Arhiva
2018.

NVO Prima
build your own website for free
NVO Prima

Održana konferencija: „KREIRANJE OKVIRA ZA ODRŽIVOST PROGRAMA ZA MLADE NA LOKALNOM I NACIONALNOM NIVOU“

31.decembar 2018.

U Petrovcu je, u hotelu Palas, od 23. do 25. decembra 2018. održana konferencija „Kreiranje okvira za održivost programa za mlade na lokalnom i nacionalnom novu“. Konferencija je organizovana u saradnji sa Direktoratom za mlade Ministarstva sporta, a inicirana je kroz regionalni projekat Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku, koji u Crnoj Gori implementira Prima, zahvaljujući finansijskoj podršci Evropke unije.

Događaj je okupio predstavnice i predstavnike Ministarstva sporta, Ministarstva ekonomije i Ministarstva nauke, lokalnih samouprava i kancelarija za mlade, opštinskih sekretarijata zaduženih za spovođenje okalnih strategija i akcionih planova za mlade iz Podgorice, Bara, Cetinja, Berana, Bijelog Polja, Plava, Šavnika, Plužina, Kotora i Budve, predstavnika RYCO kancelarije, kao i predstavnice_ke pet omladinskih nevladinih organizacija.

Ovo je bila prilika da dodatno promovišemo Indeks učešća mladih i predstavimo rezultate praćenja indikatora za 2017. godinu. Takođe, govorilo se o dosadašnjim rezultatima omladinskih politika na lokalnom nivou, tj. o radu na lokalnim strategijama i akcionim planovima, osnivanju omladinskih klubova i projektima za mlade; potom o dijalogu sa mladima u cilju obezbjeđivanja veće i adekvatnije participacije. Analiziran je novi Predlog zakona o mladima, njegove prednosti i neodstaci iz ugla lokalnih samouprava. A u završnici smo sagledavali mogućnosti za umrežavanje i mogućnost planiranja zajedničkih projekata.

Conference: “CREATING A FRAMEWORK FOR SUSTAINABILITY OF YOUTH PROGRAMS

ON LOCAL AND NATIONAL LEVEL ”

A conference “Creating a Framework for the Sustainability of Youth Programs at Local and National Level” was held in Petrovac from December 23 to 25, 2018 in Petrovac. The conference was organized in cooperation with the Directorate of Youth of the Ministry of Sports and it was initiated through a regional project, The Youth Bank Hub for the Western Balkans and Turkey, implemented in Montenegro bz NGO Prima, thanks to the financial support of the European Union.

The event was attended by representatives of the Ministry of Sports, the Ministry of Economy and the Ministry of Science, local self-governments and youth offices, municipal secretariats responsible for the implementation of youth strategies from Podgorica, Bar, Cetinje, Berane, Bijelo Polje, Plav, Šavnik, Plužine, Kotor and Budva, representatives of the RYCO office, as well as representatives of five youth non-governmental organizations.

This was an opportunity to further promote the Youth Participation Index and present the results of the 2017 indicator monitoring. Also, it was talked about the current results of youth policies at the local level, i.e. on working on local strategies and action plans, establishing youth clubs and projects for young people; then on a dialogue with young people in order to provide greater and more adequate participation. The new proposal of Law for Youth, its advantages and non-resignations from the point of view of local self-governments has been analyzed. And in the end we saw opportunities for networking and the possibility of planning joint projects.


NVO Prima

Organizovan okrugli sto u saradnji sa partnerskom organizacijom Omladinski kulturni centar

26.decembar 2018.

U Herceg Novom smo 18. decembra 2018. organizovale okrugli sto u saradnji sa partnerskom organizacijom Omladinski kulturni centar, jednim od dobitnika granta kroz program podrške u projektu Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku. Tema okruglog stola je bilo informisanje i savjetovanje mladih na lokalnim nivou. Takođe, to je bila prilika da predstavimo rezultate praćenja Indeksa učešća mladih u regionu i u Crnoj Gori.

Osim istraživačice, te koordinatora projekta ispred Prime i Omladinskog kulturnog centra, govornici su bili i predstavnici Opštine Herceg Novi, Sekretarijata za kulturu i obrazovanje, Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“, Zavoda za zapošljavanje HN, Doma zdravlja HN, Centra bezbjednosti HN, lokalnih omladinskih organizacija, te mladi iz Volonterskog kluba „Tačka oslonca“.

Najavljeno je usvajanje Lokalne strategije za mlade najkasnije do kraja decembra ove godine a opšto zaključak je da je neophodno osnivanje omladinskog kluba u kojem bi mladi na strukturiran način provodili slobodno vrijeme.

O ovom događaju izvještavali su i lokalna televizija i radio.

In Herceg Novi, on December 18, 2018, we organized a round table in cooperation with the partner organization Youth Cultural Center, one of the winners of the grant through the program of support in the project Youth Bank Hub for the Western Balkans and Turkey. The topic of the round table was information and counseling of young people at the local level. It was also an opportunity to present the results of monitoring of the Youth Participation Index in the region and in Montenegro.

In addition to researchers and project coordinators of Prima and Youth Cultural Center, speakers also included representatives of the Municipality of Herceg Novi, the Secretariat for Culture and Education, High School “Ivan Goran Kovačić”, the Employment Office, Health Center, Security Center, local youth organizations and young people from the Volunteer Club “Support point”.

The adoption of the Local Youth Strategy was announced at the latest by the end of December this year, and the general conclusion is that it is necessary to establish a youth club in which young people should spend leisure time in a structured way.

Local television and radio reported on this event.


NVO Prima

Tender za angažovanje medijske agencije

26.decemar 2018.

Za potrebe međunarodnog projekta “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey”, koji se već 3 godine realizuje u Crnoj Gori (i još 4 druge države), raspisujemo tender za angažovanje medijske agencije, koja bi imala sledeće zadatke:

Razvoj detaljnog plana komunikacije (medijskog plana) za period januar – decembar 2019. u skladu sa strategijom komunikacije koju zadaje projekat;
Predlog 3 ključne poruke;
Izrada vizuala za objave na Priminom sajtu i društvenim mrežama, prezentacija i info- grafika;
Organizovanje 3 javna događaja (okrugla stola za po 30 učesnika, što uključuje salu za rad, poziv medijima, najavu u medijima, fotografisanje i snimanje događaja, slanje medijima materijala sa događaja, izrada media klipinga, organizovanje keteringa i osvježenja);
Plasiranje naših sadržaja u medijima i organizovanje gostovanja članica Prime u medijima;
Izrada detaljnog plana promocije kroz društvene medije;
Ažuriranje Priminog sajta i naloga na Fejsbuku, Instagramu, Tviteru i YouTube-u.
Kreiranje i štampa promotivnog materijala
Dokumentaciju možete preuzeti ovdje: TOR i Zahtjev za ponudu

Ponudu je potrebno dostaviti sa izdvojenim PDVom.
Rok za dostavljanje ponuda: 25. januar 2019.
Ponude se šalju poštom u zatvorenoj koverti na adresu:
NVO Prima
Radosava Burića bb, UP120
ulaz 1, stan 3
81000 Podgorica


NVO Prima

Prima domaćin sastanka u Baru

25.decembar 2018.

Nvo Prima zajedno sa partnerima iz Bosne i Hercegovine – Udruženje EPA Brčko, Srbije – Udruženje Svetlost, Italije, Hrvatske i Portugala održala je sastanak u periodu 17. – 21. decembar u Baru.

Sastanak je uvod u projekat 3RE Video for Professional development koji za cilj ima testiranje inovativne 3RE Video metode u omladinskom radu, ali i povećanje kapaciteta organizacija za rad sa mladima na unapređenju mekih i tvrdih sposobnosti.

Na sastanku smo imali priliku da posjetimo organizacije koje u Baru rade sa mladima: Unija srednjoškolaca, NVO Svetionik, Luča Institut, portal za mlade Vjesnik slobode, Odred Izviđača 24 Novembar i Preduzetnički Centar srednje Ekonomsko – ugostiteljske škole.

Dalje u projektu slijedi trening u Brčkom u februaru, istraživanje koje će se sprovesti u svim zemljama partnera i Crnoj Gori a tiče se omladinskog rada i položaja omladinskih radnika, kao i omladinska razmjena u Šapcu.

Važno je da naglasimo da će se rezultati istraživanja publikovati u formi brošure i prevesti na sve jezike zemalja partnera.


NVO Prima

Strategija za mlade Herceg Novi trebalo bi da bude usvojena do kraja mjeseca

19.decembar 2018.

Strategija za mlade Herceg Novi za period 2019.-2022. trebalo bi da bude usvojena do kraja ovog mjeseca, a njena primjena da započne u narednoj godini u tom gradu.

To je saopšteno na okruglom stolu „Informisanje i savjetovanje mladih na lokalnom nivou „Indeks učešća mladih“, koji je nevladina organizacija (NVO) Prima organizovala u saradnji sa Omladinskim kulturnim centrom iz Herceg Novog.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da je Omladinski kulturni centar jedna od tri podržane NVO u okviru tog projekta.

„Omladinski kulturni centar će, u Herceg Novom, raditi na Strategiji za mlade, Lokalnom akcionom planu, na obezbjeđivanju bolje infrastrukture za mlade Herceg Novog i Boke, kako bi mogli svoje vrijeme da bolje struktuiraju i provedu na koristan način“, istakla je Perović Ivanović.

Ona je kazala da je NVO Prima, osim Omladinskom kulturnom centru, pružila mentorsku, kao i finansijsku pomoć NVO iz Podgorice i sa Cetinja.

„Pružili smo im mentorsku podršku, radili smo na jačanju njihovih kapaciteta kako bi što efikasnije mogli da rade na politikama za mlade na lokalnom nivou. Drugi dio naše podrške je bio i finansijskog karaktera za projekat u vrijednosti od 14 hiljada eura“, pojasnila je Perović Ivanović.

Na pitanje novinarke koliko su mladi uključeni u lokalnu zajednicu i zainteresovani za rad u istoj, ona je navela da je jedna od aktivnosti u okviru tog projekta i mjerenje participacije mladih i da dosadašnji rezultati pokazuju da je Crna Gora, kako je rekla, u prednosti u odnosu na četiri države.

„Mjerimo učešće mladih u pet zemalja, ali izdvajamo podatke, kako bi i na lokalnom nivou imali uvid u trenutno stanje u Crnoj Gori. Još uvijek nemamo potpuno formiran Indeks participacije mladih, ali u odnosu na ostale zemlje koje su uključene u projekat, Crna Gora prednjači i to je dobro“, saopštila je Perović Ivanović.

Ona je kazala da, iako se više značaja pridaje omladinskim politika u odnosu na ranije godine, nivo participacije mladih, u odnosu na trendove u Evropi, još uvijek nije zadvoljavajući.

„Nadamo se boljim trendovima. Na nacionalnom nivou, u Crnoj Gori je vidljivo da omladinske politike i strategije, planovi i aktivnosti za mlade doživljavaju ekspanziju“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je kazala da su njena očekivanja da lokalne samouprave prepoznaju mlade kao dobar resurs putem aktivnosti i da iskoriste trenutak kada Evropa nudi, kako je rekla, puno fondova kojima bi se riješila mnoga pitanja koja se tiču mladih i njihovog položaja.

Prema njenim riječima, Opština Kotor je primjer dobre strategije za razvoj mladih.

„Opština Kotor odlično sprovodi omladinsku poltiku i imaju sjajan omladinski klub. Ulažu u mlade i to je vidljivo, na nacionalnom, kao i na evropskom nivou. Mlade, koji oni njeguju u okviru kluba, prepoznaju kao odlične aktiviste i aktivistkinje i lidere u regionu, ali i Evropi“, ocijenila je Perović Ivanović.

Predstavnica NVO Omladinskog kulturnog centra, Nataša Dendić, kazala je da su njihove inicijalne aktivnosti u realizaciji projekta bile usmjerene na informisanje mladih, što je, kako je pojasnila, bio cilj i okruglog stola.

„To podrazumijeva da na terenu ispitamo koliko javne institucije rade sa mladima, koliko imaju servisa za mlade i osoba koje su ciljno zadužene za rad sa mladima i šta mi, kao NVO sektor, možemo da učinimo kako mladi ne bi bili u zapećku“, pojasnila je Dendić.

Ona je najavila da će naredna aktivnost biti izrada informatora, koji će realizovati u saradnji sa Sekretarijatom, a čime će, kako je pojasnila, biti započeta saradnja sa javnim institucijama i stvoreni bolji uslovi za mlade.

Referentkinja za mlade u Opštini Herceg Novi, Jadranka Orlandić, kazala je da su tokom ove godine sprovedene značajne aktivnosti u pogledu omladinskih politika, iako do sada, kako je ukazala, Opština nije imala viziju razvoja tih politika.

„To se dogodilo izradom Strategije Opštine Herceg Novi za 2019.-2022. godinu. Oformila se Radna grupa, nakon čega je uslijedila javna rasprava, a krajem mjeseca očekujemo da će Strategija biti usvojena. Očekujem da ćemo započeti sa implementacijom u narednoj godini, jer to podrazumijeva i usvajanje Akcionog plana“, saopštila je Orlandić.

Učenica Srednje mješovite škole „Ivan Goran Kovačić“ u Herceg Novom i koordinatorka Volonterskog kluba „Tačka oslonca“, Teodora Španjević, kazala je da je taj klub osnovan sa ciljem inkluzije nadarenih učenika.

„Veoma je važno da motivisani učenici ostanu motivisani. Primjerom nagrađivanja učenika ćemo motivisati i ostale da se uključe i da učestvuju. Učenici starijih razreda su zainteresovani da učestvuju u projektima i sekcijama, dok je kod srednjoškolaca interesovanje manje“, rekla je Španjević.

Ona je prepoznala kao moguć razlog manje participacije mladih uticaj puberteta, promjene sredine, ali i nedostatak informisanosti.

Istraživačica na projektu, Aleksandra Gligorović, poručila je da je neophodno smanjiti udio mladih ljudi koji nisu zaposleni, a ne nalaze se, kako je kazala, ni u procesu školovanja, ni u procesu obuke.

Prema njenim riječima, treba osigurati dostupnost informacija o indikatorima predviđenim Strategijom za mlade, kako bi se znanje o mladima povećalo i uspješno pratio progres u toj oblasti.

„Kako bi se stanje u oblasti participacije mladih moglo redovno pratiti neophodno je da svi lokalni i nacionalni akteri u svim sektorima usklade svoje sisteme evidencije i statistike, i sortiraju i objavljuju podatake u skladu sa Zakonom o mladima“, istakla je Gligorović.

Ona je navela da je neophodno sprovesti mjere predviđene za mlade u Programu reforme politike zapošljavanja i socijalne politike za 2015.-2020. i u Nacionalnoj strategiji zapošljavanja za 2016.-2020.

Okrugli sto je organizovan u okviru četvorogodišnjeg projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, koji NVO Prima organizuje na teritoriji Crne Gore, u saradnji sa fondacijom Ane i Vlade Divac iz Srbije.


NVO Prima

Prima na seminaru u Ljubljani

10.decembar 2018.

NVO Prima u saradnji sa NVO Libero iz Srbije i partnerskim organizacijama iz Belgije, Italije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Slovenije i Kosova, je organizovala seminar Makeover, u periodu 1. – 6. decembar u Ljubljani.

Cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija iz zmalja partnera kako bi postale održive i orjentisane ga cilju.

Na seminaru smo precizirali tok projekta: rad na unutrašnjem preobražaju organizacija u februaru u Vršcu, i rad na poboljšanju vanjske komunikacije i saradnje organizacija na treningu koji će se održati u junu u Solunu.

Ema Bahtijarević, predstavnica Prime, navela je da joj je ovaj seminar pomogao da poboljša svoje komunikacijske sposobnosti i razvije vještine koje su joj neophodne za volontiranje u organizacijama civilnog društva.


NVO Prima

Izraditi Pravilnik o distribuiranju stipendija mladih Roma i Romkinja

23.novembar 2018.

Mladi Romi i Romkinje trebalo bi da budu više uključeni u donošenju odluka i politika koje se neposredno na njih odnose, a naročito u pogledu distribuiranja stipendija koje su predviđene Nacionalnom strategijom za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori.

To je, na okruglom stolu „Učešće mladih Roma i Romkinja na lokalnom nivou i regionalni indeks učešća mladih“, poručio izvršni direktor NVO Phiren Amenca, Elvis Beriša, ističući da je neophodno u što kraćem roku izraditi Pravilnik o distribuiranju stipendija mladih Roma i Romkinja.

„Kao organizacija koja direktno ima komunikaciju sa mladima, bili smo u prilici da pratimo situaciju distribuiranja stipendija, koje su predviđene Nacionalnom strategijom za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori, gdje smo uočili nekoordinisano djelovanje u distribuiranju tih stipendija“, rekao je Beriša u PR Centru.

On je kazao da je ta organizacija uočila nedostatke afirmativnih akcija koje se, kako je precizirao, odnose na lakše upisivanje mladih Roma i Romkinja u srednje škole, davanjem dodatnih šest poena prilikom upisivanja.

„Ova odluka nije adekvatna, obzirom da još uvijek imamo mlade ljude, čak i sa odličnim uspjehom koji imaju problema prilikom upisivanja onih smjerova za koje apliciraju, a samim tim su prinuđeni da kasnije upisuju neke druge smjerove, što dovodi do smanjenja motivacije za nastavkom školovanja“, rekao je Beriša.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da se omladinske politike na nacionalnom nivou dobro razvijaju, što, kako je ocijenila, nije ravnomjerno njihovom razvoju na lokalnom nivou.

„Počev od motivacije službenika i službenica koje su u kancelarijama za mlade ili savjetima za mlade, tamo gdje oni postoje, pa do činjenice koliko u praksi postoji implementiranje lokalnih akcionih planova za mlade, strategija i ključnih dokumenata i aktivnosti koje su nam važne da omladinska politika zaživi ili da javnost postane svjesna da mladi postoje“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je rekla da je tokom treće godine implementacije regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, podržano tri organizacije koje se bave učešćem mladih i omladinskim politikama.

