkluzivnijih društava.
Interaktivni virtuelni priručnik je rezultat brojnih aktivnosti, istraživanja, intervjua, analiza, zbirki najboljih praksi, okruglih stolova i Think Tank događaja koji su uspješno implementirali partneri u Belgiji, Italiji, Poljskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji koji su okupili 304 mlade osobe direktno za konsultacije i doprinos kreiranju sadržaja.
Ako želite da pročitate više o pomirenju i liječenju kolektivne trauma kroz pripovijedanje (storytelling), kliknite OVDJE.
Saznajte više na https://eucaresyouth.eu/
21.mart 2024.
U Baru smo od 18. do 20. marta 2024. održali obuku stručnih saradnica i saradnika, to jest psihološkinja/a i pedagoškinja/a srednjih stručnih škola i gimnazija iz 13 crnogorskih opština. Cilj obuke je bio da se povećaju kapaciteti stručnih školskih službi za rad na prevenciji i borbi protiv rodnog nasilja među mladima, koje se najčešće javlja kao partnersko i seksualno nasilje u vezi, ali i nasilje prema LGBTIQ vršnjacima. Osim pojašnjenja ovih fenomena i dijeljenja iskustava iz prakse, učesnicama i učesnicima smo predstavili alate koje mogu koristiti u svom radu, od priručnika i stikera, pa do online platformi i videa. Poslednjeg dana obuke posvetili smo se mapiranju resursa i kreiranju planova koji će biti realizovani sa đacima ovih škola.
Prisutni su pokazali izuzetnu zainteresovanost za temu i aktivno su učestvovali u obuci. Na kraju su im, pored brojnih štampanih materijala, podijeljeni i sertifikati.
Obuka je realizovana u okviru projekta „Prva linija odbrane rodnom nasilju“ koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
14.mart 2024.
U četvrtak, 14. marta organizovali smo javni događaj na kojem smo predstavili nalaze Kontrolne studije o položaju NEET mladih u našoj zemlji. Studiju je kreirala mr Majda Savićević iz Monstata. Ona je ujedno bila i glavna panelistkinja na ovom događaju. Kontrolnu, kao i polaznu studiju o NEET mladima, možete naći na sajtu Prime u rubrici Publikacije, kao i na sajtu mreže Omladinski Hub za Zapadni Balkan i Tursku.
👉 Projekat "WB&T for #EmploYouth" finansira 🇪🇺 Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
🇲🇪#NVOPRIMA
🇷🇸 Fondacija Ana i Vlade Divac
🇹🇷 Toplum Gönüllüleri Vakfı - TOG
🇲🇰 Youth Alliance
🇦🇱 Partners Albania for Change and Development
Ministarstvo javne uprave Crne Gore
European Commission
#mladicg #youthparticipation #ybhwbt #YouthParticipationIndex
13.mart 2024.
#Koordinatorski tim EU CARES projekta je ponovo online na okupu! Nakon brojnih aktivnosti tok9m prve godine, nastavljamo istim tempom i u drugoj: uskoro ćemo objaviti naš online alat za organizaciju aktivnosti korišćenjem tehnika pripovijedanja, odnosno storytellinga.
#EUCARES #CapacityBuilding #Storytelling #Youth #mladi #eu #erasmus
13.mart 2024.
Danas smo imali čast da ugostimo Nj. E. ambasadora Danijela Emerija i Anu Redži, menadžerku DAP programa Ambasade Australije u Beogradu. Predstavili smo rad Prime, sa posebnim osvrtom na aktivnosti iz projekta "Psihološka podrška mladima", koji se finansira zahvaljujući DAP programu. 💚
#mladicg #youth #MentalnoZdravlje #mentalhealth
13.mart 2024.
