Arhiva
2016.

NVO Prima
site creation software
NVO Prima

Ministarstvo da upostavi sistem statistike za praćenje položaja mladih

29.decembar 2016.

Nevladina organizacija (NVO) Prima pozvala je Direkciju za mlade, koja djeluje u okviru Ministarstva sporta, da intenzivira aktivnosti na uspostavljanju sveobuhvatnog sistema zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima u cilju unapređenja omladinske politike.

Ta organizacija uputila je preporuku za unapređenje statistike na nacionalnom nivou i znanja o mladima Ministarstvu sporta, u kojoj se navodi da je potrebno da svi akteri iz oblasti omladinske politike usklade svoje sisteme i sortiraju i objavljuju podatke koje prikupljaju u skladu sa Zakonom o mladima.

„Stvaranje pravnog i političkog okvira koji stimuliše i podržava razvoj mladih moguće je jedino uz kreiranje različitih, efikasnih mehanizama koji će omogućiti njihovo aktivno učešće u javnim politikama, a skladu sa Zakonom o mladima, Nacionalnom strategijom za mlade i drugim instrumentima omladinske politike. Nacionalna strategija za mlade je predvidjela da se u narednom periodu znanje o mladima treba zasnivati na relevantnim podacima koji će se koristiti za planiranje u svim oblastima i na svim nivoima vlasti“, kaže se u preporuci koju potpisuje izvršna direktorica NVO Prima Aida Perović-Ivanović.

Da bi se to postiglo, kako je pojašnjeno, Nacionalna strategija za mlade u oblasti mjera za uspostavljanje normativno-pravnog okvira za sprovođenje omladinske politike predviđa: “Unapređenje statistike na nacionalnom nivou i znanja o mladima.”

„Nakon sprovođenja istraživanja na temu omladinske politike i učešća mladih, zaključci za Crnu Goru se dijelom odnose na neophodnost uspostavljanja kvalitetnije i kompletnije strukture za prikupljanje podataka o mladima i samo sprovođenje omladinske politike na nacionalnom i lokalnim nivoima“, kaže se u preporuci.

Kako se ocjenjuje, imajući u vidu da je Zakon o mladima usvojen u julu, a Stategija za mlade u septembru 2016. godine, neophodno je što hitnije uspostaviti njima planirane strukture i okvire koji će omogućiti njihovo aktivno sprovođenje i realizaciju.

„Kako se i u samoj Strategiji navodi, da bi se stanje i položaj mladih u svim oblastima života sistematično pratilo i shodno tome kreirale neophodne mjere i politike za njegovo dalje unapređenje, neophodni su relevantni i lako dostupni podaci za poznavanje stanja u vezi s položajem mladih. Pored toga, podaci su neohodni i za nadgledanje sprovođenja i analiza uticaja sprovođenja omladinske politike“, pojašnjava se u preporuci.

Strategijom je predviđeno da, kako se podsjeća, na osnovu napravljenog plana, treba uspostaviti sveobuhvatan sistem zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima, a posebno 52 indikatora definisanih u Strategiji za mlade, te EU i UN indikatora.

„Potrebno je da MONSTAT godišnje izvještava u skladu s indikatorima omladinske politike koje prati Eurostat“, ukazali su iz Prime.

Strategijom je predviđeno da, kako su naveli, Direkcija za mlade, akademska zajednica i drugi akteri iniciraju istraživanja iz oblasti mladih i da obezbjeđuju relevantne podatke donosiocima odluka za kontinuiran razvoj omladinske politike.

„Imajući gore pomenuto u vidu, pozivamo Vas da intenzivirate aktivnosti na uspostavljanju sveobuhvatnog sistem zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima. Za početak, potrebno je da svi akteri iz oblasti omladinske politike usklade svoje sisteme i sortiraju i objavljuju podatke koje prikupljaju u skladu sa Zakonom o mladima“, kaže se u preporuci.

To znači, kako je pojašnjeno, da akteri iz oblasti omladinske politike treba da prukupljaju i objavljuju podatke izričito i/ili dodatno za kategoriju mladih, koja po Zakonu o mladima predstavalja osobe od 15 do 30 godina starosti.

„Ovo se odnosi na sve podatke koji se odnose na broj mladih ljudi u Crnoj Gori, broj zaposlenih, nezaposlenih, broj mladih koji su preduzetnici ili vlasnici poslovnih subjekata, kao i sve druge oblasti obuhvaćene Strategijom za mlade“, precizira se u preporuci.