„Jedna od podržanih organizacija je Phiren Amenca, a osim njih podržali smo i Kulturni centar iz Herceg Novog i Građanski kreativni centar sa Cetinja. Podrška koju smo im pružili je bila mentorska i finansijska, a njihovi projekti će trajati još godinu“, istakla je Perović Ivanović.

Istraživačica na projektu, Aleksandra Gligorović, pojasnila je da je Indeks učešća mladih kreiran na osnovu političkog i ekonomskog učešća, kao i na osnovu njihove uključenosti u društvo, kojim je moguće procjeniti napredak u poslednje tri godine.

„Što se tiče političkog učešća mladih, Crna Gora je u najboljoj poziciji, u odnosu na Srbiju, Makedoniju, Albaniju i Tursku. Procenat poslanika u Parlamentu 2017. je u porastu, u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, u Crnoj Gori nemamo mlade ministre u Vladi, dok je broj zamjenika ministara u vladi na nivou direktora direktorata“, kazala je Gligorović.

Ona je rekla da, u pogledu ekonomskog učešća, u 2017. godini se bilježi smanjenje nezaposlenih mladih u Crnoj Gori.

„Ukupno učešće samozaposlenih osoba u prvom kvartalu ove godine, ne ograničavajući se samo na mlade, bio je 18 odsto. Kada je u pitanju procenat odobrenih kredita mladima od Investiciono-razvojnog fonda, on se kreće od pet do osam odsto“, kazala je Gligorović.

Ona je navela da se, procenat mladih koji nisu zaposleni, u procesu obrazovanja ili treninga u Crnoj Gori smanjuje, a da je, kako je istakla, primjetna razlika između mladića i djevojaka.

„U 2015. godine je taj procenat bio 23 odsto, dok je prošle godine pao na 20, međutim zabinjava činjenica da u ovoj kategoriji procenat osoba ženskog pola je u porastu“, navela je Gligorović.

Ona je kazala da su rezultati urađenog istraživanja o procentu mladih u organizacijama civilnog društva, pokazali da je u Crnoj Gori najveći broj mladih na pozicijama direktora, članova upravnih odbora.

„Postoji prostor za grešku, iz razloga što nam nisu sve organizacije odgovorile na ovaj upitnik. One koje su nam odgovorile, kod njih je taj procenat veliki, ali jedan dio organizacija nije uopšte htio da da te podatke. Ovaj pozitivan trend u sektoru za mlade i one koji se bave mladima je za pohvalu“, rekla je Gligorović.

Predstavnica Kancelarije za mlade u Podgorici u Sekretarijatu za kulturu, sport i mlade, Jasna Rakočević, rekla je da ta institucija aktivno sprovodi mjere poslednjih godinu dana u cilju veće inkluzije Roma i njihovog izjednačenog statusa sa ostatkom društva.

„Kao polaznu osnovu imamo Akcioni plan za mlade koji je napravljen za 2014/2018. godinu i u svakom segmentu tog plana, postoji i određeni segment koji se odnosi samo na Rome. Zajedno sa predstavnicima romske populacije, pokušaćemo da u narednom periodu, taj Akcioni plan realizujemo, kao i mjere koje su nam zadate, kako bi njihov život u Glavnom gradu bio ljepši i prilagođeniji“, rekla je Rakočević.

Predstavnica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, Nevena Šuković, saopštila je na evidenciji Zavoda početkom novembra ove godine registrovano 816 pripadnika Roma i Egipćana, a da su 52 odsto od tog broja činile žene.

„Ako posmatramo obrazovnu i starosnu strukturu, možemo kazati da je više od 95 odsto tih ljudi nema zvanično zanimanje, što uveliko opredjeljuje mjere u koje Zavod može da ih uključi. Posmatrajući starosnu strukturu, skoro 50 odsto prijavljenih čine mladi od 15 do 30 godina, a preko 90 odsto njih su lica bez zanimanja“, kazala je Šuković.

Ona je ocijenila da je problem, na koji Zavod nailazi u radu sa Romskom populacijom, njihova motivacija da budu prijavljeni u evidenciju i da se uključe u postojeće programe.

„Očekujemo podršku saradnika u socijalnoj inkluziji, koji su odnedavno postali dio našeg sistema u smislu da dolaze povremeno u naše prostorije, i da će imati svoje mentore koji će ih uvoditi u tehnologiju rada Zavoda“, rekla je Šuković.

Ona je kazala da su osobe romske populacije uključene u programe javnih radova i da se zapošljavaju na sezonskim poslovima, tokom čega, kako je navela, dobijaju priliku da makar na kraće vrijeme zasnuju radni odnos i povećaju radni potencijal.

„Mladi Romi koji su u evidenciji, mogu se uključiti u program Obrazovanja osposobljavanja odraslih, koji im mogu pmoći da steknu stručnu kvalifikaciju za određeno zanimanje ili u program obrazovanja odraslih za sticanje neke stručne vještine“, navela je Šuković.

Ona je poručila da mladi Romi moraju težiti da završe formalno obrazovanje i da, sa mjerama koje im Zavod nudi, unapređuju vještine i znanja, socijalne i komunikacione vještine.

„Zavod, kao institucija, kao i svi akteri na lokalnom nivou, i u široj zajednici, moraju se potruditi da se stvore povoljniji ambijent za zapošljavanje, da utičemo na poslodavce da smanje predrasude i da u većem broju zapošljavaju Rome. Održivo zapošljavanje mladih, a naročito mladih Roma, je budućnost svake zemlje“, istakla je Šuković.

Romska aktivistkinja, Samanta Bajrami, kazala je da je prosječenje problem u romskoj populaciji koji iziskuje bolji angažman i zalaganje državnih institucija.

„Državne institucije ne obraćaju pažnju na romsku dijecu kada ih ugledaju na ulicama kako prose. Takođe, i kada bi se prijavilo prosjačenje postoji problem, a to je nedostatak Prihvatnog centra, jer se djeca nakon svega vraćaju na ulicu, dok policija i Centar za socijalni rad kažu da su roditelji krivi“, rekla je Bajrami.

Ona je istakla da mladi Romi nakon završetka srednje škole, zbog predrasuda i diskriminacije koje doživljavaju u društvu, često gube motivaciju da nastave dalje školovanje.

„Mladi Romi i Romkinjekinje “gube ” motivaciju za fakultetskim obrazovanjem jer se ne mogu zaposliti u svojoj struci, već su prinuđeni da se zaposle u „Gradskoj čistoći“ ili da skupljaju sirovine, zbog nedostatka dokumentacije. Mnogi su napustili Crnu Goru jer su shvatili da će teško naći zaposlenje ovdje“, kazala je Bajrami.

Predstavnik Romske organizacije mladih “Koračajte sa nama – Phiren amenca, Serđan Baftijari, najavio je da će ta nevladina organizacija u narednom periodu sprovesti trening za 20 mladih iz romske i neromske zajednice.

„Mladi iz pet opština – iz Podgorice, Nikšića, Herceg Novog, Ulcinja i Berana će imati priliku da steknu više znanja o zagovaranju i lobiranju, i da kasnije osmisle inicijative za koje smatraju da treba da se pokrenu u njihovim lokalnim zajednicama, a naša organizacija će im biti mentor i pomagati im da ostvare te inicijative“, naveo je Baftijari.

Okrugli sto „Učešće mladih Roma i Romkinja na lokalnom nivou i regionalni indeks učešća mladih“ održan je u okviru regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“.

Projekat je podržala Evropska unija kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac, a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.


NVO Prima

POTREBNO TROJE UČESNIKA TRENINGA U TOPOLI

21.novembar 2018.

NVO Prima u partnerstvu sa još 9 organizacija realizuje Erasmus+ projekat “Zajedno protiv radikalizma i ektremizma”. Prva aktivnost je trening, koji se održava u Topoli (Srbija) od 15. do 23. decembra, uključujući i dane puta. Tražimo troje aktivnih mladih 18+ iz Crne Gore, sa znanjem engleskog jezika, za učešće na treningu i aktivnostima koje slijede.

Troškovi smještaja, hrane, osvježenja i radnih materijala su pokriveni 100% a prevoz najviše do 180 eura po osobi. Radni jezik je engleski.

Više detalja možete naći u INFO PAKET

Za prijavu je potrebno popuniti Aplikaciona forma na engleskom jeziku i poslati je najkasnije 29. novembra na adresu: jelena.nvoprima@yahoo.com, sa naznakom Prijava za trening u Topoli.


NVO Prima

STUDIJSKA POSJETA U SARAJEVU

21.novembar 2018.

Od 12. do 17. novembra 2018. u okviru projekta SARH – Znanje pobjeđuje tabue, realizovana je studijska posjeta na temu „Javni i civilni servisi podrške za seksualno-reproduktivno zdravlje mladih“. Tom prilikom učesnice/i iz 14 zemalja imali su priliku da čuju izlaganja zamjenika ministra zdravlja Bosne i Hercegovine, Predsjednice Udruženja pedagoga kantona Sarajevo, eksperta za seksualno-reproduktivno zdravlje Udruženja XY, predstavnice Fondacije „Cure“, Predsjednika mladih Općinske organizacije Crveni križ Novo Sarajevo i predstavnice Udruženja srednjoškolaca Bosne i Hercegovine. Takođe, nacionalni timovi su predstavili stanje stvari u svojim državama vezano za to šta institucije i zakoni a šta civilni sektor nude kao servise i inicijative za bolju zaštitu seksualno-reproduktivnih prava i zdravlja mladih.

Projekat se finansira kroz Erasmus+ program Evropske unije.


NVO Prima

OKRUGLI STO NA CETINJU

12.novembar 2018.

U petak, 09. novembra 2018. Prima je u saradnji sa Građanskim kreativnim centrom organizovala okrugli sto „Mladi na lokalnom nivou i regionalni Indeks učešća mladih“. GKC je jedna od tri crnogorske omladinske organizacije koje su mentorski i finansijski podržane kroz program Mreže omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku. Okrugli stoje je i organizovan na Cetinju, kako bi se projekat, važnost učešća mladih i Indeks participacije mladih promovisali i na lokalnim nivou.

Dogašaj su otvorile Milica Marković, direktorica GKC i Aida Perović-Ivanović, direktorica Prime i koordinatorka projekta za područje Crne Gore. Potom je viša istraživačica politika na projektu, Aleksandra Gligorović, predstavila regionalni Indeks participacije mladih, s posebnim naglaskom na podacima važećim za Crnu Goru.

U daljem toku govorile su Nataša Stanojević, direktorica Cetinjske gimnazije, Ana Kavaja iz Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Prijestonice Cetnje i Bojana Ivanović kao predstavnica mladih i članica Radne grupe za izradu lokalne strategije za mlade. Prisutnima se obratila i Dejana Dizdar, koordinatorka projekta koji je podržan kroz program Mreže omladinskih fondova. Gospođa Dizdar je predstavila projekat, sa naglaskom na istraživanju potreba mladih Prijestonice Cetinje, što je krucijalno za izradu lokalne strategije za mlade.

U diskusiji su učestvovale brojne predstavnice i predstavnici lokalne samouprave, Centra za socijalni rad, Biroa rada, Učeničkog parlamenta i omladinskih nevladinih organizacija, kao i brojni mladi.

ROUND TABLE IN CETINJE

On Friday, November 9, 2018, Prima organized a round table “Youth on the local level and a regional Youth Participation Index” in cooperation with the NGO Civic Creative Center. GKC is one of three Montenegrin youth organizations that are mentoring and financially supported through the program of the Youth Bank Hub for Western Balkans and Turkey. Round table was organized particularlly in Cetinje in order to promote the project, the importance of youth participation and the Youth Participation Index on local level.

The event was opened by Milica Marković, Director of GKC and Aida Perović-Ivanović, Director of Prima as well as Project Coordinator for the area of ​​Montenegro. Subsequently, Senior Policy Researcher Aleksandra Gligorović presented the regional Youth Participation Index (YPI), with a special emphasis on the data valid for Montenegro.

In the future, Natasa Stanojevic, Director of the Cetinje Gymnasium, Ana Kavaja from the Secretariat for Culture, Sports and Youth of the Capital of Cetinje and Bojana Ivanovic spoke as a representative of youth and member of the Working Group for the development of a local youth strategy. Dejana Dizdar, project coordinator, supported by the program of the Youth Bank Hub, addressed the participants. Ms. Dizdar presented the project, with an emphasis on exploring the needs of the young Cetinje’s youngsters, which is crucial for the development of a local youth strategy.

Numerous of representatives of the local self-government, the Center for Social Work, the Bureau of Labor, the High School Students Parliament and youth NGOs participated in the discussion, as well as numerous young people.


NVO Prima

Još jedna akcija u okviru kampanje “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja”

06.novembar 2018.

U petak, 2. novembra, Prima i Sigurna ženska kuća su organizovale još jednu javnu akciju u Podgorici i to u blizini gimnazije „Slobodan Škerović“ i građevinsko-geodetske škole „Ing Marko Radević“. Akcija je organizovana u okviru kampanje „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja“, koji ove dvije organizacije realizuju u partnerstvu sa SOS telefonom za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića.
Tokom akcije razgovarale smo mahom sa srednjoškolcima o njihovoj informisanosti i viđenju seksualnog nasilja u Crnoj Gori i njihovom neposrednom okruženju i upoznavale ih sa evropskim statistikama i činjenicama iz ove oblasti. Podijelile smo i veliki broj lifleta i brošura.
Srednjoškolci su sa nama podijelili iskustvo da se mnogo seksualnog nasilja koje oni uočavaju dešava na društvenim mrežama i da o tome niko ne govori kao o problemu. Nešto teže prepoznaju ovu vrstu nasilja u mladalačkim ljubavnim vezama.
Projekat se realizuje zahvaljujući finansijskoj podršci Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.


NVO Prima

Prima počinje monitoring crnogorskih medija

01.novembar 2018.

U okviru projekta Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja NVO Prima počinje monitoring 10 crnogorskih medija u cilju praćenja izvještavanja o slučajevima seksualnog nasilja. Monitoring će trajati 12 mjeseci, a biće obuhvaćeni štampani, elektronski i internet mediji.

Cilj projekta je da doprinese uspostavljanju sveobuhvatnog sistema prevencije seksualnog nasilja i zaštite osoba koje su preživjele seksualno nasilje, između ostalog, kroz kampanju podizanja svijesti javnosti o problemu seksualnog nasilja nad djecom i ženama.

Projekat partnerski realizuju NVO Prima, Sigurna ženska kuća i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, a finansira ga Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori i Ministartvo javne uprave.


NVO Prima

KO ĆE S NAMA U LJUBLJANU?

30.oktobar 2018.

NVO Prima u saradnji sa NVO Libero iz Srbije i partnerskim organizacijama iz Belgije, Italije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Slovenije i Kosova, organizuje seminar

„ Makeover-Capacity building for youth organizations“, koji će se održati u Ljubljani u periodu 1. – 6. decembra. 2018.

Ako govoriš engleski jezik i imaš iskustva u volonterizmu – aktivan/na si u svojoj zajednici, ohrabrujemo te da se prijaviš i budeš dio Priminog tima na ovom projektu!

Ukoliko bi voljela/o da učestvuješ kratak CV (ne duži od jedne strane) i motivaciono pismo možes poslati na mail: jelena.nvoprima@yahoo.com najkasnije do 5. novembra u 16h.

U INFOPAKET – u možeš pronaći sve informacije o projektu i seminaru.

Troškovi puta, smještaja, hrane, radnih materijala i osvježenja su 100% pokriveni.

Ako imaš bilo kakvih nedoumica ili pitanja, slobodno nam piši na mail jelena.nvoprima@yahoo.com ili na našu fb stranicu https://www.facebook.com/ngoprima/.


NVO Prima

Potrebno je organizovati dodatnu obuku sudija i sutkinja o adekvatnom pristupu osobama koje su preživjele seksualno nasilje, tokom sudskog procesa

30.oktobar 2018.

25. oktobra predstavnice partnerskih organizacija: Aida Perović-Ivanović – Prima, Jovana Hajduković i Mira Saveljić – Sigurna ženska kuća i Dijana Pištalo – SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Nikšića imale su sastanak sa gospođom Vesnom Medenicom, predsjednicom Vrhovnog suda Crne Gore. Tokom sastanka upoznale smo Predsjednicu sa ciljevima i planiranim aktivnostima projekta “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja”, posebno sa monitoringom slučajeva prijavljenih institucijama. Jedan od zaključaka je da je potrebno organizovati dodatnu obuku sudija i sutkinja o adekvatnom pristupu osobama koje su preživjele seksualno nasilje, tokom sudskog procesa.

Projekat “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja” realizuje se uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.


NVO Prima

Prima realizovala radionice za roditelje i mlade na sjeveru Crne Gore

29.oktobar 2018.

Nevladina organizacija (NVO) Prima održala je šest radionica „Znanje pobjeđuje tabue“ na temu seksualnog i reproduktivnog zdravlja, dvije 13. oktobra u Pljevljima i po dvije u Beranama i Mojkovcu 20. oktobra. Radionice su bile namijenjene roditeljima i mladima, a u narednom periodu radionice će biti organizovane u još šest gradova u Crnoj Gori.

Omladinska radnica i koordinatorka programa za neformalno obrazovanje i mobilnost mladih u Primi, Jelena Jovanović, istakla je da mladi i roditelji prepoznaju važnost seksualno-reproduktivnog zdravlja za sveukupan lični i društveni razvoj jedne mlade osobe.