U utorak, 12. marta smo u Podgorici organizovali dijalog sa stejkholderima iz javnog, međunarodnog i civilnog sektora, a u okviru projekta Zapadni Balkan i Turska za EmploYouth. Tom prilikom smo predstavili i najnoviji monitoring izvještaj za Indeks učešća mladih i to za 2022. godinu. Naša Saška, viša istraživačica javnih politika je dala i uporedne podatke za Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Tursku. Ove podatke možete naći na sajtu Prime i mreže YHWBT.
👉 Projekat "WB&T for #EmploYouth" finansira 🇪🇺 Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
🇲🇪#NVOPRIMA
🇷🇸 Fondacija Ana i Vlade Divac
🇹🇷 Toplum Gönüllüleri Vakfı - TOG
🇲🇰 Youth Alliance
🇦🇱 Partners Albania for Change and Development
Ministarstvo javne uprave Crne Gore
European Commission
#mladicg #youthparticipation #ybhwbt #YouthParticipationIndex
04.mart 2024.
U sklopu istraživačkog rada u projektu Zapadni Balkan i Turska za EmploYouth, izdali smo monitoring izvještaj o Indeksu učešća mladih Crne za 2022. godinu, kao i monitoring izvještaj na regionalnom nivou. Takođe, gotova je i Kontrolna studija o položaju NEET mladih u Crnoj Gori, koja nudi i poređenje sa položajem ove ciljne grupe koji smo zatekli 2020. godine, kada je rađena polazna studija.
Sve ove izvještaje i studiju, na crnogorskom i engleskom jeziku, možete naći na sajtu Prime, u dijelu Publikacije.
Projekat "WB&T for #EmploYouth" finansira 🇪🇺 Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
🇲🇪#NVOPRIMA
🇷🇸 Fondacija Ana i Vlade Divac
🇹🇷 Toplum Gönüllüleri Vakfı - TOG
🇲🇰 Youth Alliance
🇦🇱 Partners Albania for Change and Development
Ministarstvo javne uprave Crne Gore
European Commission
#mladicg #youthparticipation #ybhwbt #YouthParticipationIndex
29.februar 2024.
Prima je u četvrtak, 29. februara održala godišnji sastanak crnogorskih članica mreže Omladinski Hub za Zapadni Balkan i Tursku. Glavne teme sastanka su bile potrebe članica i očekivanja od Mreže, prepoznavanje koristi od članstva u Mreži, kapaciteti članica kojima mogu poboljšati funkcionisanje i misiju Mreže, te kako želimo da YHWBT radi i djeluje u budućnosti. Članice su upoznate da je krajem prošle godine Mreža aplicirala za nastavak rada, te da smo uključili i članice sa Kosova i iz Bosne i Hercegovine. Na sastanku su date konkretne ideje i smjernice za regionalnu i nacionalnu saradnju članica.
#YHWBT #mladicg #NEET #EU #CG
23.februar 2024.
U Beogradu je od 21. do 23. februara održana regionalna konferencija “WB&T for EmploYouth – A Look Back and A Way Forward”, u organizaciji mreže Omladinski Hub za Zapadni Balkan i Tursku. Osim brojnih predstavnica/ka institucija iz regiona, civilnog sektora, Evropske unije, OEBSa, RYCO, WBFa i ostalih stajekholdera, konferenciji su iz Crne Gore prisustvovali i Aleksandra Gligorović, viša istraživačica javnih politika, Dušan Stešević, viši savjetnik u Ministarstvu sporta i mladih, Majda Savićević iz Monstata i Andrea Popović iz NVO Mreža za evropske politike MASTER.
08.februar 2024.
Konzorcijum od 8 partnerskih organizacija sa Balkana i EU je uspješno organizovao međunarodni trening sa mladima, omladinskim radnicama i radnicima, umjetnicima/cama i pripovjedačima/cama u okviru projekta EU CARES. Trening je održan u Evropskom omladinskom centru u Palermu (EPYC) od 31. januara do 6. februara 2024. godine. Rad se ticao inovativnih metoda pripovijedanja kao tehnika za za pomirenje, kao i davanje mišljenja učesnica i učesnika o eToolKit-u EUCares projekta. Pratite nas kako biste bili u toku budućih aktivnosti u 7 država i partnerskih organizacija tokom proljeća/ljeta 2024.