NVO Prima je, kako su posjetili, partner na regionalnom projektu „Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske” koji se sprovodi u Crnoj Gori, Srbiji, Albaniji, Makedoniji i u Turskoj, a finansira ga Evropska unija i na raspolaganju je za, kako su kazali, svaku saradnju na ovom polju sa Direkcijom za mlade.


NVO Prima

POTREBNO IZMIJENITI ZAKON I FORMIRATI KROVNU OMLADINSKU ORGANIZACIJU

22.decembar 2016.

Formiranje saveza omladinskih organizacija je nerealno, zbog čega će Ministarstvo sporta u narednom periodu raditi na izmjenama Zakona o mladima, kojim bi trebalo biti regulisano formiranje krovne omladinske organizacije, saopštila je predstavnica tog resora, Andrea Popović.

Ona je danas, na okruglom stolu „Krovna organizacija mladih kao instrument za veće učešće u odlučivanju u Crnoj Gori“, koji je organizovala nevladina organizacija Prima, ukazala da formiranje krovne omladinske organizacije nije regulisano Zakonom o mladima, pojašnjavajući da član 19 tog akta govori o formiranju saveza omladinskih organizacija na lokalnom i nacionalnom nivou.

„To je vrlo nerealno da se ostvari u crnogorskoj omladinskoj politici, samim tim jer imamo veoma mali broj omladinskih organizacija koje su aktivne, njih je pedesetak“, kazala je Popović, ocijenjući da taj član zakona nije primjenljiv.

„Mi ćemo u narednom periodu raditi na izmjenama i dopunama Zakona o mladima, gdje ćemo se zalagati da krovna omladinska organizacija bude ona organizacija koja ima podršku najvećeg broja omladinskih organizacija na nacionalnom nivou, i koja je registrovana najmanje dvije godine“, istakla je Popović.

Ona je ocijenila da je ova godina bila plodonosna što se tiče omladinske politike, podsjećajući da je usvojen Zakon o mladima kao i Strategija za mlade. „Prioritet naredne godine biće otvaranje omladinskih klubova i centara“.

„Trenutno je u fazi izrada podzakonskog akta koji se tiče finansiranja omladinskih organizacija za mlade. Nakon izrade akta biće sproveden konkurs za finansiranje omladinskih organizacija, koji će biti otvoren u martu ili aprilu naredne godine“, kazala je Popović .

Predstavnik Crnogorskog omladinskog foruma (COF), Ammar Borančić, pojasnio je da je prethodni zakon o mladima prepoznavao COF kao krovnu organizaciju mladih, navodeći da je novim Zakonom predviđeno formiranje saveza organizacija „što je nemoguće organizovati“.

On je ukazao da je COF osnovan 2011. godine i da nijedno rukovodstvo, kako je istakao, nije se dovoljno posvetilo toj organizaciji i nije ostvarilo misiju.

„Misija COF-a je da poveća omladinsku politiku, učešće mladinskih organizacija u procesu donošenja odluka, uticaj na kreiranje omladinskih politika“, istakao je Borančić.

U ovom trenutku, kako je naveo, omladinske organizacije na bilo koji način ne utiču direktno na donošenje politika koje ih se tiču.

„COF je udruženje svih omladinskih organizacija, civilnog sektora, sindikata, i vrlo je lako prepoznati snagu koja može da se crpi iz takvog urdruživanja svih omladinskih organizacija u Crnoj Gori. Još jedna vrijednost je što ćemo konačno imati jedno koherentno tijelo mladih koje će prevazići manjak komunkacije među različitim sektorima mladih“, kazao je Borančić.

Generalna sekretarka COF-a, Milica Žugić, kazala je da je ta organizacija prilikom osnivanja brojala 11 članica, a da trenutno njegovo članstvo čini 17 organizacija.

„Tu je 13 nevladinih organizacija, tri podmlatka i jedna mreža mladih sindikata“, precizirala je Žugić.

Ono što je cilj COF-a, kako je istakla, u narednom periodu jeste jačanje kapaciteta samog COF-a proširenje njegovog sastava.

Govoreći o konkursu za nove članove COF-a, Žugić je kazala da je prošli konkurs bio otvoren do 17. decembra kada je bio organizovan sastanak te organizacije.

„Tada smo imali dvije aplikacije koje su u potpunosti zadovoljile sve kriterijume COF-a. Međutim, odlučili smo da otvorimo novi poziv na koji se mogu prijavljivati nove organizacije, i ono na čemu ćemo mi raditi u narednom periodu jeste motivisanje za članstvo“, navela je Žugić.