„ I koleginici Adrijani, koja je specijalna pedagoškinja zadužena za radionice sa roditeljima, kao i meni koja radim sa mladima zaista prilaze roditelji i mladi sa konstruktivnim pitanjima. U toku rada se trudimo da pružimo što više informacija koje su relevantne za našu ciljnu grupu, ali i podignemo svijet o tome da je važno razgovarati o seksualnom i reproduktivnom znanju i da to ne treba i ne smije biti tabu“, kazala je Jovanović.

U toku realizovanih radionica promovisan je Primin priručnik o Rodno zasnovanom nasilju, ali i web sajt www.allaboutsexeducation.com na kome će mladi i roditelji moći pronaći sve informacije u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem.

„ U narednom periodu nam slijede radionice u Tivtu, Tuzima, Podgorici, Ulcinju, Baru i Nikšiću. Ovim putem pozivamo mlade i roditelje da dođu da se informišu u što većem broju, jer jedini način na koji možemo pobijediti stigmu, osjećaj srama i predrasude koje se vežu za seksualno i reproduktivno zdravlje jeste edukacijom“, poručila je Jovanović.

Takođe, mladi koji su prisustvovali radionicama su upoznati sa online savjetovalištem na sajtu NVO Prime, gdje mogu potpuno anonimno dobiti pomoć, podršku ili informacije na temu seksualno-reproduktivnog zdravlja, prevencije vršnjačkog, porodičnog i seksualnog nasilja.

Projekat je finansiran kroz Erasmus plus, kao i sufinansiran od Direktorata za mlade Ministarstva sporta Crne Gore.


NVO Prima

NVO Prima organizovala radionicu o seksualnom i reproduktivnom za roditelje i mlade

18.oktobar 2018.

Nevladina organizacija (NVO) Prima održala je dvije radionice „Znanje pobjeđuje tabue“ na temu seksualnog i reproduktivnog zdravlja u Omladinskom centru Budva, koje su bile namijenjene roditeljima i mladima, a u narednom periodu radionice će biti organizovane u još devet gradova u Crnoj Gori.

Omladinska radinica i koordinatorka programa za neformalno obrazovanje i mobilnost mladih u NVO Prima, Jelena Jovanović, rekla je da mladi dobijaju previše informacija iz mnogo izbora i da im te radionice, kako je istakla, pomažu da dobijaju konkretne odgovore na pitanja koja ih zanimaju.

„Mladi danas imaju puno različitih izvora informacija, ali u svemu tome su donekle izgubljeni jer im se nudi previše različitih informacija. Upravo iz tog razloga organizujemo ove radionice za mlade i roditelje, kako bi im pružili informacije za koje smatramo da su važne za njihovo seksualno i reproduktivno zdravlje ali i sam razvoj“, navela je Jovanović.

Ona je kazala da, na radionicama koje su do sada organizovane na Cetinju i u Budvi, mladi imaju slobodu da razgovaraju sa edukatorima o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, dijele različite dileme koje imaju i postavljaju konstruktivna pitanja.

Prema njenim riječima, roditelji bi trebalo da razgovaraju sa djecom o seksualnom i reproduktivnom zdravlju u što ranijem periodu, kako bi im omogućili i olakšali pravilan razvoj.

„Razumijemo da je tinejdžerima nekada neprijatno da pitaju, a da ni roditeljima nekada nije najlakše, ali je jako bitno, zbog zdravog i pravilnog razvoja djeteta, što prije razgovarati o seksualnom i reproduktivnom zdravlju“, rekla je Jovanović.

Ona je kazala da NVO PRIMA ohrabruje mlade da se prvenstveno obrate roditeljima, kao i osobama u koje imaju povjerenja.

„Na radionicama dobijamo dosta pitanja o kontracepciji, o zdravim mladalačkim vezama, seksualnom nasilju, ali takođe i dosta pitanja o tome kome da se obrate kada imaju neki problem ili neko pitanje. Da li da se obrate roditeljima, vršnjacima, da se posavjetuju preko online sadržaja ili ipak da se obrate pedagogicama ili psihologicama u školama ili nekom drugom starijem licu“, kazala je Jovanović.

Mladi mogu dobiti, navela je Jovanović, savjete i željene informacije vezano za seksualno i reproduktivno zdravlja putem anonimnog online savjetovališta na sajtu NVO Prime.

Projekat je finansiran kroz Erasmus plus, kao i sufinansiran od Ministarstva sporta Direktorata za mlade.

NVO Prima

Održan peti modul u okviru mentorske podrške izgradnji kapaciteta crnogorskih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske

09.oktobar 2018.

Od 5. do 7. oktobra 2018. održan je peti modul u okviru mentorske podrške izgradnji kapaciteta crnogorskih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske. Tema se odnosila na vještine komunikacije na društvenim mrežama i javnog nastupa kao i trening o servisima za mlade i obezbjeđivanju kvaliteta. Trenerski tim činile su: Katarina Prelević, Teodora Škero i Ajša Hadžibegović.

Projekat finansira Evropska komisija. Fondacija Ana i Vlade Divac je vodeći partner dok Prima implementira projekat u Crnoj Gori. Organizacije koje su učestvovale na treningu bave se omladinskim politikama i participacijom mladih, a podržane su kroz program mentorskog i finansijskog jačanja kapaciteta. Iz Crne Gore to su: Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska organizacija mladih “Phiren Amenca – Koračajte s nama” iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja.

#ybh4wbt #youth

From October 5th to 7th 2018, the fifth module was realized under the mentor-ship support to capacity building of Montenegrin members of the Youth Bank Hub for Western Balkans and Turkey. The topic was related to the communication skills for Social networks and public appearance and training on youth services such as Youth club and Youth Center. The training team was consisted of: Katarina Prelevic, Teodora Skero and Ajsa Hadzibegovic.

The project is funded by the European Commission. The Ana and Vlade Divac Foundation is the leading partner while Prima is implementing the project in Montenegro. Organizations that participated in the training are engaged in youth policies and youth participation, and are supported through a mentoring and financial capacity building program. From Montenegro these are: Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization “Phiren Amenca – Walk With Us” from Podgorica and Civic Creative Center from Cetinje.


NVO Prima

Projekat “Seksualno-reproduktivno zdravlje – Znanje pobjeđuje tabue” kreće na put po Crnoj Gori

04.oktobar 2018.

Primin projekat “Seksualno-reproduktivno zdravlje – Znanje pobjeđuje tabue”kreće na put po Crnoj Gori. Obići ćemo omladinsko-volonterske klubove i centre kao i neke škole u 11 opština. Radionice za mlade na temu seksualno-reproduktivnog zdravlja držaće Jelena Jovanović, koordinatorka za neformalno obrazovanje i mobilnost mladih u Primi, dok će radionice za roditelje na temu odgovornog roditeljstva vezanog za faze razvoja djece i mladih držati Adrijana Klisić, specijalna pedagoškinja. Tu je i pomoć naših vršnjačkih edukatorki i edukatora. Već danas, 3. oktobra smo na Cetinju, 10. oktobra u Budvi, 13. u Pljevljima, a u drugoj polovini oktobra u Mojkovcu i Beranama. Raspitajte se o terminima u omladinskom klubu u vašem gradu i pridružite nam se.

Projekat kofinansiraju EU kroz program Erasmus+ i Ministarstvo sporta Crne Gore.


NVO Prima

NVO Prima na seminaru za mlade Zapadnog Balkana

03.oktobar 2018.

Od 2. pa do 10. oktobra u Draču je u toku seminar za mlade Zapadnog Balkana, u okviru projekta Mladi sa sela – probudimo mogućnosti – Rural Youth: Let’s Awake the Opportunities. Partnerska organizacija iz Crne Gore je NVO Prima a projekat se realizuje zahvaljujući podršci Regional Youth Cooperation Office – RYCO kancelarije.

Primu na ovom događaju predstavljaju: Anastasija Bojić Ćaki Lisičić Haris Hari Banda i Semir Fejzić.


NVO Prima

Audicija za učešće u edukativnom videu

28.septembar 2018.

NVO Prima objavljuje poziv za audiciju zainteresovanim mladim osobama za učešće u kratkom videu o seksualno-reproduktivnom zdravlju.

Audicija će se održati u utorak, 2. oktobra od 18 do 20 časova u Omladinskom centru u Podgorici.

Videom želimo da podignemo svijest mladih o važnosti razbijanja tabua i stigme, kao i o neophodnosti usvajanja naučnih činjenica vezanih za ovaj segment života i razvoja. Video se snima u okviru projekta “Znanje pobjeđuje tabue” koji finansira Ministarstvo sporta Crne Gore.


NVO Prima

Prilika za učenje o inter-religijskom dijalogu u Solunu

21.septembar 2018.

Potrebne 2 učesnice/ka za seminar na temu inter-religijskog dijaloga, koji će se održati u periodu od 29. septembra do 5. oktobra 2018. u Solunu.

Seminar je finansiran od strane Erasmus+ programa Evropske unije, a Prima je partner na projektu sa još 10 organizacija iz Evrope.

Ukoliko si prepoznat/a kao aktivna mlada osoba u svojoj zajednici, zanima te kako da se boriš protiv predrasuda i stereotipa koji se vezuju za religiju, govoriš engleski jezik i napunio/la si 18 godina, ovo je prilika za tebe!

Više informacija o seminaru možeš pronaći u INFOPAKET a popunjenu prijavnu formu APPLICATION FORM trebaš poslati na adresu: jelena.nvoprima@yahoo.com najkasnije do 23. septembra u 16h.

Troškovi smještaja, hrane, materijala i osvježenja su 100% pokriveni, dok su putni troškovi pokriveni u iznosu do 180 eura.


NVO Prima

Održan sastanak sa predstavnicama Fondacije Ana i Vlade Divac

20.septembar 2018.

Proteklih dana održale smo on line sastanke sa Anom Koeshall, direktoricom Fondacije Ana i Vlade Divac, Aleksandom Kecojević, program menadžerkom i Bojanom Jevtović koordinatorkom projekta Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku. Dogovoreni su prioriteti za dalji rad a to su veća vidljivost projekta i jača regionalna komponenta naročito u dijelu zagovaranja za veće učešće mladih u odlučivanju.

Projekat Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku realizuje se u Albaniji, Crnoj Gori, Makedoniji, Srbiji i Turskoj, zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske komisije. Mreža broji 20 organizacija iz 5 zemalja sa fokusom na omladinskim politikama i učešću mladih.

In past few days, we held on-line meetings with Ana Koeshall, Directoress of Divac Foundation, Aleksandra Kecojevic, Program Manager, and Bojana Jevtović the Coordinator of the project Youth Bank Hub for Western Balkans and Turkey. Priorities for further work have been agreed, which are higher visibility of the project and reinforces the regional component, especially in the area of advocacy for greater participation of young people in decision-making.

The project Youth Bank Hub for Western Balkans and Turkey is being implemented in Albania, Montenegro, Macedonia, Serbia and Turkey, thanks to the financial support of the European Commission. The network has 20 organizations from 5 countries with a focus on youth policies and youth participation.


NVO Prima

Održana treća radionica u okviru projekta “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja”

19.septembar 2018.

U okviru projekta „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja“ od 15. do 17. septambra 2018. u Tivtu je održana je treća radionica – obuka za partnerske organizacije na temu direktnog rada sa ženama i adolescentkinjama koje su preživjele seksualno nasilje. Trenerice na obuci bile su Maja Mamula (Ženska soba Zagreb) i Dušica Popadić ( Incest trauma centar Beograd).
Partnerske organizacije su Sigurna ženska kuća – Podgorica, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja – Nikšić i Prima – Podgorica. Projekat je podržala delegacija Evropske unije u Crnoj Gori.
U okviru projekta NVO Prima će raditi na prevenciji seksualnog nasilja sa mladima i njihovim roditeljima u cilju podizanja svijesti građana i građanki.
Projekat „Osvijetlimo mrak seksualog nasilja“ doprinijeće praćenju rada svih institucija u sistemu zaštite i unapređenju zakonskog okvira i njegovog usklađivanja sa evropskim standardima, kao i povećati kapacitete samih organizacija u direktnom i preventivnom radu na problemu seksualnog nasilja u Crnoj Gori.
Within the project “Naming and Shaming Sexual Violence in Montenegro“ from 15th to 17th September 2018 in Tivat, a third workshop was held – training for partner organizations on the topic of direct work with women and adolescents who survived sexual violence. Trainers at the training were Maja Mamula (Women’s Room Zagreb) and Dusica Popadic (Incest Trauma Center Belgrade).
Partner organizations are Safe Women’s House – Podgorica, SOS telephone for women and children victims of violence – Niksic and Prima – Podgorica. The project was supported by the European Union Delegation to Montenegro.
In the framework of the project, NGO Prima will work on the prevention of sexual violence with young people and their parents in order to raise awareness of citizens.
The project “Naming and Shaming Sexual Violence in Montenegro” will contribute to monitoring the work of all institutions in the system of protection and improvement of the legal framework and its harmonization with European standards, as well as to increase the capacities of the organizations themselves in direct and preventive work on the problem of sexual violence in Montenegro.

#osvijetlimomrak #omsn #stopsexviolence #eu


NVO Prima

Održan četvrti modul u okviru mentorske podrške izgradnji kapaciteta crnogorskih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske

11.septembar 2018.

Od 8. do 10. septembra 2018. održan je četvrti modul u okviru mentorske podrške izgradnji kapaciteta crnogorskih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske. Tema se odnosila na vještine komunikacije i pravila vidljivosti projekata koji se finansiraju iz EU fondova. Trenerski tim činile su: Martina Vučelić, Lidija Brnović i Zvezdana Oluić.

Projekat finansira Evropska komisija. Fondacija Ana i Vlade Divac je vodeći partner dok Prima implementira projekat u Crnoj Gori. Organizacije koje su učestvovale na treningu bave se omladinskim politikama i participacijom mladih, a podržane su kroz program mentorskog i finansijskog jačanja kapaciteta. Iz Crne Gore to su: Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska organizacija mladih “Phiren Amenca – Koračajte s nama” iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja.

#ybh4wbt

From September 8th to 10th 2018, the fourth module was realized under the mentor-ship support to capacity building of Montenegrin members of the Youth Bank Hub for Western Balkans and Turkey. The topic was related to the communication skills and visibility rules of projects financed from EU funds. The training team was consisted of: Martina Vucelic, Lidija Brnovic and Zvezdana Oluic.

The project is funded by the European Commission. The Ana and Vlade Divac Foundation is the leading partner while Prima is implementing the project in Montenegro. Organizations that participated in the training are engaged in youth policies and youth participation, and are supported through a mentoring and financial capacity building program. From Montenegro these are: Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization “Phiren Amenca – Walk With Us” from Podgorica and Civic Creative Center from Cetinje.


NVO Prima

Aktivizam mladima omogućava da utiču na kreiranje politika koje ih se tiču

22.avgust 2018.

Mladi kroz aktivizam mogu lakše da shvate čime žele da se bave u životu, da se informišu o prilikama i mogućnostima koje im se nude, kao i da utiču na kreiranje omladinskih politika, poručili su iz nevladine organizacije (NVO) Prima.

Predstavnica NVO Prima, Jelena Jovanović, podsjetila je da je ta organizacija osnivačica Mreže omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku, zajedno za četiri organizacije iz regiona.

„U toku prethodne sedmice Prima je potpisala ugovor sa tri organizacije iz Crne Gore, koje će u narednih godinu, raditi istraživanje o potrebama mladih, na osnovu kojeg će kreirati i predlagati omladinske politike, ali takođe će podsticati mlade na aktivno učešće u društvenom, socijalnom i ekonomskom životu, uz pomoć grantova koje smo im dodijelili u iznosu od po 14 hiljada eura“, navela je Jovanović.

Kako je precizirala, tri organizacije iz Crne Gore koje su nove članice Mreže omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku su Phiren Amenca, Koračajte sa nama, romska organizacija mladih iz Podgorice, Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog i Građanski kreativni centar sa Cetinja.

„Sljedeći korak u okviru projekta Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku jeste nastavak mentorske podrške za tri nove organizcije u našoj mreži, koja će biti realizovana u septembru“, najavila je Jovanović.

Ona je kazala da je projekat „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ podržala Evropska komisija kroz program IPA CSF, a koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac, u partnerstvu sa NVO Prima, organizacijom Partners iz Albanije, Asocijacijom za obrazovanje MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Fondacijom volontera zajednice iz Turske.

Kvalifikovana omladinska aktivistkinja, Polina Čečina, kazala je da se preselila u Crnu Goru iz Rusije prije osam godina, kad je imala 13, navodeći da se u školi dobro uklopila.

„Nakon nekoliko godina adaptacije, shvatila sam da imam potrebu da se aktiviram i da radim nešto, jer sam u Rusiji bila generalno aktivna i ta moja potreba se vratila. Shvatila sam da moram da se pokrenem. Ključna tačka je bilo otvaranje Omladinskog kluba u Tivtu. Tu sam se uključila od početka i krenula da volontiram“, navela je Čečina.

Ona je kazala da je shvatila, kada je krenula da volontira, da je to ispunjava, navodeći da se postepeno uključila u omladinski aktivizam, postala vršnjačka edukatorka i počela da učestvuje u Erasmus projektima.

„To mi je promijenilo život, jer sam shvatila šta me ispunjava i čini srećnom, mnogo bolje sam upoznala sebe, a da ne kažem koliko sam novih prijatelja stekla preko tih aktivnosti. Shvatila sam koji fakultet želim da upišem i čime želim da se bavim u životu“, rekla je Čečina.

Ona je kazala da je danas aktivna na više polja, navodeći da pokušava to da podijeli sa vršnjacima, „da bi oni shvatili kakve prilike imaju, a ne koriste ih, zato što mladi u našoj sredini nisu dovoljno informisani“.

„Postoji veliki broj prilika i mogućnosti za koje mnogi od mojih vršnjaka ne znaju da postoje. Sve je jako jednostavno i pristupačno samo je stvar informisanosti i da mlada osoba ima želju da se informiše. Treba početi od jednostavnih stvari kao što je volontiranje u lokalnoj zajednici“, rekla je Čečina.