#EUCARESYOUTH #cesie #outofthebox #idealab #perpetuummobile #centrifuga #smoc #irsh #NVOPRIMA #EUCARES "youth #mladi #CapacityBuilding #storytelling #TPMPalermo #erasmusplus
07.februar 2024.
U Palermu (Italija) od 29. do 31. januara 2024. održan je sastanak konzorcijuma, koji implementira Erasmus+ projekat EU CARES, posvećen korišćenju tehnika pripovijedanja (storytelling) za izlječenje kolektivnih trauma kod mladih ljudi. Na sastanku smo, između ostalog, planirali rad na aktivnostima tokom druge projektne godine, kao i osmišljavali aktivnosti za nastavak u okviru novog projektnog predloga. Zahvaljujemo se našem partneru - domaćinu sastanka, organizaciji CESIE iz Palerma.
#EUCARESYOUTH #cesie #outofthebox #idealab #perpetuummobile #centrifuga #smoc #irsh #NVOPRIMA #EUCARES "youth #mladi #CapacityBuilding #storytelling #TPMPalermo #erasmusplus
Pregled arhive po godinama
18. novembar 2024.
Saopštenje
Fokus Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske biće na participaciji mladih, zagovaranju za bolje omladinske politike i jačanju kapaciteta organizacija koje se bave mladima.
Podgorica, PR pres servis – Bosna i Hercegovina i Kosovo nove su članice mreže Omladinski HUB Zapadnog Balkana i Turske, koja će se u narednom periodu fokusirati na jačanje kapaciteta omladinskih organizacija kroz mentorsku i finansijsku podršku, kao i na praćenje inkluzivnih politika i unapređenje participacje mladih.
To je poručeno na kick off konferenciji u okviru projekta „Stronger Voices for Better Choices“, koji je organizovao Omladinski Hub za Zapadni Balkan i Tursku (Youth Hub for Western Balkan and Turkey).
Predstavnica Mreže YHWBT – OHZBT, Aida Perović (NVO Prima), najavila je početak novog trogodišnjeg ciklusa rada ove regionalne mreže, koja sada broji 68 članica iz 7 zemalja - država Zapadnog Balkana i Turske.
„Prije nekoliko dana, naša mreža je postala istinski regionalna, s obzirom na to da su nam se pridružile članice iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova. Mreža je prethodnih osam godina okupljala organizacije iz Albanije, Sjeverne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Turske, sa gotovo 70 organizacija članica, možemo sa ponosom reći da smo vodeća platforma za omladinski rad i praćenje inkluzivnih politika u regionu“, istakla je Perović.
Kazala je da je poseban fokus mreže stavljen na Indeks učešća mladih, koji prati dvadesetpet ključnih indikatora stanja mladih u regionu.
„Iako bismo mogli pratiti još više indikatora, odlučili smo se za one koji su mjerljivi u svim državama učesnicama“, pojasnila je Perović.
Nova faza djelovanja Mreže, započeta 15. novembra, usmjerena je i na jačanje kapaciteta omladinskih organizacija na lokalnom nivou, kroz mentorsku i finansijsku podršku.
„Protekle četiri godine fokusirali smo se na unapređenje zapošljivosti mladih, posebno onih iz NEET kategorije – mladih koji nisu zaposleni, nisu u procesu formalnog obrazovanja niti u nekoj od neformalnih edukacija. U narednom periodu, nastavićemo rad na poboljšanju njihovih šansi za zapošljavanje, ali i na jačanju omladinskih politika i participaciji mladih u odlučivanju“, poručila je Perović.
Naglasila je značaj saradnje svih članica mreže i izrazila zahvalnost organizacijama koje su pomogle u pokretanju nove faze djelovanja.