Sve do kraja februara, kako je precizirala, biće otvoren poziv za nove članice.

Izvršna direktorica, NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je da je okrugli dio četvorogodišnjeg projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ podržanog od Evropske unije kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.

„Ovaj projekat za cilj ima povećanje aktivnog učešća mladih u donošenju odluka. S tim u vezi, smatrali smo da treći okrugli sto koji organizujemo u okviru ovog projekta, mora da obuhvati temu krovne organizacije mladih“, navela je Perović Ivanović.

Pored Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije i NVO Prima iz Crne Gore, partneri koji sprovode projekat su i: Partners iz Albanije; Asocijacija za obrazovanje MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Fondacija volontera zajednice iz Turske.


NVO Prima

VLADA DA UČINI INFORMACIJE DOSTUPNE ZA MLADE

07.decembar 2016.

 Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, učestvovala je danas na pres konferenciji „Zagovaranje za otvorenu vladu“, koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI).

Perović Ivanović je kazala da učešće mladih u donošenju odluka nije na zavidnom nivou.

„Postoji jedan dio mladih koji je aktivan u određenim političkim dešavanjima, kao što su predizborne kampanje, ali vrlo je vidljiv nedostatak učešća mladih u donošenju odluka koje ih se tiču“, istakla je Perović Ivanović.

Ona smatra da je u ovom projektu vrlo važan korak bio informisanje mladih o tome šta je partnerstvo za otvorenu vladu i učiniti im dostupnim adrese na kojima oni mogu tražiti informacije i podatke, koje im u narednom periodu mogu pomoći da se informišu i aktivno učestvuju u donošenju odluka.

„U tom smislu, projekat je rezultirao Priručnikom za mlade „Partnerstvo za otvorene vlade“, koji sadrži preporuke kako mladi da dolaze do informacija. Da bi Vlada bila otvorena za mlade, ona mora informacije učiniti dostupnima online“, rekla je Perović Ivanović.

Pručnik će, kako je pojasnila, biti dostupan online na sajtu Prime i CeMI-ja.


NVO Prima

5. DECEMBAR MEĐUNARODNI DAN VOLONTERA/KI

05.decembar 2016.

Povodom 5. decembra Međunarodnog dana volontera/ki, NVO Prima želi da podsjeti cjelokupnu javnost na važnost, neophodnost i korisnost volontiranja. Na društvenoj ravni – u tome što nijedno društvo nije izgrađeno i unprijeđeno bez dobrovoljaca koji su predano uložili svoja znanja, vještine i vrijeme, i na ličnoj – u tome što je gotovo ljekovita satisfakcija koju dobijamo znajući da smo i sami nečemu doprinijeli da bude bolje, demokratskije i inkluzivnije. Zato i važi ona tvrdnja da volonterski rad nije plaćen ne zato što nema vrijdnost već zato što je neprocjenjivo vrijedan!
Na današnji dan Prima želi da se najdublje zahvali svim volonterima i volonterkama koji kroz projekte ove organizacije od njenog osnivanja a naročito tokom 2016. godine bezrezervno promovišu nenasilje i bore se protiv govora mržnje.


NVO Prima

VAŽNO EDUKOVATI MLADE O HIV/AIDS – u

01.decembar 2016.

Smatramo da je 1. decembar – Međunarodni dan borbe protiv HIV-a i AIDS-a prilika da ukažemo na značaj edukacije mladih o toj temi, u cilju preventivnog djelovanja i zaštite od tog virusa.

Zabrinjavajući su podaci koji pokazuju da je u Crnoj Gori u porastu broj mladih koji su inficirani HIV-om, što ukazuje da ta populacija nije u dovoljnoj mjeri edukovana na tu temu.

Vrlo je važno da mladi znaju o tome šta je HIV, kako se prenosi, kao i kako mogu preventivno djelovati i zaštititi se. Takođe je važno iskoristiti mogućnosti anonimnog testiranja, koje je besplatno, jer testirajući se pokazujemo odgovoran odnos prema svom zdravlju i zdravlju drugih.

Ovo je datum kad treba da se sjetimo svih koji su oboljeli od AIDS-a i svojim doprinosom u edukaciji o prevenciji HIV/AIDS-a pokažemo solidarnost i poštovanje.