Postoji i, kako je dodala, veliki broj nevladinih organizacija koje nude te mogućnosti mladima, „samo je potrebna želja“.

Vršnjački edukator i član NVO Prima, Nemanja Dragišić, ocijenio je da je učešće mladih bitno zato što oni, kako je rekao, najbolje znaju kako da se izbore za svoja prava i potrebe.

„Mladi mogu dati drugačiji pogled i svoje shvatanje na temu omladinskih politika. Smatram da se mladi trebaju informisati na kojim mjestima i kojim institucijama se trebaju obratiti da bi mogli da daju svoje prijedloge i savjete za dalju obradu omladinskih politika“, rekao je Dragišić.

Članica Radne grupe za izradu lokalnog plana o mladima na Cetinju i Građanskog kreativnog centra, Bojana Ivanović, smatra da glas mladih nije dovoljno zastupljen u društvu.

„Mislim da me je neznanje natjeralo da se prijavim za članstvo u Radnoj grupi. Mi, kao mladi, nismo upućeni šta predstavlja taj dokument. Mislim da to ne treba da bude lista želja odraslih osoba, nego da se i mi mladi pitamo“, istakla je Ivanović.

Ona smatra da, kao mlada osoba, treba da ima glas i pravo da bude upućena šta taj dokument predstavlja, a nakon toga da, kako je navela, izrazi svoje želje i potrebe, „kao i potrebe svojih vršnjaka“.

„Mislim da je, kao predstavnika srednjih škola, to moja uloga u radnoj grupi. Mislim da mogu mnogo da doprinesem, iako nemam mnogo godina i iskustva, koliko imaju odrasle osobe, ali smatram da me to ne čini manje značajnom od njih“, rekla je Ivanović.

Activism helps young people to create policies that concern them

Through activism Young people can more easily understand what they want to do in life, to get information about the possibilities and opportunities they are offered, as well as to influence the creation of youth policies, said NGO Prima.

Prima NGO representative, Jelena Jovanović, reminded that this organization is the founder of the Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network, along with four organizations from the region.

“During the previous week, Prima signed a contract with three organizations from Montenegro, which will in the coming year do research on the needs of young people, on the basis of which they will create and propose youth policies, but will also encourage young people to participate actively in the social, economic and political life, with the help of the grants we have gave them in the amount of 14 thousand euros for each organization, “said Jovanovic.

As she pointed out, three organizations from Montenegro, which are new members of Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network, are Phiren Amenca-Walk with us, the Roma youth organization from Podgorica, the Youth Cultural Center from Herceg Novi and the Civic Creative Center of Cetinje.

“The next step within the project Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey is continuation of mentoring support for three new organizations in our network, which will be realized in September,” Jovanovic announced.

She said that the project “Youth Banks Hub for the Western Balkans and Turkey” was supported by the European Commission through the IPA CSF program, run by the Foundation Ana and Vlade Divac, in partnership with NGO Prima, Partners Albania for Change, MLADIINFO INTERNATIONAL from Macedonia and the Community Volunteers Foundation from Turkey.

A qualified youth activist, Polina Čečina, said she moved to Montenegro eight years ago, when she was 13, stating that she fit into the school well.

“After several years of adaptation, I realized that I had the need to activate and do something, because I was generally active in Russia and my need to participate in society came back. I realized I had to move. The key point was the opening of the Youth Club in Tivat. I got involved from the beginning and started volunteering, “said Cecina.

She said that she realized when she started volunteering, that it fulfilled her, adding that she gradually became involved in youth activism, became a peer educator and began to participate in Erasmus projects.

“It changed my life, because I realized what was happening to me and that made me happy, I got familiar with myself much better, not to say how many new friends I got through these activities. I realized which faculty I want to enroll and what I want to do in my life, “said Čečina.

She said she is active today in several fields, saying she is trying to share it with her peers, “so that they understand what opportunities they have and do not use them, because the young people in our community are not sufficiently informed.”

“There are many opportunities that many of my peers do not know exist. Everything is very simple and accessible, it is only a matter of information and that the young person has the desire to be informed. It should start with simple things like volunteering in the local community, “said Čečina.

There is, as she added, a large number of non-governmental organizations offering these opportunities to young people, and her peers “only need a desire” to use these possibilities.

Peer educator and member of NGO Prima, Nemanja Dragišić, said that the participation of young people is important because they, as he said, know the best how to fight for their rights and needs.

“Young people can give a different view and their understanding of youth policy. I think that young people need to be informed which places and institutions they need to address in order to be able to provide their suggestions and advices for further processing of youth policies, “Dragišić said.

A member of the Working Group for creating a local youth plan in Cetinje and representative of Civic Creative Center, Bojana Ivanovic, believes that the voice of young people is not sufficiently represented in society.

“I think that ignorance made me apply for membership in the Working Group. We, as young people, are not aware of what this document represents. I think that this should not be a list of the wishes of adults, but that we also ask the young people, “said Ivanovic.

She believes that, as a young person, she should have the voice and the right to be informed of what this document represents, and afterwards, as she stated, express her wishes and needs, “as well as the needs of her peers”.

“I think that as a representative of High schools, this is my role in the working group. I think that I can contribute a lot, although I do not have as much years and experiences as adults, but I do not think it makes me less important than them, “Ivanovic said.


NVO Prima

KAŽI NE SAJBER NASILJU

21.avgust 2018.

Traže se 3 učesnice/ka za trening ” Say NO to Cyberbullying” koji će se održati u Topoli, Srbiji u periodu 10. – 17. septembra.

Društveni mediji su postali važan dio života mladih ljudi. Cyberbullying predstavlja čin maltretiranja i zlostavljanja elektronskim putem, kroz sve vidove komunikacije povezane sa internetom. Cyberbullying može biti anoniman, javan, širi se brzo i dešava se svakodnevno i neprestano.

Ukoliko si punoljetna/an, zanima te tema online nasilja i govoriš engleski jezik ohrabrujemo te da se prijaviš za trening!

Ovdje možeš naći http://nvoprima.org/wp-content/uploads/2018/08/Infopack-Say-NO-to-cyberbulliyng.docx sa svim informacije o projektu i PRIJAVNA FORMA http://nvoprima.org/wp-content/uploads/2018/08/APPLICATION_FORM.doc

Trening organizujemo u saradnji sa NVO Iuventa i još 7 organizacija iz Evrope.

Troškovi hrane, smještaja, kao i puta u iznosu do 180 eura su pokriveni.

Prijave slati do 25. avgusta do 16h na mail: jelena.nvoprima@yahoo.com


NVO Prima

Treći modul mentorske podrške omladinskim organizacijama u Crnoj Gori

20.avgust 2018.

Od 18. do 20. avgusta 2018. u Podgorici je održan treći modul mentorske podrške omladinskim organizacijama u Crnoj Gori, koje smo podržali kroz program izgradnje kapaciteta u okviru projekta Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku. Tema je bila razvoj vještina zagovaranja, strateško umrežavanje i zgradnja partnerstava. Na treningu su učestvovale: NVO Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska omladinska organizacija „Koračajte s nama – Phiren amenca“ iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja.

Third module of mentoring support to youth organizations in Montenegro

From 18th to 20th August 2018 in Podgorica, the third module of mentoring support to youth organizations in Montenegro was held, which we supported through the capacity building program within the framework of the project Youth Network for the Western Balkans and Turkey. The topic was the development of advocacy skills, strategic networking and partnership-building. Participants in the training were: NGO Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization “Walk With Us – Phiren Amenca” from Podgorica and Civic Creative Center from Cetinje.

#ybh4wbt


NVO Prima

Potpisani ugovori sa tri omladinske organizacije iz Crne Gore

18.avgust 2018.

Prima je potpisala ugovore sa tri organizacije iz Crne Gore aktivne na polju omladinskih politika i promovisanja većeg učešća mladih u donošenju odluka. Radi se o organizacijama koje smo podržali kroz konkurs za izgradnju kapaciteta u okviru projekta Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku, koji koordinira Fondacija Ana i Vlade Divac a u Crnoj Gori Prima. To su: NVO Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska omladinska organizacija „Koračajte s nama – Phiren amenca“ iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja. Ove organizacije već prolaze kroz module mentorske podrške, kojih je ukupno pet a u sledećih godinu dana realizovaće projekte u svojim lokalnim zajednicama vrijedne ukupno 45000 eura, koje finansira Evropska unija.

Signed contracts with three youth organizations from Montenegro

Prima has signed contracts with three organizations from Montenegro active in the field of youth policies and promoting greater participation of young people in decision making. These are the organizations that we supported through the capacity building competition within the project Youth Bank Hub for the Western Balkans and Turkey, which is coordinated by the Foundation Ana and Vlade Divac and Prima is leading this project in Montenegro. These are: NGO Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization “Walk With Us – Phiren Amenca” from Podgorica and Civic Creative Center from Cetinje. These organizations are already going through the mentoring support in five modules. In next one year they will implement projects in their local communities worth a total of 45.000 euros, funded by the European Union.

#ybh4wbt


NVO Prima

Drugi modul mentorske podrške omladinskim organizacijama u Crnoj Gori

17.avgust 2018.

Od 15. do 17. avgusta 2018. u Podgorici je održan drugi modul mentorske podrške omladinskim organizacijama u Crnoj Gori, koje smo podržali kroz program izgradnje kapaciteta u okviru projekta Mreža omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku. Tema je bila razvoj istraživačkih vještina i metodologije za pisanje predloga politika i razvoj legislative.

Second module of mentoring support to youth organizations in Montenegro

From the 15th to 17th of August 2018, in Podgorica, a second module of mentoring support to youth organizations in Montenegro was held, which we supported through the Capacity Building Program within the framework of the project Youth Bank Hub for the Western Balkans and Turkey. The topic was development of policy and legislation, research skills and methodology and policy paper writing.

#ybh4wbt


NVO Prima

Osnivati omladinske fondove u cilju aktivnijeg učešća mladih u društvenom životu

11.avgust 2018.

U Crnoj Gori je potrebno osnivati omladinske fondove, kao oblik učešća mladih u kojem oni predlažu, biraju, obezbjeđuju dio sredstava i sprovode projekte shodno njihovim potrebama u lokalnoj zajednici u kojoj žive, ocijenjeno je iz nevladine organizacije (NVO) Prima.

Predstavnica NVO Prima, Jelena Jovanović, je povodom 12. avgusta Međunarodnog dana mladih, kazala da mladi pokreću promjene na različitim poljima i mijenjaju pravac u kome se svijet razvija, a na to, kako je dodala, značajno utiču ljudi i sredine u kojima mladi žive, uključujući njihove roditelje, nastavnike, civilni sektor i donosioce odluka.

„Većina mladih nažalost nije u dovoljnoj mjeri uključena u društveni život, jer izostaju stimulansi koji bi ih ohrabrili na aktivno učešće, kao i sadržaji koji su prilagođeni njihovim potrebama i interesovanjima“, rekla je Jovanović.

Međunarodni dan mladih je, kako je kazala, još jedan dan kada Prima ističe da je za djelovanje mladih važno kreirati adekvatne politike, na osnovu istraživanja o njihovim potrebama.

„Rezultati istraživanja koje sprovodimo u okviru projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, pokazuju zabrinjavajuće podatke da je u Crnoj Gori 28,8 odsto mladih nezaposleno i samim tim je njihovo pravo na rad ugroženo. Takođe, preko 70 odsto mladih, nakon završenog školovanja, traži posao duže od dvije godine, tako da se njihove vještine i znanja, koja su neophodna za rad, znatno umanjuju“, navela je Jovanović.

Nemogućnost mladih da rade, kako je pojasnila, ugrožava njihovo pravo na dostojanstven i ekonomski samostalan život zbog čega, kako je dodala, bivaju prinuđeni da odu iz zemlje u potrazi za zaposlenjem.

„Velika prepreka pri zapošljavanju je i to što mladi nisu u dovoljnoj mjeri uključeni u programe neformalnog obrazovanja, čemu doprinosi i neadekvatno informisanje, ali i činjenica da neformalno obrazovanje u Crnoj Gori nije vrednovano na pravi način“, objasnila je Jovanović.

Ona je istakla da su znatno ugrožena i izostavljena prava mladih iz manjinskih i marginalizovanih grupa.

Jovanović je kazala da Prima u kontinuitetu radi na osnaživanju mladih i kreiranju sigurnog prostora za njihovo djelovanje, navodeći da je u toku četvorogodišnji projekat „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, kroz koji „ohrabrujemo mlade da aktivno učestvuju u socijalnom, ekonomskom i političkom životu“.

„ Inicijativa za koju se aktivno zalažemo jeste osnivanje omladinskih fondova, koji su oblik učešća mladih u kojem upravo oni predlažu, biraju, obezbjeđuju dio sredstava i sprovode projekte shodno svojim i potrebama mladih u lokalnoj zajednici u kojoj žive. Na taj način bi direktno donosili odluke, koje se tiču njih i ohrabrivali bi se za omladinski aktivizam, koji bi im obezbijedio da budu aktivni akteri u procesu lokalnog razvoja“, objasnila je Jovanović.

Ona je podsjetila da je, u okviru projekta, Prima podržala tri organizacije iz Crne Gore, navodeći da će na Dan mladih potpisati ugovore sa njima i time ozvaničiti njihovo članstvo u Mreži omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku.

„Organizacije, koje se pridružuju našoj Mreži jesu Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska organizacija mladih Koračajte s nama iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja. Nakon toga realizujemo drugi modul u okviru petodjelne mentorske podrške, kao i uplatu grantova, za realizaciju njihovih projekata, u ukupnom iznosu od 45 hiljada eura“, navela je Jovanović.

https://www.youtube.com/watch?v=9HB7NM2NHks

Establish youth funds for the purpose of more active participation of young people in social life

In Montenegro, it is necessary to establish youth funds, as a form of participation of young people in which they propose, choose, provide a part of the funds and implement projects according to their needs in the local community in which they live, it was recommended from the NGO Prima.

Prima’s representative Jelena Jovanovic said on the occasion of the 12th of August – International Youth Day that young people are initiating changes in different fields and changing the direction in which the world is evolving, and, as she added, that is significantly influenced by people and environments in which young people live , including their parents, teachers, civic sector and decision-makers.

“Most of the young people, unfortunately, are not sufficiently involved in social life, because there is no stimulus that would encourage them to participate actively, as well as contents that are adapted to their needs and interests,” Jovanovic said.

International Youth Day is just another day when Prima points out that for active Youth participation it is crucial to create adequate policies based on research on young people’s needs.

“The results of the research carried out within the framework of the project” Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey “show the worrying data that in Montenegro 28.8 percent of young people are unemployed and therefore their right to work is endangered. Also, over 70 percent of young people, after finishing school, are looking for a job for more than two years, so their skills and knowledge, which are necessary for work, are significantly reduced, “Jovanovic said.

The inability of young people to work, as she explained, threatens their right to a dignified and economically independent life, which forces them to leave the country in search of employment.

“The big obstacle in employment is that young people are not sufficiently involved in non-formal education programs, which is also due to inadequate information, but also the fact that non-formal education in Montenegro has not been recognized and valued in the right way,” explained Jovanovic.

She pointed out that the rights of young people from minority and marginalized groups are significantly jeopardized and omitted.

Jovanovic said that Prima is continuously working in order to empower young people and create a safe space for their actions, stating that the four-year project “Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey”, is project through which “we encourage young people to participate actively in the social, economic and political life “.

“The initiative we are actively committed to is the establishment of youth funds, which are a form of participation of young people in which they are proposing, choosing, providing a part of the funds and implementing projects according to their needs and the needs of the youth in the local community in which they live. In this way, they would directly make decisions regarding them and encourage youth activism, which would ensure that they are active actors in the process of local development, “explained Jovanovic.

She reminded that, within the project, Prima supported three organizations from Montenegro, stating that they will sign contracts with them on the International Youth Day and thus formalize their membership in the Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network.

“The organizations that will join our Network are: Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization Walk with us-Phiren Amenca from Podgorica and the Civic Creative Center from Cetinje. After that, we will be implementing the second module in the framework of five part mentoring support, as well as the payment of grants for the realization of their projects, in the total amount of 45 thousand euros, “said Jovanovic.


NVO Prima

Održana druga obuka u okviru projekta „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja“

01.avgust 2018.

U okviru projekta „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja“ od 26. do 29. jula 2018. na Cetinju je održana druga obuka za članice partnerskih organizacija: Sigurna ženska kuća, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja i Prima. Cilj obuke je izrada plana kampanje podizanja svijesti o temi seksualnog nasilja u Crnoj Gori. Radionicu su vodile dr Maja Mamula (Ženska soba Zagreb) i Dušica Popadić (Incest Trauma Centar Beograd). Kampanja ima za cilj informisanje javnosti o temi seksualnog nasilja i trajaće u kontinuitetu dvije godine na nacionalnom nivou.

#OsvijetlimoMrakSeksualnogNasilja #OMSN #StopSexViolence #EUdelegacijaMNE


NVO Prima

Obuka će doprinijeti kvalitetnijoj implementaciji projekata crnogorskih članica Mreže YBH4WBT

23.jul 2018.

Nevladine organizacije (NVO) Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska organizacija mladih Koračajte sa nama – Phiren amenca iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja učestvovale su u obuci o pravilima, procedurama i finansijskim upravljanjem projekata u cilju njihove uspješnije implementacije.

Te tri organizacije dobitnici su projekata u okviru Programa mentorske i finansijske podrške novih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske, čiji je osnivač za Crnu Goru NVO Prima, a koji se sprovodi u okviru šireg istoimenog regionalnog projekta, uz podršku Evropske komisije.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da je danas treći dan obuke „Strateško planiranje, administrativna i finansijska implementacija projekta“, čija tema su finansije.