„Srećna sam što je naša mreža prepoznata kao ključni akter u regionu, posvećen osnaživanju mladih i izgradnji njihovih potencijala“, istakla je Perović.
Mrežu, pored NVO Prima, predvode nevladine organizacije, od kojih Fondacija Ana i Vlade Divac iz Srbije koordinira cijelom mrežom. Tu su i partneri Beyond Barriers iz Albanije, Youth Alliance Kruševo iz Sjeverne Makedonije, Asocijacija volontera u zajednici (TOG) iz Turske, Institut za razvoj mladih KULT iz Bosne i Hercegovine i Demokratijom za razvoj sa Kosova.
Predstavnica Mreže YHWBT – OHZBT, Mirjana Mirosavljević-Bobić, predstavila je ključne ciljeve i metodologiju novog trogodišnjeg projekta Stronger Voices for Better Choices, koji je zvanično započeo 15. novembra.
Projekat, kako je dodala, koji se realizuje u saradnji sa partnerskim organizacijama iz sedam zemalja Zapadnog Balkana i Turske, ima za cilj unapređenje položaja mladih i njihovo veće uključivanje u društvene, političke i ekonomske procese.
„Naš projekat se zasniva na pretpostavci da je učešće građanski i građana, a posebno mladih, ključno za održivost demokratskih procesa, zaštitu ljudskih prava, slobodu medija, smanjenje korupcije i odliva mladih iz regiona, kao i za napredak u evropskim integracijama“, istakla je Mirosavljević-Bobić.
Jedan od osnovnih problema, kako je ukazala, jeste nizak nivo uključivanja mladih u donošenje odluka koje utiču na njihove živote, što je zajednički izazov za sve države regiona.
„Projekat koristi tri osnovne metode kako bi postigao željene rezultate. Prva metoda je zagovaranje zasnovano na dokazima, koja omogućava prikupljanje i analizu podataka o položaju mladih u regionu, čime se donosiocima odluka pružaju precizni uvidi u ključne probleme i potencijalna rješenja. Takođe, omogućava komparaciju situacije među državama“, navela je Mirosavljević-Bobić.
Drugi metod je jačanje kapaciteta omladinskih organizacija, navodeći da kroz finansijsku i mentorsku podršku, projekat osnažuje lokalne organizacije i neformalne omladinske grupe da djeluju efikasno na lokalnom nivou.
„Poseban akcenat stavljen je na uključivanje mladih žena, imajući u vidu da one učestvuju u društvenim procesima znatno manje nego mladi muškarci. Treći metod je povećanje vidljivosti i uticaja civilnog sektora – fokus je na podizanju svijesti o važnosti uključivanja mladih u društvene procese, naročito marginalizovanih grupa, kao što su mlade žene i pripadnici ranjivih zajednica“, rekla je Mirosavljević-Bobić.
Istakla je da iako mladi čine preko 15 odsto populacije u regionu, njihovo uključivanje u zajednice u kojima žive i dalje je nedovoljno.
„Postojeće politike često se obraćaju samo onim mladima koji su već aktivni, dok mnoge marginalizovane grupe ostaju po strani. Projekat Stronger Voices for Better Choices nastoji da promijeni ovu dinamiku, nudeći održiva rješenja za probleme poput nezaposlenosti, neadekvatnog obrazovanja i ograničenih prilika za mlade“, navela je Mirosavljević-Bobić.
Predstavljajući pregled glavnih trendova i izazova u položaju mladih u državama Zapadnog Balkana i Turske, sa posebnim osvrtom na ranjive kategorije mladih, predstavnica Youth Alliance Kruševo iz Sjeverne Makedonije, Biljana Stojcheska, ocijenila je da je položaj mladih u toj državi znatno bolji nego prije 25 godina, kada je organizacija osnovana.