„Bavićemo se procedurama Evropske unije (EU) za vođenje projekata koje finansira Evropska komisija (EK), kao što je to slučaj sa ovim projektom. U fokusu nam je PRAG procedura sa jedne strane, dok sa druge strane želimo da podignemo naše kapacitete koji se tiču toga kako da skladištimo, arhiviramo dokumentaciju vezanu za projekte“, navela Perović Ivanović.

Ona je kazala da su se prethodna dva dana na obuci bavili strateškim planiranjem i osnovom implementacije projekata, navodeći da su, osim učenja, sa trenericom uradili strateške planove i dokumente za sve nove članice.

„Organizacije su samo donekle upoznate sa ovim procedurama. Sa jedne strane, većina organizacija koje prisustvuju treningu nije imala mnogo projekata u kojima je donator EK. Uglavnom su to bili grantovi domaćih, lokalnih ili nacionalnih donatora, pa su time procedure drugačije i zahtijevnije kad je u pitanju EK“, navela je Perović Ivanović.

Prema njenim riječima, jedan od prvih problema koje su konstatovali tokom obuke, a sa kojim se organizacije suočavaju, jeste da male i srednje razvijene organizacije kakve su obuhvaćene Programom mentorske i finansijske podrške „imaju manir da u projektima planiraju veliki broj aktivnosti, a za veoma mali budžet“.

„Time bivaju prenatrpani i dolaze u situaciju da splašnjava motivacija da se bave ovim poslom, koji de fakto jeste humanitarni, ali se ne može raditi bez novca. Drugi problem koji smo uočili jeste da često postoje različita pravila za jednu istu stvar vezano za domaće zakonodavstvo ili pravila svakog posebnog donatora“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je ocijenila da je obuka prilika da se organizacije upoznaju sa svim pravilima, procedurama i načinima kako da, kako je navela, dobro i odgovorno rade svoj posao, „kako i da u zakonskom smislu finansije budu rađene kako treba“.

Govoreći o narednim aktivnostima koje planiraju da sprovedu u okviru Mreže, Perović Ivanović je istakla da će tokom cijelog avgusta do sredine septembra baviti obukama novih članica.

„Teme su uglavnom vezane za model omladinskog fonda, kako se sprovodi, kako voditi ovaj projekat, kako raditi na većoj vidljivosti projekata i da na taj način povećamo efekete. Slijedi nam da potpišemo ugovore sa novim članicama i da njihovi projekti zvanično počnu. Zvaničan početak projekata je planiran za 15. avgust“, istakla je Perović Ivanović.

Predstavnik NVO „Romske organizacije mladih“, Elvis Berišaj, istakao je da trodnevna obuka ima veliki značaj za realizaciju budućih projekata i postizanje efikasnijih rezultata.

On je kazao da će ta organizacija, u okviru Programa mentorske i finansijske podrške novih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske, sprovoditi projekat „Mladi za mlade“.

„Ovaj projekat se tiče jačanja kapaciteta mladih iz romske zajednice, ali i mladih iz neromske zajednice, da aktivno uzmu učešće u zajednici, kao i da uspostave saradnju sa lokalnim samoupravama“, pojasnio je Berišaj.

On je istakao da će tokom projekta, pored saradnje sa mladima na lokalnom nivou, uspostaviti i saradnju sa lokalnim samoupravama u Beranama, Nikšiću, Ulcinju, Herceg Novom i Podgorici.

„Kroz projekat smo predvidjeli da, u pet opština, regrutujemo po četiri mlade osobe, nakon čega ćemo sa njima proći obuku o lobiranju za određene inicijative, za koje smatraju da bi trebalo pokrenuti i realizovati u tim opštinama. Tokom projekta, sprovešćemo istraživanje o potrebama mladih kroz ekonomsko uključivanje i politički aktivizam u zajednici“, naveo je Berišaj.

Predstavnica NVO Omladinsko kulturni centar iz Herceg Novog, Nataša Dendić, rekla je da obuke poput današnje omogućavanju kvalitetniju realizaciju projekta.

„Svaka nova obuka i svako novo saznanje jača organizaciju i olakšava implementaciju projekata. Naš projekat se bavi aktivnim učešćem mladih u kreiranju lokalnih politika“, kazala je Dendić.

Ona je pojasnila da predviđene aktivnost podrazumijevaju sprovođenje opsežnog istraživanja na nivou Opštine Herceg Novi tokom kojeg će, kako je navela, biti uključeni mladi od 15 do 30 godina.

„Kroz implementaciju projekta i njegovim završetkom, pretpostavljamo da ćemo dobiti opštu sliku stanja u Herceg Novom i da ćemo dobiti strateški izuzetno bitan dokument, odnosno Lokalni plan akcije za mlade, kao i veću prepoznatljivost naše organizacije“, poručila je Dendić.

Predstavnica NVO Građanski kreativni centar, Milica Marković, ocijenila je da je obuka koju sprovodi NVO Prima značajna zbog implementacije budućih projekata.

„Cilj našeg projekta jeste osnaživanje mladih u procesu donošenja odluka na lokalnom nivou, kao i uspostavljanje dijaloga sa lokalnim strukturama, kao i sa organizacijama koje se bave mladima“, kazala je Marković.

Ona je rekla da će projekat trajati godinu, a da su, kako je navela, u fokusu dva istraživanja.

„Istraživanja će se baviti ekonomskom situacijom, kao i koliko su mladi zadovoljni životom trenutno. Podrazumijeva 200 mladih ispitanka, od 15 do 30 godina“, rekla je Marković.

Projekat „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ podržala je Evropska komisija kroz program IPA CSF, a koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac, u partnerstvu sa NVO Prima, organizacijom Partners iz Albanije, Asocijacijom za obrazovanje MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Fondacijom volontera zajednice iz Turske.

Training will contribute to better implementation of projects of new network members from Montenegro

Non-governmental organizations (NGOs) Youth Cultural Center from Herceg Novi, Roma Youth Organization Follow us – Phiren Amenca from Podgorica and Civic Creative Center from Cetinje participated in training on the rules, procedures and financial management of projects in order to successfully implement them.

These three organizations are the winners of projects under the Program of mentoring and financial support of new members of the Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network, whose founder in Montenegro is NGO Prima, which is implemented within the wider regional project of the same name, with the support of the European Commission.

Executive director of NGO Prima, Aida Perović Ivanović, said that today is the third day of the training “Strategic Planning, Administrative and Financial Implementation of the Project”, whose theme is finance.

“We are committed to the European Union (EU) procedures for managing projects funded by the European Commission (EC), as is the case with this project. Our focus is on the PRAG procedure on the one hand, while on the other hand we want to raise our capacities regarding how to store and archive the documentation related to projects “, stated Perović Ivanović.

She said that in the past two days in the training participants engaged in strategic planning and the basis of project implementation, stating that, apart from learning, they made strategic plans and documents for all new members with the trainer.

“Organizations are only a little familiar with these procedures. On the one hand, most of the organizations that attended the training did not have many projects in which the EC donor. Mostly they were grants from domestic, local or national donors, which is why procedures are different and more demanding when it comes to the EC, “said Perović Ivanović.

According to her, one of the first problems identified during the training, with which organizations are facing, is that small and medium-sized organizations included in the Mentoring and Financial Support Program “have a maneuver in planning a large number of activities in the projects, for very small budget”.

“They are overcrowded and in a situation of being overwhelmed by the motivation to deal with this business, which is humanitarian, but it can not work without money. Another problem we have noticed is that there are often different rules for the same thing in relation to domestic legislation or the rules of each particular donor, “said Perović Ivanović.

She assessed that training is an opportunity for organizations to familiarize themselves with all the rules, procedures and ways in which, as she stated, they are doing their job well and responsibly, “and that in the legal sense financials should be done properly.”

Speaking about the next activities they are planning to implement within the Network, Perović Ivanović emphasized that they will engage in training of new members during the whole of August to mid-September.

“The themes are mostly related to the model of the youth fund, how it is implemented, how to run this project, how to work on greater visibility of projects and thus increase the effects. It follows that we sign contracts with new members and that their projects officially begin. The official start of the projects is planned for August 15, “said Perović Ivanović.

A representative of the NGO Phiren Amenca – Walk with us, Roma Youth Organization, Elvis Berishaj, pointed out that the three-day training has great importance for the realization of future projects and achieving more effective results.

He said that the organization, under the Program mentoring and financial support of the new members of the Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network, will implement the project “Youth for Youth”.

“This project is about strengthening the capacity of youth from the Roma community, as well as young people from the non-Roma community, to actively take part in the community, as well as to establish cooperation with local self-governments,” Berishaj explained.

He emphasized that during the project, in addition to cooperating with youth at the local level, he will establish cooperation with local self-governments in Berane, Niksic, Ulcinj, Herceg Novi and Podgorica.

“Through the project, we predicted that in five municipalities, we recruit four young people, after which we will train them on lobbying for certain initiatives, which they believe should be initiated and implemented in these municipalities. During the project, we will conduct research on the needs of young people through economic inclusion and political activism in the community, “Berishaj said.

Representative of NGO Youth Cultural Center from Herceg Novi, Natasa Dendic, said that trainings such as today’s enable better implementation of the project.

“Every new training and every new knowledge strengthens the organization and facilitates the implementation of projects. Our project deals with the active participation of young people in the creation of local policies, “said Dendic.

She explained that the envisaged activities imply the implementation of extensive research at Herceg Novi Municipality, during which, as she said, young people from 15 to 30 years old will be involved.

“Through the implementation of the project and its completion, we assume that we will get a general picture of the situation in Herceg Novi and that we will receive an extremely important strategic document, Local Action Plan for Youth, as well as greater recognition of our organization”, said Dendic.

Representative of the NGO Civic Creative Center, Milica Markovic, assessed that the training conducted by NGO Prima is significant for the implementation of future projects.

“The goal of our project is to empower young people in the decision-making process at the local level, as well as to establish a dialogue with local structures, as well as with youth organizations,” said Markovic.

She said that the project will last for a year, and that, as she said, the focus is on two surveys.

“Research will deal with the economic situation, as well as how young people are content with their life at the moment. It will involve 200 young people, from 15 to 30 years of age, “said Markovic.

The project “Youth Banks Hub for the Western Balkans and Turkey” was supported by the European Commission through the IPA CSF program, led by the Foundation Ana and Vlade Divac, in partnership with NGO Prima, Mladiinfo International (Macedonia), Partners Albania for Change and Development (Albania) and Community Volunteers Foundation (Turkey).


NVO Prima

Održana prva obuka članica tri partnerske organizacije

30.jun 2018.

U okviru projekta “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja” od 17. do 19. juna 2018. u Tivtu je održana prva obuka za članice partnerskih organizacija: Sigurna ženska kuća, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja i Prima. Cilj obuke je bila izrada metodologije i instrumenata za praćenje slučajeva seksualnog nasilja u Crnoj Gori. U narednom period, do zvaničnog početka monitoring, testiraćemo kreirani upitnik.

Obuku su vodile dr Maja Mamula iz Centra za seksualna prava “Ženska soba” Zagreb i Dušica Popadić iz Incest trauma centra Beograd.


NVO Prima

Mobilnost mladih u Crnoj Gori

29.jun 2018.

U kojoj mjeri je mobilnost mladih u Crnoj Gori zastupljena. Jesu li mladi dovoljno informisani o mogućnostima koje im se pružaju?
Mobilnost kao životni stil među mladima CG nije dovoljno zastupljena. Većim dijelom je uslovljena i materijalnim stanjem. Tako imamo, na primjer, trend otvaranja pojedinih fakulteta odnosno univerzitetskih filijala po manjim gradovima Crne Gore, ne bi li se omogućio upis mladima koji u suprotnom ne bi imali novca da pokriju troškove studiranja u Podgorici.

S druge strane postoje brojni programi koji nude mogućnosti za besplatno ili gotovo besplatno formalno i neformalno obrazovanje mladih u Crnoj Gori i Evropi ali i dalje je relativno mali broj njih upoznat s tim. Nekada mladi ne znaju gdje se mogu informisati, mada ipak smatram da je odgovornost više na nama koji organizujemo programe mobilnosti da ih promovišemo na način koji bi dopro do vežeg broja mladih. Do onih mladih koji te mogućnosti nisu koristili.

Ali postoje i oni mladi kod nas koji naiđu na informaciju o na primjer nekom seminaru u zemlji ili Evropi ali se ne prijavljuju jer nemaju informaciju od nekog bliskog prijatelja koji su i koliki benefiti od učešća.

Šta vaša organizacija nudi kada je mobilnost mladih u pitanju?
NVO Prima ima Program za mobilnost mladih i neformalnu edukaciju, koji nudi brojne seminare, treninge, omladinske razmjene, studijske posjete, kratka stažiranja – takozvani job shadowing, u Evropi i unutar Crne Gore. Sa srednjoškolcima najčešće radimo obuke za vršnjačke edukatorke i edukatore, uglavnom iz oblasti ljudskih prava, antidiskriminacije, mirovnog obrazovanja, pokreta protiv govora mržnje, borbe protiv vršnjačkog, porodičnog, seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, nasilja u mladalačkim ljubavnim vezama, kao i iz oblasti seksualno-reproduktivnog zdravlja i interkulturalnog dijaloga. Mladima starijim od 18 godina nudimo programe obučavanja iz mahom sličnih oblasti, ali i preduzetništva, participacije mladih u donošenju odluka i slično, i to u i van Crne Gore. Radi se o programima koje organizuje Prima ili pak naše partnerske organizacije iz Evrope. Dosad imamo sjajnu saradnju sa organizacijama iz Italije, Grčke, Španije, Francuske, Hrvatske, Turske, Irske, Njemačke, Mađarske, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Letonije, Estonije, Bugarske, Rumunije, sa Malte i Kosova. Dosad smo poslali oko 300 mladih na različite neformalne edukacije u ovim zemljama, i ugostili u Crnoj Gori oko 420 mladih iz pomenutih zemalja. Među njima su se našli i mladi koji u pomentim zemljama studiraju a inače dolaze iz Tunisa, Egipta, Palestine, Maroka i Kine.

Važna informacija za mlade je da su svi programi koje nudimo besplatni, što znači da su pokriveni troškovi smještaja, hrane, osvježenja, radnih materijala, trenera kao i putni troškovi. Politika naše organizacije je da ne prihvatamo partnerstva u projektima u kojima je potrebno da učesnici plaćaju učešće. U Erasmus+ programu putni troškovi se refundiraju po dostavljanju karata, bordinga i faktura, a po važećem kalkulatoru udaljenosti od Podgorice kao sjedišta Prime do mjesta gdje se održava dati seminar. Nekada putni troškovi prelaze taj limit i u tom slučaju učesnici snose razliku. Koleginica Jelena koja vodi ovaj program uvijek pomaže mladima da nađu što povoljnije opcije za putovanje, kako bi ta razlika bila što manja a vrlo često uspije da nađe i opcije gdje su cijene karata u okviru limita.

3. Šta je potrebno preduzeti kako bi što veći broj mladih mogao učestvovati u programima mobilnosti?
Prima oglašava sve svoje konkurse u okviru programa mobilnosti i neformanlnog obrazovanja mladih na našem sajtu i društvenim mrežama. Nastojimo da promovišemo naročito Facebook stranicu jer njenim lajkovanjem i praćenjem dobijaju priliku da su na izvoru informacija za sve što nudimo. U tome nam mnogo pomažu mladi koji su već učestvovali u našim aktivnostima jer šire informacije i upućuju svoje vršnjake. Dodatno, saradjujemo sa omladinskim i volonterskim klubovima i Omladinskim centrom u Podgorici, kolegama iz NVO koje rade sa mladima i za mlade. Svi oni okupljaju mnogo mladih pa međusobno razmjenjujemo i širimo informacije.

Jako je važno da mladi prate Primu i slične organizacije na društvenim mrežama, kao i da prepoznaju omaldinske klubove kao info tačke za mnoge aktivnosti u koje se mogu uključiti. Bilo bi sjajno kada bi u svakoj školi postojala info tabla, ali ne klasična vec tipa velikog monitora gdje bi djaci mogli da se informišu i o ovome što nudi Prima ali i sve druge NVO.

Očigledno je da nisu svi mladi voljni da tragaju za informacijama ili prosto nisu vješti u tome, pa se mora primijeniti pristup da se ide ka mladima a najbolje je uraditi to tamo gdje se mladi okupljaju, dakle u školi i u omladinskim klubovima, jer će tako bar u prolazu naići na informaciju. Klasična sredstva informisanja kao što su radio, televizija i novine nisu mjesta gdje će mladi potražiti informaciju.

Kako lokalna zajednica može podstaći veći broj mladih da se upuste u mobilnost?
Organizovanjem info sesija u školama i omladinskim klubovima, organizovanjem info panoa blizu škola, otvaranjem još omladinskih klubova, obezbjedjivanjem interneta svim mladima u Crnoj Gori. Takođe, jako važno je informisati i uključivati ne samo mlade koji su najbolji đaci već upravo pružiti priliku i onima koji imaju lošiji uspjeh ili pak kubure sa disciplinom.

Koji su najčešči problemi zbog kojih mladi odustaju od učešća u programima mobilnosti? Postoje li tu predsrasude i stereotipi?
Postoje, kako od strane mladih tako i potpomognuto stereotipima roditelja. Nerijetko presude komentari nekih roditelja da će se odlaskom na seminar izgubiti mnogo u školi i da gradivo neće moći lako da se nadoknadi, da je seminar ništa drugo do plaćena ekskurzija na kojoj „vreba“ isuviše izazova… A jak je i uticaj prilično široko rasprostranjenog stava o volontiranju da je bolje sjediti za džabe nego raditi za džabe.

Neki misle da je to gubljenje vremena, čemu doprinosi i činjenica da neformalno obrazovanje nije na adekvatan način prepoznato u Crnoj Gori. Takođe, nekima i sam izraz „neformalno obrazovanje“ zvuči dosadno, zamišljaju da će tamo učiti kao u školi, iz klupe i da će biti ispitivani, što nije slučaj.

Zašto je mobilnost mladih važna i koji su njeni benefiti?
Ne možete proširiti svoje vidike ako ostajete u lokalnoj zajednici i iz fotelje mislite da vam je dovoljan daljinski upravljač da budete dio svijeta. Mobilnost mladima nudi da kroz sopstveno iskustvo vide kako je to negdje drugo i da se otvore za neke nove i drugačije opcije, stavove, znanja; da na stvari gledaju iz novog ugla i tako konstruktivnije promišljaju i o sebi i o svijetu oko sebe. To im daje mogućnost da poboljšaju svoju zapošljivost jer u programima mobilnosti jačaju ključne kompetencije kao što su znanje stranog i maternjeg jezika, informatičku pismenost, vježbaju ukrštanje stavova i javno izlaganje, i slično. S obzirom da se u neformalnom obrazovanju stalno koriste interkativne metode a ne učenje „iz klupe“, u mogućnosti su da do ispravnijih stavova dođu kroz razmjenu sa drugima i sopstveno promišljanje i testiranje hipoteza. Mobilnost im nudi da imaju uvid u brojne primjere pozitivnih praksi, te da to primijene i kod kuće. Kroz mobilnost upoznaju druge kulture i time jačaju i svoje prihvatanje drugosti ali i doprinose i da ti drugi njih prihvate a ne da podliježu predrasudama. I jako važno jeste da kada kroz neki program mobilnosti upoznate mlade iz drugih zemalja, vi dobijate prijatelje čija su vam vrata otvorena. Mnogi naši mladi su na taj način proputovali Evropu, gostovali besplatno kod tako stečenih prijatelja, uključili se i u program volonterskog servisa u stranim zemljama, saznali i uključili se u programe studiranja u inostranstvu, zašto ne reći – našli i ljubav pa i zaposlenje. Zvaničan je podatak da je zahvaljujući Erasmusu rođeno milion beba i to je neka nova generacija istinskih Evropljana. Ovdje namjerno ne govorim o benefitima koji se dobiju kroz obrađivanje pojedinih tema, već šta mobilnost kao takva nudi.

Ovaj tekst je nastao kroz saradnju sa NVO Sedma sila mladih, za časopis „Krug mladih“

#mobilnostmladih #erasmus #mladicg #youth #ybh4wb


NVO Prima

Povezati mlade sa donosiocima odluka u lokalnim zajednicama

29.jun 2018.

#ybh4wbt Mladima je potrebno pružiti prostor i podršku da kreiraju društvo u kojem mogu da žive, i povezati ih sa donosiocima odluka u lokalnim zajednicama, poručila je predstavnica nevladine organizacije (NVO) Prima, Jelena Jovanović.

Ona je, gostujući u emisiji Novi dan na televiziji N1, ocijenila da je najvažnije uključiti mlade u proces donošenja odluka i pomoći im da budu uključeniji u društvo.

“Na ovaj način oni dolaze do pravih informacija, koje ih mogu uputiti do pravih mjesta gdje mogu djelovati i reagovati na probleme koji ih se tiču. Naš najveći cilj je da povežemo mlade u lokalnim zajednicama sa donosiocima odluka, i pomognemo im u procesu odlučivanja”, pojasnila je Jovanović.

Prema njenim riječima, problem je što mladi jesu motivisani da mijenjaju stvari u društvu, ali da su, kako je pojasnila, “društvo i donosioci odluka ti koji ih koče u tome”.

“Mladima je najpotrebniji prostor i podrška da kreiraju društvo u kojem mogu da žive. Čim dovedemo učešće mladih na zadovoljavajući nivo, imaćemo jaka leđa da priđemo donosiocima odluka, uz podršku mladih. Važno je da oni da budu ti koji će inicirati promjene koje se tiču njih”, poručila je Jovanović.

Ona je najavila da će u narednom periodu NVO Prima raditi na obučavanju partnerskih organizacija, kojima su, kako je navela, dali sredstva da realizuju aktivnosti u svojim lokalnim zajednicama.

https://www.youtube.com/watch?v=vwD6GbgkY7U

Connect young people with decision makers in local communities

Young people need provided space and support to create a society in which they can live but as well they need help to connect with decision makers in local communities, said NGO Prima’s representative, Jelena Jovanovic.

As a guest in TV show Novi dan on N1 Television, Jovanovic pointed out importance of involving young people in the decision-making process and helping them to become more involved in society.

“In this way, they become familiar with right information, which can lead them to the right places where they can act and react to problems that concern them. Our biggest goal is to connect young people in local communities with decision makers and help them in the decision-making process, ” explained Jovanovic.

According to her, the problem is that young people are motivated to change things in society, but that, as she explained, “society and decision-makers are those who hinder them.”

“Young people need the most space and support to create a society in which they can live. As soon as we bring youth participation to a satisfactory level, we will have a strong back to approach decision makers, with the support of young people. It is important that Young people will be those who will initiate changes that concern them, “Jovanovic said.

She announced that in the coming period NGO Prima will work on training partner organizations, who, as she said, have given funds to carry out activities in their local communities.

https://www.youtube.com/watch?v=vwD6GbgkY7U


NVO Prima

Mladi da budu aktivniji i preuzmu inicijativu u donošenju odluka

29.jun 2018.

#ybh4wbt U Crnoj Gori i regionu postoji problem neiformisanosti i niske participacije mladih, zbog čega je neophodno raditi na jačanju regionalne saradnje, kako bi se mladi podstakli da budu aktivniji i preuzmu inicijativu u procesu donošenja odluka.

To je, gostujući u emisiji Srbija Online na televiziji Kopernik, ocijenila predstavnica Prime iz Građanskog kreativnog centra sa Cetinja, Dejana Dizdar, poručujući da je važno što je ta organizacija dio Mreže omladinskih fondova Zapadnog balkana i Turske, zbog jačanja komunikacije i saradnje organizacija koje implementiraju projekte u regionu.

Mreža omladinskih fondova Zapadnog balkana i Turske, koja je nastala prije dvije godine u okviru reginalnog projekta Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey, okupila je preko 25 omladinskih organizacija iz Crne Gore, Srbije, Albanije, Makedonije i Turske.

Dizdar je poručila da mladi ljudi imaju motivaciju, ali da, kako je kazala, nisu dovoljno informisani o društvenoj i poltiičkoj participaciji.

“Najveći je problem neiformisanost mladih. Oni imaju informacije, ali ne znaju kako da ih akumuliraju u pravom smjeru. Oni jesu motivisani, čak i oni za koje mislimo da su pasivni. Imaju motivaciju ukoliko dođe prava osoba koja može da ih uputi šta sa tom informacijom mogu da rade”, ocijenila je Dizdar.

Ona je kazala da mladi imaju puno mogućnosti po pitanju međunarodnih razmjena, ali da u regionu postoji problem odliva mozgova.

“Nikada nije bilo toliko mogućnosti da mladi otputuju u drugu državu na mjesec dana, upoznaju se sa drugim mladim ljudima i steknu određene vještine. Problem u Crnoj Gori i regionu je odliv mladih ljudi iz naših država, primarno jer žele da upoznaju druge kulture, ali i iz razloga jer ne žele da ostanu u svojoj državi”, pojasnila je Dizdar.

Prema njenim riječima, iako su tijela za paricipaciju mladih na nacioonalnom nivou bolje organizovana u odnosu na lokalne, neophodna je promjena zakonske regulative, kako bi, kako je kazala, sva tijela za mlade bila prepoznata.

“Na nacionalnom nivou je situacija za sada bila zadovoljavajuća, u odnosu na lokalni nivo. Iako nismo mogli da formiramo Nacionalni savjet za mlade po postojećem zakonu, krenule su procedure izrade novog zakona o mladima, jer postojeći ne prepoznaje participaciju mladih na zadovoljavajućem nivou”, ocijenila je Dizdar.

https://www.youtube.com/watch?v=vwD6GbgkY7U

Young should be more active and to take over initiative in decision making processes

“In Montenegro and the region there is a problem of low participation of young people because they are not well informed and that is why it is necessary to work on strengthening regional cooperation, in order to encourage young people to be more active and take the initiative in the decision-making process.“ – said by representative of NGO Prima from Civic Creative Centre from Cetinje Dejana Dizdar in TV show Serbia Online on Kopernik Television. Dizdar Stated that it is very important for the organization to be a part of Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey Network because of the strengthening of the communication and cooperation between organizations that are implementing projects in the region.

The network of Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey, which was created two years ago within the framework of the Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey regional project, gathered over 25 youth organizations from Montenegro, Serbia, Albania, Macedonia and Turkey.

Dizdar said that young people have motivation, but that, as she said, they are not sufficiently informed about social and political participation.

“The biggest problem is the lack of informed young people. Even if they have some information, they do not know how to accumulate them in the right direction. They are motivated, even those that we think are passive. They have motivation if the right person comes and guides them to see what they can do with that information, “Dizdar said.

She said that young people have a lot of opportunities in terms of international exchanges, but that there is a brain drain problem in the region.

“There have never been so many opportunities for young people to travel to another country for a month, get acquainted with other young people and acquire certain skills. The problem in Montenegro and the region is the outflow of young people from our countries, primarily because they want to know other cultures, but also because they do not want to stay in their own country, “Dizdar explained.

According to her, although bodies for youth participation at the national level are better organized in relation to local, it is necessary to change the legislation so that, as she said, all youth bodies were recognized.

“At the national level, the situation has so far been satisfactory, in relation to the local level. Although we could not form the National Youth Council under the existing law, the procedures for the drafting of a new law on youth started, because the existing does not recognize youth participation at a satisfactory level, “Dizdar said.

https://www.youtube.com/watch?v=vwD6GbgkY7U


NVO Prima

Poziv za učešće na obuci za vršnjačke edukatorke/e „Znanje pobjeđuje tabue“

21.jun 2018.

Ukoliko si iz Bara, Podgorice, Budve, Tivta, Cetinja, Žabljaka ili Tuzi i želiš da budeš aktivan član/ica zajednice u kojoj živiš ova obuka prava stvar za tebe! U periodu 2. – 8. jula organizujemo trening za vršnjačke edukatorke/e „Znanje pobjeđuje tabue“. Obuka će se održati na Žabljaku, a troškovi puta, smještaja i hrane su 100% pokriveni. Na linku ćeš naći sve informacije o obuci i prijavnu formu koju trebaš popuniti i poslati na mail jelena.nvoprima@yahoo.com do 24. juna u 16 časova.

Info paket i aplikacionu formu možete preuzeti sa linkova ispod:
http://nvoprima.org/wp-content/uploads/2018/06/Info-paket-Žabljak.doc
http://nvoprima.org/wp-content/uploads/2018/06/Aplikaciona-forma.-Žabljak..docx


NVO Prima

4. jun Međunarodni dan djece žrtava nasilja

04.jun 2018.

Na sjednici Ujedinjenih nacija, 1982. godine, donijeta je odluka da se 4. jun proglasi Međunarodnim danom djece žrtava nasilja. Odluka je uslijedila nakon sazanja o enormnom broju nastradale djece u Libiji i Pakistanu.

Statistički podaci UNICEF-a su pokazuju da više od 300.000 djece u svijetu služe kao vojnici, a u više od 40 zemalja oko milion djece su zatvorenici. Dodatno, veliki broj djece je pogođen siromaštvom i nasiljem u porodici, vršnjačkim i seksualnim nasiljem.

Shvatanje da je ova tema tabu i da je to privatna stvar koju treba rješavati isključivo u okviru porodice, pogrešno je i rezultira time da se nasilje ne prepoznaje, ili se pak zataškava i ne prijavljuje a na nivou institucija se često toleriše davanjem uslovnih ili neopravdano niskih kazni počiniocima. Djeca se, kao i žene, u slučajevima nasilja i seksualnog nasilja, retraumatiziraju, često im se ne vjeruje i njihove žalbe kvalifikuju kao plod dječje mašte. Međunarodni dan nedužne djece žrtava nasilja obilježava se svake godine 4. juna, kako bismo se podsjetili da mnoga djeca pate zbog različitih oblika zlostavljanja. Taj dan takođe naglašava važnost zaštite prava djece i međunarodne borbe protiv nasilja nad djecom.

Ovog dana želimo da podsjetimo javnost da sa partnerskim organizacijama Sigurnom ženskom kućom i SOS telefonom za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić realizujemo projekat “Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja”, tokom kojeg ćemo predano raditi na podizanju svijesti javnosti i medija, te lobirati za bolju zaštitu žena i djece žrtava seksualnog nasilja.

#OsvijetlimoMrakSeskualnogNasilja #stopsexviolence #mladicg #delegacijaeumne


NVO Prima

Projekat će doprinijeti suzbijanju seksualnog zlostavljanja djece i žena

25.maj 2018.

Seksualno zlostavljanje djece i žena je još uvijek tabu tema u Crnoj Gori, a projekat „Osvjetlimo mrak seksualog nasilja“ doprinijeće praćenju rada svih institucija u sistemu zaštite i unapređenju zakonskog okvira i njegovog usklađivanja sa evropskim standardima.

To je poručeno na pres konferenciji povodom predstavljanja dvogodišnjeg projekta „Osvjetlimo mrak seksualog nasilja“, koji realizuju nevladine organizacije (NVO) Sigurna ženska kuća, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić i Prima, a koji finansira Evropska unija sa 149.784 eura.

Predsjednica Sigurne ženske kuće, Ljiljana Raičević, kazala je da podaci Savjeta Evrope pokazuju da je jedno od petoro djece u Evropi žrtva nekog od oblika seksualnog zlostavljanja.

„Istraživanja pokazuju da će najmanje dvoje od deset djevojčica, i jedan od deset dječaka, biti na neki način seksualno zlostavljani do svoje 14. godine. Svog zlostavljača poznaje 90 odsto djece, a u 30 odsto slučajeva su zlostavljači članovi porodice“, rekla je Raičević u PR Centru.

Ona je kazala da svaki drugi građanin vjeruje da seksualno nasilje nad djecom nije prisutno u Crnoj Gori, ali da, kako je navela, gotovo svaki deseti građanin poznaje dijete žrtvu seksualnog zlostavljanja.

„Centrima za socijalni rad je u toku prošle godine prijavljeno 15 slučajeva seksualnog nasilja nad djecom, a od toga je tri dječaka i 12 djevojčica. Tokom 2016. godine je evidentirano 12 takvih slučajeva“, navela je Raičević.

Prema njenim riječima, ti podaci upućuju na to da se slučajevi seksualnog nasilja ne prijavljuju.

„Seksualno zlostavljanje djece i žena je još uvijek tabu tema u našoj državi, tema o kojoj se ćuti i ovi slučajevi ostaju neprijavljeni. Sa druge strane, one žrtve koje se odluče da objelodane seksualno nasilje budu najčešće sigmatizovane od strane društva, a počinilac najčešće ostane nekažnjen zbog nedostatka dokaza“, ocijenila je Raičević.

Ona je najavila da će se, u okviru projekta, organizovati javne kampanje, sprovoditi radionice u vrtićima i omladinskim centrima u svim crnogorskim gradovim, kao i, kako je pojasnila, edukovati novinari i novinarke o etičkom izvještavanju o seksualnom nasilju.

Izvršna koordinatorka SOS telefona, Nataša Međedović, poručila je da uloga medija u oblasti seksualnog nasilja nad djecom i ženama mora biti pod kritičkom lupom javnosti.

„Neki mediji se ne mogu pohvaliti etičkim izvještavanjem. Čitamo senzacionalističke naslove i tekstove, u kojima se koriste neprimjereni izrazi i otkrivaju detalji koji za žrtvu mogu biti vrlo traumatični“, ocijenila je Međedović.

Prema njenim riječima, potrebno je mijenjati negativne prakse u izvještavanju medija, posebno kada je riječ o, kako je pojasnila, odabiru tema, izbora vizuala i slika koji se koriste pri izvještavanju.

„Često se prikazuju brutalne scene, naročito kada je u pitanju rodno zasnovano nasilje. Takođe, iako se koriste inicijali u svrhu zaštite žrtve, upotrebom detalja koji se odnose na mjesto ili nači izvršena krivičnog djela, opisivanje komšiluka i slično, kompromituje se ili indirektino otkriva identitet žrtve“, pojasnila je Međedović.

Takva praksa je, kako je kazala, problematična jer može doprinijeti daljoj viktimizaciji žrtava.

„Nužno je da novinari i urednici koriste rodno osjetljivo izvještavanje, bez upotrebe stereotipa u prikazivanju muških i ženskih uloga, kao i da izbjegavaju senzacionalizam i bombastičke naslove. Mediji treba da se uključe u prevenciju seksualnog nasilja zbog ogromnog uticaja koju imaju na javnost “, poručila je Međedović.

Ona je kazala da bi svi urednici i urednice, novinari i novinarke trebalo da prođu specijalizovanu obuku o toj oblasti, zbog toga što „seksualno nasilje nije tema koja bi trebala da poveća tiraž ili gledanost“.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da će ta organizacija imati za cilj jačanje prevencije seksualnog nasilja kod mladih i roditelja.

„Prevencijom želimo da povećamo svijest da je rizik od seksualnog nasilja u Crnoj Gori sveprisutan, kao i da javnost može da prepozna suptilne oblike ovog nasilja, čime bismo prevenirali eskalaciju i doprinijeli tome da osobe budu što kraće u iskustvu seksualnog nasilja“, ocijenila je Perović Ivanović.

„Nadam se da ćemo, kroz kampanju i prevenciju tokom projekta, uspjeti da podignemo svijest građana i građanki, izvršimo određeni pritisak na institucije, kako bi postigli da kazne za počinioce seksualnog zlostavljanja budu adekvatne, ali i da se osmisle adekvatne mjere zaštite za žrtve“, poručila je Perović Ivanović.

Seksualni oblici nasilja su, kako je ocijenila, najopasniji zbog toga što se zbog tabuizacije seksualnosti uopšte, najviše prikrivaju.