„Prema indeksu participacije mladih, koji se u Sjevernoj Makedoniji analizira kroz političko, ekonomsko i socijalno učešće, rezultati pokazuju da je socijalna participacija na visokom nivou od 80 odsto, ekonomska 65 odsto, dok je politička najniža – svega 43 odsto“, rekla je Stojcheska.
Ukazala je da je najkritičnija oblast politička participacija.
„U trenutnoj vladi nemamo nijednog mladog ministra, iako bi barem jedan trebalo da bude uključen. Socijalna participacija je bolja, dijelom zbog blizine univerziteta različitim zajednicama, što omogućava mladima iz svih dijelova države lakši pristup obrazovanju. Međutim, moramo raditi na unapređenju uslova rada i povećanju prosječnih zarada, jer su mladi suočeni sa nepovoljnim ekonomskim prilikama“, istakla je Stojcheska.
Prema njenim riječima, zakonska obaveza postojanja lokalnih omladinskih savjeta u svim opštinama nije dovoljna ako ti savjeti nisu funkcionalni i ako ne omogućavaju stvarno uključivanje mladih u donošenje odluka.
Predstavnik organizacije TOG iz Turske Evren Ejder, ukazao je na četiri ključna problema koji opterećuju mlade u Turskoj:
„Prvi problem je nezaposlenost i ekonomska nesigurnost. Turska ekonomija suočava se s dugotrajnim izazovima, dodatno pogoršanim nakon razornog zemljotresa. Očekuje se da će stopa nezaposlenosti rasti, što dodatno otežava položaj mladih. Drugi problem je jaz u obrazovanju i vještinama. Turska ima 209 univerziteta, ali kvalitet obrazovanja često ne zadovoljava standarde tržišta rada. Čak i osobe sa doktoratima teško pronalaze zaposlenje, što ukazuje na nesklad između obrazovnog sistema i potreba privrede“, istakao je Ejder.
Prema njegovim riječima, jedan od problema je rodna i društvena nejednakost.
„Društvene barijere otežavaju ženama i marginalizovanim grupama ulazak u ekonomsku sferu. Prisutnost velikog broja migranata dodatno komplikuje situaciju, čineći socijalnu isključenost jednim od najvećih problema“, naveo je Ejder.
Ukazao je i da je jedan od problema i odliv mozgova i migracija, navodeći da sve veći broj mladih i obrazovanih ljudi napušta Tursku, tražeći bolje prilike u zapadnoj Evropi i anglosaksonskim zemljama.
„Ovo je zajednički izazov za Tursku i Zapadni Balkan, koji zahtijeva hitne reforme“, dodao je Ejder.
Ocijenio je da projekti poput ovoga nude priliku za jačanje svijesti o ovim pitanjima i kreiranje rješenja koja će mladima omogućiti aktivnije i produktivnije učešće u društvu.
Predstavnica organizacije Beyond Barriers iz Albanije, Silvia Dervishi, ukazala je da mladi čine oko 35 odsto stanovništva te države, da predstavljaju ključni resurs za razvoj društva, ali da se suočavaju sa brojnim preprekama, posebno mladi iz ruralnih sredina, etničkih manjina i osobe s invaliditetom.
„Albanska vlada je 2019. usvojila Zakon o mladima, što je bio značajan korak ka formalizaciji omladinske politike. Osnovani su Ministarstvo za omladinu i djecu, kao i Nacionalna agencija za mlade. Iako imamo pozitivne pomake, uključujući omladinske savjete u opštinama, njihova aktivnost je ograničena, a zastupljenost mladih u procesu donošenja odluka je minimalna. Samo 1,5 odsto mladih ima mjesta u parlamentu“, navela je Dervishi, oslanjajući se na podatke Indeksa omladinske participacije iz 2022.
Ukazala je i da nezaposlenost mladih ostaje ozbiljan problem.
„Osnivanje Ministarstva za preduzetništvo i inicijativa poput poslovnih biblioteka doprinijeli su razvoju startapa i boljoj pripremi mladih za tržište rada. Ipak, mnogi mladi i dalje teško pronalaze stabilno i zaposlenje“, rekla je Dervishi.