„Nadam se da ćemo, kroz kampanju i prevenciju tokom projekta, uspjeti da podignemo svijest građana i građanki, izvršimo određeni pritisak na institucije, kako bi postigli da kazne za počinioce seksualnog zlostavljanja budu adekvatne, ali i da se osmisle adekvatne mjere zaštite za osobe sa iskustvom seksualnog nasilja“, poručila je Perović Ivanović.


NVO Prima

Studijska posjeta „Fighting gender inequallity through youth work”, Poljska, Piekary

25.maj 2018.

U saradnji sa NVO Youth for social changes iz Albanije i još 6 partnerskih organizacija organizujemo studijsku posjetu „Fighting gender inequallity through youth work“ u Poljskoj, Piekary.

Potrebne dvije učesnice i dva učesnika iz Crne Gore. Poziv je namijenjen omladinskim radnicama i radnicima, kao i omladinskim aktivistkinjama i aktivistima. Datumi razmjene: 18. – 25. jun 2018. uključujući i dane puta. Radni jezik studijske posjete je engleski.

Troškovi smještaja, hrane i materijala za rad su pokriveni 100% a putni troškovi u visini do 275 eura po osobi.

Prijave popunjene na engleskom jeziku slati na jelena.nvoprima@yahoo.com najkasnije do 29. maja do 16h.


NVO Prima

Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey network members meeting in Budva, Montenegro

24.maj 2018.

Training for Youth Banks Hub for Western Balkans and Turkey network members was held in Budva, Montenegro from 23rd to 25th April. The main topic of the training was creating methods for monitoring and evaluation of new members in the network. The training was led by Lidija Brnovic, an expert in the field of monitoring and evaluation. One of the outcomes of the training is youth participation index in the part of social participation being improved and specified, as well as agreement on the second annual research in the member states of network. Main outcome of the training is a list of indicators and a checklist for the monitoring and evaluation of new members of the network. A guest lecturer at the training was Mr. Nenad Koprivica, General Director of the Youth Directorate within the Ministry of Sport in Montenegro. During his presentation, Mr. Koprivica emphasized the mechanisms and efforts of the Ministry in the field of development of youth policies and methods they use for increasing Youth participation in decision making process.

#YBH4WBT

Trening za članice Mreže omladinskih fondova za Zapadni Balkan i Tursku održan je u Budvi u periodu 23. – 25. aprila. Tema treninga je kreiranje metoda za monitoring i evaluaciju novih članica mreže. Trening je vodila Lidija Brnović, ekspertkinja u polju monitoringa i evaluacije. Glavni ishodi treninga su poboljšanje i preciziranje indeksa participacije u dijelu socijalne participacije mladih kao i dogovor o drugom godišnjem istraživanju u zemljama partnerima. Takođe, u toku treninga kreirana je lista indikatora i check lista za monitoring i evaluaciju novih članica mreže. Govornik na treningu bio je i Mr. Nenad Koprivica, Generalni Direktor Direktorata za mlade, koje djeluje u okviru Ministarstva sporta. U toku svoje prezentacije Mr. Koprivica je istakao mehanizme i trud koji Ministarstvo ulaže u razvoj omladinskih politika, kao i metode koje koriste da pospješe učešće mladih u procesu donošenja odluka.

#YBH4WBT


NVO Prima

Uvesti praksu iz regiona kad su u pitanju časovi fizičkog za studente

10.maj 2018.

U Crnoj Gori bi trebalo uvesti dobru praksu univerziteta iz regiona koji imaju obavezne časove fizičkog za sve studente prve i druge godine, ocijenjeno je iz nevladine organizacije (NVO), Prima.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, je povodom 5.maja Svjetskog dana fizičke aktivnosti, ukazala da studenti prve i druge godine u regionu u okviru časova fizičkog mogu izabrati košarku, tenis, plivanje i atletiku.

„To bi povoljno uticalo na smanjenje iskrivljenja kičme, ali i faktore rizika vezane za poremećaje metabolizma i vaskularnog sistema. I, posebno važno, sportskim aktivnostima treba podržati mentalno zdravlje mladih“, istakla je Aida Perović Ivanović.


NVO Prima

Napad na novinarku Vijesti, Oliveru Lakić, predstavlja brutalan napad na slobodnu riječ

09.maj 2018.

Napad na novinarku Vijesti, Oliveru Lakić, predstavlja brutalan napad na slobodnu riječ i na istraživačko novinarstvo u Crnoj Gori saopštila je izvršna direktorica nevladine organizacije (NVO) Prima, Aida Perović Ivanović.

Ona je, na protestu ispred Vlade kome je prisustvovalo par stotina građana među kojima i veliki broj novinara, predstavnika opozicionih političkih partija i nevladinih organizacija, kazala da se može uočiti gradacija u slučaju slučaju napada na novinarku Lakić.

„Nažalost, Crna Gora postaje poznata po brutalnom razračunavanju sa svima onima koji žele da istina i slobodna riječ budu dostupne našoj javnosti”, kazala je Perović Ivanović.

Ona je kazala da se taj slučaj ne smije predstavljati kao napad na jednu ženu, ističući njenu slabost.

“Krajnje su patetični i nekorisni komentari u kojima se govori da je ovo napad na jednu ženu, kao da se želi reći da je ona slaba i da su oni koji su je napali veće kukavice. Naprotiv, ovo je napad na jednu hrabru ženu, novinarku, koja želi da predoči istinu i ide u srž problema“, ocijenila je Perović Ivanović.


NVO Prima

Predstavnici/ce NVO Prima na treningu „Borba protiv rodne nejednakosti kroz omladinski rad“

03.maj 2018.

Jelena Drobnjak i Vladimir Jašovic iz Berana, Almedin Džudžević iz Rožaja i Miloš Kralj iz Bara predstavljali su NVO Primu na drugom trening kursu u okviru projekta „Borba protiv rodne nejednakosti kroz omladinski rad“ koji se održao u periodu 19.- 27. Aprila u Draču.

U toku treninga akcenat je stavljen na kreiranje medijskih kampanja koje će promovisati rodno jednako društvo i antidiskriminaciju.

Treningu je prisustvovalo 32 omladinskih radnika/ca iz 8 zemalja – Makedonije, Albanije, Kosova, Poljske, Grčke, Makedonije, Rumunije i Crne Gore.

„ Ovo je moje prvo iskustvo u okviru Erasmus+ programa i mnogo mi se dopadaju metode rada neformalnog obrazovanja. Kroz niz sesija imali smo priliku da se upoznamo sa pojmom rodne nejednakosti, identifikujemo glavne uzroke i posljedice koje se vežu za ovaj pojam u našim zemljama i kreiramo medijske kampanje koje će pomoći rješenju problema. Rad sa mladima iz različitih krajeva Evrope bio je zanimljivo iskustvo, i pored dosta znanja, mogu se pohvaliti da sam stekao dosta prijatelja“, rekao je Miloš iz Bara.

Treningu u Albaniji prethodili su seminar u Makedoniji i trening na Kosovu a slijede studijska posjeta Poljskoj u junu i radna posjeta Grčkoj u julu.

U okviru projekta biće kreirane javne kampanje koje podstiču diskusiju o pojmu rodne nejednakosti, rodno zasnovanih stereotipa i diskriminacije. Takođe biće organizovane obuke za vršnjačke edukatore/ke, okrugli stolovi i radionice za mlade.

Projekat je finansiran od strane Evropske komisije kroz Erasmus+ program.


NVO Prima

Prima na omladinskoj razmjeni u Njemačkoj

23.april 2018.

Predstavnici Prime Sava Buljančević iz Budve, Dubravka Šćekić iz Berana, Balša Vušurović sa Cetinja, Milica Dobričanin iz Podgorice i Jelena Jovanović iz Bara boravili su u Njemačkoj u Frankfurt Oderu u periodu 10. – 19. aprila na omladinskoj razmjeni „BUGS! We will – will we survive – together“. Omladinska razmjena „BUGS! We will – will we survive – together“ nastala je sa ciljem da približi učesnicima učenje kroz metode neformalnog obrazovanja i skrene pažnju sa naučne strane na bube i insekte i njihovu vezu sa ljudima. U toku razmjene organizovane su studijske posjete Nacionalnom prirodnjačkom muzeju u Berlinu i Institutu za istraživanje buba i insekata kako bi kroz direktnu komunikaciju sa istraživačima i naučnicima učesnici naučili više o procesu istraživanja i rezultatima. Koristeći metode teatra, audio i video snimanja, pisanja i kreiranja pjesama učesnici su vidjeli svijet kroz perspektivu insekata i učili o njihovom načinu života i funkciji u svijetu.

Na projektu je učestvovalo 35 mladih iz 7 zemalja: Turske, Egipta, Izraela, Rumunije, Češke, Njemačke i Crne Gore.

„ Prvi put učestvujem na projektu sa velikim brojem učesnika iz različitih zemalja. Kroz druženje smo naučili dosta o kulturama zemalja iz kojih dolazimo i o kulturi zemlje koja je domaćin. Na razmjeni smo proširili svoje znanje iz biologije, ali i znanje engleskog i njemačkog jezika. Iznenadila sam se saznanjem koliko su bube i insekti važni za održivost balansa u prirodi i da bi bez njih ljudski život bio znatno ugrožen. Prilikom studijskih posjeta smo vidjeli kako se istraživanje odvija u praksi i to mi je pomoglo da se zainteresujem za život i ulogu buba i insekata“, rekla je Dubravka Šćekić, učesnica iz Crne Gore.


NVO Prima

NEW MEMBERS OF YOUTH BANK HUB FOR WESTERN BALKAN AND TURKEY NETWORK

13.april 2018.

Following the successful application process and the selection of applications in the Competition Program for providing mentoring and financial support in capacity building to youth organizations as part of realization of YBH4WBT project, we are pleased to announce that the new members of the Network from Montenegro were elected: NGO “Youth Cultural Center” from Herceg Novi, NGO “Phiren amenca – Walk With Us” from Podgorica and NGO “Civic Creative Center” from Cetinje.

Details of new members of the Network from Albania, Macedonia, Serbia and Turkey can be found at the following link: https://ybhwbt.eu/new-members-of-youth-bank-hub-for-western-balkan-and-turkey-network/

Regional project “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey” is being implemented thanks to the financial support of EU, and in Montenegro thanks to the Ministry of Finance competition for funding too.


NVO Prima

NOVE ČLANICE MREŽE OMLADINSKIH FONDOVA ZAPADNOG BALKANA I TURSKE

13.april 2018.

Nakon uspješnog procesa prijave i selekcije aplikacija na konkursu Programa za pružanje mentorske i finansijske podrške u izgradnji kapaciteta organizacijama koje se bave učešćem mladih, koji je realizovan u sklopu projekta YBH4WBT, sa zadovoljstvom objavljujemo da su za nove članice Mreže iz Crne Gore izabarene: NVO “Omladinski kulturni centar” iz Herceg Novog, NVO “Phiren amenca – Koračajte s nama” iz Podgorice i NVO “Građanski kreativni centar” sa Cetinja.

Detalje o novim članicama Mreže iz Albanije, Makedonije, Srbije i Turske možete naći na linku: https://ybhwbt.eu/new-members-of-youth-bank-hub-for-western-balkan-and-turkey-network/

Regionalni projekat Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske realizuje se zahvaljujući finansijskoj podršci EU, a u Crnoj Gori i Fonda prihoda od igara na sreću.


NVO Prima

BUGS – rezultati konkursa

03.april 2018.

Za učešće u omladinskoj razmjeni “Bugs” u Njemačkoj odabrani/e su: Milica Dobričanin, Sava Buljanović, Dubravka Šćekić i Balša Vušurović, a za vođu grupe Jelena Jovanović.
Ukoliko neko od izabranih odustane, biće kontaktirani sledeći sa rang liste.


NVO Prima

Predstavnici Prime na Kosovu učili o borbi protiv rodne nejednakosti

02.april 2018.

Vladimir Jašović, Jelena Drobnjak, Almedin Džudžević i Jelena Jovanović predstavljali su NVO Primu na Erasmus+ treningu „Borba protiv rodne nejednakosti kroz omladinski rad“. Trening je održan u periodu 23. – 31. marta u Prištini.

Tokom devetodnevnih aktivnosti, učesnici/e su imali priliku da nauče efikasne metode za borbu protiv rodne nejednakosti i najbolje načine na koje se mogu upotrijebiti u medijima.

„ Cilj ovog trening kursa je podizanje svijesti o problemu rodne nejednakosti ali i obuka predstavnika/ca nevladinih organizacija za borbu protiv diskriminacije, predrasuda i stereotipa koje se naročito vežu za ovaj pojam. Veoma važno je što će se u okviru projekta odvijati i niz lokalnih aktivnosti, u koje će biti uključeno preko 100 mladih, predstavnika/ca civilnog sektora i državnih institucija“, poručila je Jelena Jovanović.

Treningu je prisustvovalo 32 omladinskih radnika/ca iz 8 zemalja – Makedonije, Albanije, Kosova, Poljske, Grčke, Makedonije, Rumunije i Crne Gore.

„ Situacije u evropskim zemljama su veoma različite. Dok se u nekima aktivno radi na suzbijanju rodne nejednakosti, u drugima se postojanje problema čak ni ne priznaje. Ova tema je veoma osjetljiva, ali je neophodno uvidjeti trenutno stanje i aktivno se boriti za jednakost u svim poljima društva. Za zdravu sredinu i stabilnost jako je važno svakodnevno raditi na suzbijanju rodne nejednakosti u socijalnom, političkom i ekonomskom životu zemalja iz kojih dolazimo“, zaključili su učesnici/e iz Crne Gore.

Treningu na Kosovu prethodio je seminar u Makedoniji koji je održan u novembru, a slijedi trening u Albaniji u aprilu, studijska posjeta Poljskoj u junu i radna posjeta Grčkoj u julu.

U okviru projekta biće kreirane javne kampanje koje podstiču diskusiju o pojmu rodne nejednakosti, rodno zasnovanih stereotipa i diskriminacije. Takođe biće organizovane obuke za vršnjačke edukatore/ke, okrugli stolovi i radionice za mlade.


NVO Prima

Potrebno 5 mladih za omladinsku razmjenu u Njemačkoj

29.mart 2018.

U saradnji sa NVO Mostarfriedensprojkt i još 5 partnerskih organizacija organizujemo omladinsku razmjenu “Bugs: we will – will we survive – together?” u Njemačkoj u Frankfurt Oderu. Potrebno 5 učesnika/ca iz Crne Gore, uzrasta od 16 do 25 godina, sa znanjem engleskog jezika. Datumi razmjene: 10. – 19. april 2018. uključujući i dane puta.

Troškovi smještaja, hrane i materijala za rad su pokriveni 100% a putni troškovi u visini do 275 eura po osobi.

Zainteresovani mogu poslati prijavu popunjenu na engleskom na nvoprima@yahoo.com najkasnije 2. aprila do 16 h.


NVO Prima

O evropskim omladinskim politikama u Strazburu

26.mart 2018.

U periodu od 16. do 20. marta, na preporuku Direktorata za mlade Ministarstva sporta Crne Gore, predstavnica Prime Aida Perović-Ivanović učestvovala je na drugom rezidencijalnom seminaru projekta “Oblikovanje evropske omladinske politike u teoriji i praksi” u Strazburu, u Francuskoj.

Ovo je treće izdanje projekta i okupilo je kreatore omladinskih politika iz javnog i civilnog sektora iz 14 zemalja: Francuske, Italije, Kipra, Španije, Portugala, Estonije, Letonije, Moldavije, Ukrajine, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske i Slovenije. Seminar su vodili fasilitatori iz Slovenije i Njemačke, a projekat je podržan od strane Youth Partnership-a Evropske komisije i Savjeta Evrope, hrvatske nacionalne agencije za mobilnost mladih i programe EU, kao i francuske Nacionalne Erasmus + agencije za omladinu i sport.

Na prvom rezidencijalnom seminaru u Zagrebu, Hrvatska, skenirali smo razvoj omladinskih politika od prošlosti do današnjeg dana i postavili smo prioritete vezane za realno stanje. Prije ovoga i između 2 seminara brojni omladinski radnici i kreatori politika za mlade pohađali su on line petodjelni kurs o omladinskoj politici.

U Strazburu smo imali debatu o tome na kojem nivou bi trebalo donositi odluke o politici mladih: lokalnom, nacionalnom, regionalnom ili evropskom, uz zaključak da svi ovi nivoi moraju biti uključeni. Zajednički problem u svim zemljama je nedostatak omladinskih politika i struktura omladinskih politika na lokalnom nivou. Prema tome, svaki nacionalni tim je pripremio preporuke za nedostajuće elemente koji bi trebalo da budu razvijeni u narednih 5 do 10 godina. Takođe, jedna od ogromnih debata bila je da li zemljama treba ministarstvo za mlade ili treba voditi međusektorski pristup. Preporuka je bila da se postojii jedno i drugo pošto je ta praksa u EU pokazala najbolje rezultate.

Pored toga, imali smo studijsku posetu Evropskom omladinskom centru u Strazburu.

Crnu Goru na ovom seminaru su predstavljale Katarina Vukadinović iz Kancelarije za mlade Budva, Dejana Dizdar iz Građanskog kreativnog centra sa Cetinja i predstavnica Prime. 


NVO Prima

About European Youth Policies in Strasbourg

26.mart 2018.

In the period from March 16th to March 20th, on the recommendation of the Youth Directorate of the Ministry of Sport of Montenegro, the representative of Prima Aida Perovic-Ivanovic participated in the second residential seminar of the project “Formation of European Youth Policy in theory and practice” in Strasbourg, France.

This is the third edition of the project and brought together policy makers from the public and civil sectors from 14 countries: France, Italy, Cyprus, Spain, Portugal, Estonia, Latvia, Moldova, Ukraine, Montenegro, Macedonia, Croatia and Slovenia. The seminar was facilitated by facilitators from Slovenia and Germany, and the project was supported by the Youth Partnership of the European Commission and the Council of Europe, the Croatian National Youth Mobility Agency and the EU programs, as well as the French National Erasmus + Agency for Youth and Sports.