Prema njenim riječima, socijalna uključenost mladih u Albaniji, prema podacima, ostaje niska.
„Oko 17,5 odsto mladih napušta školovanje rano, a posebno su pogođeni mladi iz ruralnih područja zbog ograničenog pristupa kvalitetnim obrazovnim i vanškolskim programima. Nedostatak mekih vještina u obrazovnom sistemu dodatno smanjuje šanse mladih za društvenu uključenost i zapošljavanje. Potrebne su strategije koje će uključiti marginalizovane grupe i pružiti im jednake prilike“, istakla je Dervishi.
Predstavnik Instituta za razvoj mladih „Kult“ iz Bosne i Hercegovine (BiH), Aziz Đipa, ukazao je na izazove sa kojima se suočavaju mladi u toj državi, uključujući trend odliva mladih, nisku političku participaciju i neusaglašenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada.
„Više od 51 odsto mladih u BiH želi da napusti državu. Ovaj trend se preliva na obrazovni sistem, gdje bilježimo pad broja učenika u osnovnim i srednjim školama, kao i studenata na univerzitetima. Ovo će dugoročno uticati na tržište rada, posebno kada uzmemo u obzir visok stepen nezaposlenosti mladih, koji se pogoršao nakon pandemije COVID-19“, naveo je Đipa.
On smatra da obrazovni sistem u BiH nije prilagođen potrebama tržišta rada, što otežava mladima da se zaposle i doprinosi visokoj stopi nezaposlenosti.
„Mladi koji završe školovanje često ne posjeduju potrebne vještine koje tržište rada zahtijeva. Takođe, mladi iz socijalno ugroženih i marginalizovanih grupa, poput onih koji izlaze iz sistema socijalne zaštite, suočavaju se sa dodatnim preprekama, uključujući pristup obrazovanju i stambenom zbrinjavanju“, rekao je Đipa.
Ukazao je da političko učešće mladih u BiH ostaje izuzetno nisko, uprkos postojanju formalnih mehanizama.
„Iako BiH ima zakonske okvire koji omogućavaju veću zastupljenost mladih, uključujući omladinske zakone iz 2015. godine, njihova implementacija je slaba. Povjerenje mladih u političke partije i sistem je minimalno, a mlade žene su dodatno marginalizovane u političkom procesu“, rekao Đipa, dodajući da kvote za rodnu ravnopravnost nisu dovoljne da osiguraju stvarnu zastupljenost.
Predstavnik Democracy for Development iz Kosova Ferid Murseli, kazao je da Kosovo ima jednu od najmlađih populacija u Evropi.
„Prema popisu iz 2011. godine, prosječna starost stanovništva bila je 29 godina, dok je u novom popisu iz 2024. godine ona porasla na 34. Ova demografska karakteristika nosi posebnu odgovornost za institucije i kreatore politika, posebno kada je riječ o zapošljavanju i socijalnom uključivanju mladih“, stakao je Murseli.
Ukazao je da nezaposlenost mladih na Kosovu ostaje visoka, uprkos opadanju u posljednjih deset godina.
„Stopa nezaposlenosti mladih uzrasta od 15 do 24 godine i dalje je značajno viša u poređenju sa prosjekom EU od 13 odsto. Takođe, 32 odsto mladih u dobi od 15 do 24 godine, kao i 50 odsto onih od 25 do 29 godina, ne pripadaju kategorijama zaposlenih, obrazovanih ili onih na obuci. To je zabrinjavajuće u poređenju sa 23 odsto u zapadnim državama“, rekao je Murseli.
Dodao je da je većina mladih na Kosovu zaposlena na privremenim poslovima, dok značajan broj radi u neformalnom sektoru, što negativno utiče na njihovu ekonomsku stabilnost i dugoročne perspektive.
„Osim ekonomskih izazova, mladi na Kosovu imaju nizak nivo povjerenja u političke i državne institucije. Ipak, nova Strategija za mlade za period 2024–2032, koja je izrađena u saradnji sa ekspertima i civilnim društvom, daje nadu za budućnost“, naveo je Murseli.
Predstavnica NVO Prima iz Crne Gore, Aida Perović, ukazala je da je usvojena nova Strategija za mlade za period do 2027. godine, uz akcione planove i budžet.
„Iako je između prethodne i nove strategije postojao vakuum koji je uticao na omladinske organizacije, nova strategija obećava bolje prilike za mlade. Takođe, zahvaljujući saradnji sa Monstatom, sada se prate podaci o mladima uzrasta od 15 do 30 godina, usklađeni sa Zakonom o mladima, što omogućava preciznije analize i bolje razumijevanje njihovog položaja“, navela je Perović.
Ukazala je da je zahvaljujući zagovaranju mreže omladinskih organizacija, naknada za stručnu praksu visokoškolaca povećana sa 220 eura na 450 eura a sada je porasla na 600.
„Važno je napomenuti i da su sve opštine usvojile su lokalne planove za mlade, uz razvoj mreže omladinskih servisa“, rekla je Perović.
Govoreći o ključnim izazovima, Perović je kazala da od 2018. godine Indeks učešća mladih u Crnoj Gori bilježi stalni pad, uz smanjenje njihove participacije u donošenju političkih, ekonomskih i društvenih odluka.
„Mnogi mladi napuštaju Crnu Goru u potrazi za boljim prilikama, što dodatno doprinosi starenju populacije u mnogim opštinama. Takođe, mladi izražavaju potrebu za boljom podrškom u oblasti mentalnog zdravlja, što ukazuje na značajan nivo nezadovoljstva i stresova s kojima se suočavaju“, navela je Perović.
Smatra i da iako su sredstva za mlade obezbijeđena, njihova implementacija nije adekvatna, što dovodi do vraćanja neiskorišćenih sredstava u budžet.
Perović je ukazala na potrebu za većim angažovanjem institucija i civilnog sektora kako bi mladi vidjeli svoju budućnost u Crnoj Gori.
Istakla je važnost strateškog usmjeravanja sredstava i boljeg razumijevanja potreba mladih kako bi se unaprijedio njihov položaj.
Predstavnica Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije, Mirjana Mirosavljević-Bobić, ukazala je da nezaposlenost mladih u toj državi trenutno iznosi skoro 19 odsto, pri čemu je broj nezaposlenih žena veći, posebno u uzrastu od 25 do 29 godina.
„Takođe, veliki broj mladih radi neformalno, bez ugovora, što im uskraćuje prava i beneficije koje bi imale kao formalno zaposlene osobe“, kazala je Mirosavljević-Bobić.
Ukazala je da je svaka četvrta mlada osoba u Srbiji u riziku od siromaštva, sa prihodima manjim od 300 eura mjesečno.
„To direktno utiče na pristup adekvatnom stanovanju, posebno za mlade iz sistema socijalne zaštite i romsku populaciju. Prema posljednjim podacima, 12% mladih moralo je da prekine obrazovanje zbog nemogućnosti plaćanja stanarine, dok je 15% to navelo kao jedan od glavnih razloga“, dodala je Mirosavljević-Bobić.
Ukazala je i da je primjetan pad fizičkog nasilja nad mladima – sa 49 odsto na duplo manji procenat u posljednjih godinu dana.
„Međutim, raste izloženost digitalnom nasilju, koje sada pogađa 50 odsto mladih. Diskriminacija je u blagom opadanju, ali i dalje ostaje ozbiljan problem. Iako situacija nije idealna, ovi trendovi pokazuju da postoji prostor za unapređenje kroz ciljane preporuke i jačanje podrške mladima“, zaključila je Mirosavljević-Bobić.