At the first residental seminar in Zagreb, Croatia, we have scanned the development of youth policies from the past to the present day and we set priorities related to the real situation. Prior to this and between 2 seminars, many youth workers and policy makers for youth attended the on-line five-course course on youth policy.

In Strasbourg, we had a debate about the level of decision-making on youth policy: local, national, regional or European, with the conclusion that all these levels should be involved. A common problem in all countries is the lack of youth policies and the structure of youth policies at the local level. Accordingly, each national team has prepared recommendations for the missing elements that should be developed in the next 5 to 10 years. Also, one of the huge debates was whether countries need a Ministry for youth or should have an inter-sectoral approach. The recommendation was to have one and the other, since this practice in the EU has shown the best results.

In addition, we had a study visit to the European Youth Center in Strasbourg.

At this seminar Montenegro was represented by Katarina Vukadinović from the Youth Office Budva, Dejana Dizdar from Civic Creative Center of Cetinje and representative of Prima.


NVO Prima

U Španiji održan drugi u nizu treninga o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju

22.mart 2018.

Seksualno obrazovanje trebalo bi da prati formalno, i neophodno je imati prave i blagovremene informacije u cilju prevencije rizičnih oblika ponašanja i posljedica, oručeno je sa treninga „Razvoj reproduktivnog zdravlja – trening za omladinske radnike/ce“, koji je organizovala NVO Prima.

Trening je realizovan u okviru Erasmus+ programa, uz podršku Evropske komisije od 25. februara do 6. marta u Alikanteu, u Španiji.

„Na treningu je akcenat stavljen na izgradnju kapaciteta učesnika/ca za rad sa mladima na temu reproduktivnog zdravlja i reproduktivnih prava u svojim lokalnim zajednicama. Učesnici/ce su imali priliku da razmijene dobre prakse iz svojih zemalja, ukažu na probleme i dijeljenjem ličnih iskustva doprinesu unapređenju trenutnih situacija u njihovim državama“, poručeno je iz NVO Prima.

Učesnica iz Srbije, Teodora Radanović, kazala je da je taj trening bio odlična prilika za razvoj ličnih vještina i sticanja znanja o reproduktivnom zdravlju.

„Na radnim sesijama imali smo priliku da razmijenimo iskustvo iz različitih zemalja, učimo o reproduktivnim i seksualnim pravima, ali i da vidimo kakvo je stanje kada se govoori o seksualnom obrazovanju u evropskim školskim sistemima“, ocijenila je Radanović.

Ona je pojasnila da su interaktivnim učešćem u programu, učesnici razbijali stigme i zablude o seksualnim prenosivim bolestima i infekcijama.

„Seksualno obrazovanje ide ruku pod ruku sa formalnim obrazovanjem i neophodno je imati prave i blagovremene informacije u cilju prevencije rizičnih oblika ponašanja i njihovih posljedica“, rekla je Radanović.

Treningu je prisustvovalo 32 omladinska radnika/ce iz 15 zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Estonije, Njemačke, Grčke, Italije, Kosova, Litvanije, Makedonije, Rumunije, Srbije, Španije, Turske i Crne Gore.

Učesnici su aktivno radili na razbijanju predrasuda o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, upoznali Erasmus+ program i imali šansu da diskutuju o različitim temama.

Aktivnosti koje slijede u okviru programa projekta su trening u Crnoj Gori o nasilju u mladalačkim vezama i rodno zanovanom nasilju u maju, kao i studijska posjeta Njemačkoj u septembru.

U okviru projekta biće kreirana web stranica na engleskom jeziku, edukativne brošure na službenim jezicima uključenih zemalja, kao i lokalne aktivnosti koje uključuju treninge za vršnjačke edukatore/ke, okrugle stolove i radionice za mlade.


NVO Prima

Studijska posjeta Strazburu

15.mart 2018.

Izvršna direktorka NVO Prima Aida Perović Ivanović, će 16. do 20. marta, boraviti u Strazburu u studijskoj posjeti na temu oblikovanja omladinskih politika na evropskom nivou.

Crnogorsku delegaciju čine još Dejana Dizdar iz Građanskog kreativnog centra sa Cetinja i Katarina Vukadinović iz Kancelarije za mlade Budva.

Nvo Prima učestvuje u ovom projektu zahvaljujući preporuci Direktorata za mlade u Ministarstvu sporta Crne Gore.

Studijska posjeta Strazburu je nastavak rada započetog u novembru prošle godine u Zagrebu, na temu omladinskih politika u teoriji i praksi.

Prošlogodišnju crnogorsku delegaciju predvodio je mr Nenad Koprivica, generalni direktor Direktorata za mlade.


NVO Prima

Study visit to Strasbourg

15.mart 2018.

Executive Director of NGO Prima Aida Perovic Ivanovic will be staying in Strasbourg on March 16. -20. for a study visit on the topic of youth policy design at the European level.

The members of Montenegrin delegation are Dejana Dizdar from „Civic Creative Center“ Cetinje and Katarina Vukadinović from the Youth Office Budva too.

NGO Prima participates in this project thanks to the recommendation of the Directorate for Youth in the Ministry of Sport of Montenegro.

Study visit to Strasbourg is a continuation of the work begun in November last year in Zagreb on the subject of youth policies in theory and practice.

Last year’s Montenegrin delegation was led by Mr. Nenad Koprivica, General Director of the Youth Directorate


NVO Prima

Osnažiti mlade da aktivnije učestvuju u donošenju odluka

26.februar 2018.

U Crnoj Gori je potrebno osnažiti najranjivije grupe mladih da aktivnije učestvuju u procesu u donošenja odluka, ocijenila je izvršna direktorica nevladine organizacije (NVO) Prima, Aida Perović Ivanović.

Ona je u emisiji „NVO sektor“, na televiziji RTCG, kazala da će u Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, Albaniji, Turskoj biti odabrane po tri organizacije koje se bave pitanjima od važnosti za mlade, učešće mladih i omladinskim politikama.

“Jedan od dodatnih kriterijuma jeste da grant koji budu potraživali projektnim predlogom treba da se kreće u iznosu od deset do 14 hiljada, a što se tiče našeg programa, mi ćemo obezbijediti više od 89 odsto, što znači da oni 10,10 odsto od te ukupne vrijednosti projekta treba da sami pribave i po pravilima, od sredstava koje ne potiču od Evropske unije. To je pravilo koje važi kada dobijete grant od Evropske unije, tzv. cost share mora biti iz nekog drugog izvora“, pojasnila je Perović Ivanović.

Kroz projekat će biti podržano 15 država, a da će, kazala je, kriterijumi za odabir članica biti da se bave omladinskim politikama.

„Neki od tehničkih kriterijuma, da postoje minimum godinu dana do dana kada je rok za predaju aplikacija i da se njihov prošlogodišnji budžet kreće između 10 i 60 hiljada eura

Na ovaj način, istakla je Perović Ivanović, žele da podrže manje i srednje razvijene organizacije koje se bave mladima i omladinskim politikama.

„Do produžetka je došlo na osnovu procedure Evropske unije u ovakvim slučajevima, to je da, na dan koji je bio određen za rok, odnosno 31. januar ove godine, nismo imali dovoljan broj prispjelih aplikacija. Organizacije su u ovom produžnom roku imale priliku da dopune i izmijene prijave koje su podnijele, što se odnosi na one koje su se već prijavile ali je otvoren prostor i za nove da to učine“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je kazala da će za nove članice, u periodu od šest mjeseci, biti organizovano po pet trodnevnih treninga, koji se direktno tiču implementacije te vrste projekata.

„U periodu od 12 mjeseci, oni će dobiti finansijsku podršku, u obliku jednog operativnog, administrativnog granta“, navela je Perović Ivanović.

U toku implementacije projekta, kako je kazala, skenirano stanje i položaj mladih u pomenutim državama i uspostavljen je indeks njihovog učešća.

„Mi ćemo na osnovu indeksa participacije mladih, koji radimo za svih pet država, dalje predlagati inicijative za izmjene ili dopune kako Zakona za mlade u Crnoj Gori, tako i strategija i podzakonskih akata, takođe i nacionalnih i lokalnih akcionih planova za mlade u Crnoj Gori, ali i u ostalim državama“, saopštila je Perović Ivanović.

Od početka realizacije projetka, u toku prethodne tri godine je, navela je Perović, organizovana su po tri okrugla stola godišnje, koji su bili posvećenim osnovnim vidovima participacije, odnosno političkoj, ekonomskoj i društvenoj.

„Što se tiče političke, tu vam je jasno da se radi u našem nastojanju da gradimo kapacitete za mehanizme pomoću kojih mladi mogu da učestvuju u procesima donošenja odluka. Što se tiče ekonomskog učešća, važno nam je da ih osnažujemo da budu što samostalniji“, pojasnila je Perović Ivanović.

Prema njenim riječima, što u Crnoj Gori konkretno, ali i u ostalim zemljama jeste jedan od važnih problema počev od problema visokog procenta nezaposlenih ali i problemom njihove nedovljne zapošljivosti u smislu kompetencijia kojima mladi raspolažu.

„Što se tiče društvene participacije, cilj nam je da osnažimo najranjivije grupe mladih, da i oni jednako učestvuju u procesu u donošenju odluka“, objasnila je Perović Ivanović.

Menadžerka za komunikacije u fondaciji Ane i Vlada Divca, Miljana Kerču saopštila je da su kvalitetna saradnja i razmjena iskustava ključni preduslovi za rješavanje izazova sa kojima se mladi suočavaju i da njihova namjera zagovaranje javnih kampanja, kao i informisanje mladih kroz omladinske organizacije.

„Kada su u pitanju mladi, od 2013. godine imamo Divac omladinske fondove, koji se najviše bave mladima u lokalnim zajednicama. Pomoć mladima u vidu bespovratnih sredstava, da sami organizuju svoje aktivnosti, da sami pokušaju da promjene i da kroz novčane fondove ulažu u one projekte i akcije koje misle da su potrebne u njihovim zajednicama“, kazala je Kerču.

Taj projekat se sprovodi u saradnji sa američkom agencijom za međunarodni razvoj USAD, dok se, pojasnila je Kerču, projekat Youthbank u Srbiji sprovodi u okviru „Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske“.

Koordinatorka projekta „Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske“, Bojana Jeftović, kazala je da je u okviru projekta sprovedeno istraživanje o problemima sa kojima se bore mladi.

„To je jedna metodologija koja upoređuje stanje i položaj mladih u našim zemljama međusobno, u određenim aspektima. Na prom mestu, to je pitanje koliko su mladi uključeni proces donošenja odluka, zatim ekonomska uključenost, kao i socijalna uključenost“, pojasnila je Jeftović.

Ona smatra da vrlo često, kada se govori o mladima i njihovim problemima, zaboravljaju se podgrupe mladih koji dolaze iz ruralnih područja, kao i oni koji se nalaze u sistemu socijalne zaštite, kazneno popravnim domovima ili u zatvorima, suočavaju se sa dodatnim problemima.

„Vrlo često čujemo i taj negativan i pežurativan epitet da su mladi nezainteresovani, da su neuključeni i da na nedovoljan način doprinose poboljšavanju svog položaja“, kazala je Jeftović.

Kako je pojasnila Jeftović, jedan od razloga za nedovoljnu participaciju mladih može se naći u našoj kulturi i da se, kako je kazala, odluke prepuštaju starijima.

„Statistika pokazuje da vrlo mali procenat mladih u parlamentima. Najviše je u Crnoj Gori, negde oko šest odsto, dok je u drugim zemljama oko dva, tri odsto, u Turskoj je čak 0,5. Iako je to vrlo značajna populacija u jednoj zemlji, ona je vrlo malo zastupljena, postoji vrlo mali broj ljudi koji zastupa interese mladih“, rekla je Jeftović.

U zemljama u kojima se sprovodi projekat ne postoji, kazala je ona, nijedan ministar koji pripada grupi mladih.

Projekat „Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske“ je četvorogodišnji, regionalni projekat koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske komisije. U Crnoj Gori projekat je podržala i Komisija za raspodjelu dijela sredstva za igre na sreću.


NVO Prima

NVO Prima se pridružila inicijativi za oživljavanje COF-a

14.februar 2018.

Nevladina organizacija (NVO) Prima se pridružila inicijativi omladinskih organizacija iz Crne Gore, koje zahtijevaju da se problemi u Crnogorskom omladinskom forumu (COF) riješe. Naime, inicijativa omladinskih organizacija se odnosi na hitno rješavanje problema u COF-u koji osporavaju razvoj i jačanje uloge istog kao krovne organizacije mladih u Crnoj Gori.
Otvoreno pismo prikazujemo u cjelosti:
– – –
Poštovani g-dine Škrijelj,
Polazeći od ideje da je Crnoj Gori i omladinskim organizacijama koje djeluju u njoj potrebna krovna organizacija kako bi svoje stavove, ideje i inicijative putem zajedničke platforme saopštavali i upućivali javnosti i resornim institucijama, dolje potpisane organizacije se zalažu za ,,oživljavanje” Crnogorskog omladinskog foruma (COF).
Naime, dolje potpisane organizacije su saglasne da je evidentno da je trenutna situacija u COF-u nepovoljna po ostvarivanje misije i vizije istog i uvjerene su da je potrebno temeljnije pristupiti rješavanju problema.
Na nedavno organizovanom sastanku u organizaciji Centra za javne politike, ocijenjeno je, od strane mnogih učesnika/ca, da su većina omladinskih organizacija, i organizacija koje se bave pitanjima mladih, nedovoljno upoznate sa ciljevima COF-a, te da ne postoji dovoljno veliko interesovanje za pridruživanje takvom savezu organizacija. Takođe, navedeno je da su prethodne upravljačke strukture COF-a nedovoljno kvalitetno obavljale svoj posao, što je dovelo do toga da COF ne broji reprezentativan broj omladinskih organizacija i samim tim ne predstavlja stavove i interese većine omladinskih organizacija u Crnoj Gori.
U tom smislu, dolje potpisane organizacije upućuju sljedeće pitanje trenutnoj upravljačkoj strukturi COF-a, a sve u cilju rješavanja trenutne situacije i sa željom da COF zaista postane forum za pregovore:
Da li je sadašnja upravljačka struktura COF-a spremna da dozvoli svim zainteresovanim omladinskim organizacijama iz Crne Gore da učestvuju u procesu ,,oživljavanja” COF-a, time što bi im se omogućilo učešće u pripremanju novog Statuta, Pravilnika o radu i planiranju drugih bitnosti za budući rad i razvoj COF-a, te organizovanju konstitutivne sjednice Skupštine?
U nadi da ćete prepoznati važnost pokretanja ovog procesa, saopštavamo da je svima nama u cilju da COF bude ojačana buduća zajednička platforma za uspostavljanje komunikacije između samih omladinskih organizacija, odnosno saradnje sa relevantnim državnim i lokalnim institucijama.
COF mora biti platforma gdje će sve omladinske organizacije imati jednako pravo glasa i gdje će iste moći da predlože dobra rješenja i prakse. U odnosu na takav cilj, vrlo je bitno da se svim zainteresovanim organizacijama omogući učešće u pomenutom procesu, kako bi se popravio negativan imidž koji COF trenutno ima i otvorio put za razvoj.
Kako bi pomenuta rješenja zaživjela, potrebno je da se ,,bace okovi” prošlosti kojima COF trenutno robuje i da se krene ispočetka. Nova konsitutivna sjednica Skupštine COF-a može biti novi početak za ovu organizaciju i novi list za mlade u Crnoj Gori.
Potpisnice pisma:
• Bjelopoljski demokratski centar – Bijelo Polje, Zdravko Janjušević
• NVO Aktivna zona – Cetinje, Miloš Marković
• NVO CAZAS – Podgorica, Sanja Šišović
• NVO Centar za javne politike – Podgorica, Jelena Milićević
• NVO COSMO – Podgorica, Andrijana Radović
• NVO Džonatan Livingston – Cetinje, Dejana Rudović
• NVO Građanski kreativni centar – Cetinje, Dejana Dizdar
• NVO 4 life – Podgorica, Saša Mijović
• NVO Lovćen – Cetinje, Filip Stanojević
• NVO My Way – Cetinje, Sandra Perović
• NVO Naša budućnost – Nikšić, Ilinka Otašević
• NVO Prima – Podgorica, Aida Perović-Ivanović
• NVO Trening centar TARABA, Bojana Laković
• Odred izviđača ,,Njegoš” – Podgorica, Milan Mijajlović
• Omladinski klub – Berane, Ana Šćekić
• Omladinski klub – Nikšić, Miroslav Stanišić
• Omladinski kulturni centar – Herceg Novi, Vedran Krnić
• Radoš Mušović, predstavnik civilnog sektora u EU-CG Zajednickom konsultativnom odboru u okviru Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta, izvještilac za stanje u civilnom sektoru
• Savez izviđača Crne Gore – Podgorica, Peko Vukadinović
• Unija mladih preduzetnika Crne Gore– Podgorica, Uroš Bulatović

Pregled arhive po godinama

paginations-options-and-designs
paginations-options-and-designs
Ko smo mi 

NVO PRIMA je neprofitna organizacija sa sjedištem u Podgorici. Organizaciju čine aktivistkinje i aktivisti sa dugogodišnjim iskustvom u oblastima koje se tiču demokratizacije društva: u omladinskom radu i omladinskim politikama, pravima žena, manjina i marginalizovanih grupa, formalnom i neformalnom obrazovanju, psihološkom savjetovanju i informisanju, radu u civilnom sektoru itd.

Kontakti

Adresa: Radosava Burića 2/14
81000 Podgorica, Crna Gora
Email: nvoprima1@gmail.com
Telefon: +382 69 416 448