NVO Prima

TOKOM STUDIRANJA EDUKOVATI PSIHOLOGE I PEDAGOGE O VRŠNJAČKOM NASILJU

15.novembar 2016.

Iako postoje vrlo evidentne inicijative javnog i civilnog sektora da se vršnjačko nasilje suzbija i prevenira, u ovom trenutku ti kapaciteti nisu dovoljni.
Smatramo da bi se problem efikasnije rešavao kada bi kadrovi kao što su psiholozi, pedagozi, socijalni radnici još tokom studiranja imali obuke vezane za ovu problematiku.
Takođe, bilo bi poželjno da školski pedagozi i psiholozi budu otvoreni za konsultacije sa raditeljima, staraocima i mladima koji su u sukobu i onda kada se nasilje dešava van škole odnosno školskog dvorista, jer u suprotnom roditelji i žrtve nasilja nemaju gotovo nikakvu podršku.


NVO Prima

POZIV ZA OMLADINSKE RADNIKE/CE ZA UČEŠĆE U PROJEKTU – “INTERRELIGIJSKI DIJALOG U OMLADINSKOM RADU”

11.novembar 2016.

NVO Prima i NVO Iuventa iz Srbije u saradnji sa još 10 evropskih organizacija, realizuju projekat “Interreligijski dijalog u omladinskom radu”. Aktivnosti koje će se realizovati su: 2 međunarodna treninga, izrada sajta i bloga, 5 webinara, lokalni treninzi za mlade i okrugli stolovi, kao i izrada alata za rad sa mladima u okviru ove teme.

Prva aktivnost je trening-seminar koji će okupiti 36 omladinskih radnika/ca iz 12 zemalja, a održaće se u Vrnjačkoj Banji od 30. novembra do 8. decembra, uključujući i dane puta.

Troškove smještaja, hrane i radnih materijala pokriva organizator NVO Iuventa, dok će putni troškovi za učesnike iz Crne Gore biti pokriveni do 180 eura po osobi.

Ovim putem pozivamo sve zainteresovane omladinske radnike/ce da se prijave za učešće u projektu.

Uslovi: znanje engleskog jezika, motivisanost za učešće u cijelom projektu, dosadašnje iskustvo u radu sa mladima, uzrast od 18 godina pa naviše.

Prijavljivanje: prijavu popuniti na engleskom jeziku i poslati je na nvoprima@yahoo.com najkasnije 20. novembra.

Lista izabranih kandidata/kinja će biti objavljena na sajtu Prime i Facebook stranici. Projekat se realizuje zavaljujući podršci Erasmus + programa Evropske unije.


NVO Prima

NVO Prima pokrenula novi veb sajt

09.novembar 2016.

Nevladina organizacija Prima pokrenula je novi veb sajt namijenjen mladima, na kojem će ta populacija moći da sazna najnovije informacije koje ih se tiču, ali i da potpuno anonimno postavlja pitanja u okviru savjetovališta koje vode psiholozi i omladinski radnici.

Na novom veb sajtu NVO Prima www.nvoprima.org mladi mogu pronaći najnovije informacije o seminarima koje organizuje ta organizacija, aktuelne informacije o omladinskim politikama, a poseban odjeljak na Sajtu posvećen je Savjetovalištu za mlade. Novi sajt je u potpunosti prilagođen mobilnim i desktop uređajima nove generacije.

Savjetovalište za mlade vode psiholozi i omladinski radnici, specijalizovani za teme prevencije vršnjačkog, porodičnog i seksualnog nasilja, kao i za temu seksualno-reproduktivnog zdravlja, a kojem mladi potpuno anonimno mogu da se obrate, ukoliko im je potrebna podrška ili informacija.

Publikacije koje je do sada izdala NVO Prima, kao i projekti koji su sprovedeni i koji su u toku, takođe se nalaze na novom sajtu NVO Prima.

Sajt je povezan sa profilima NVO Prima na društvenim mrežama, što doprinosi većoj dostupnosti te organizacije mladima.

NVO Prima implementira šest vrsta programa – ljudska prava i antidiskriminacija, mobilnost mladih, omladinska politika, prevencija nasilja, trening centar i savjetovalište za mlade.

Misija NVO Prima je poboljšati položaj omladine i raditi na rješavanju pitanja koja se tiču mladih, kako u njihovim zajednicama tako u širem društvu, razvijati i implementirati lokalne, nacionalne i regionalne politike za mlade.

NVO Prima poziva mlade da prate novi njihov novi sajt, kao i profile te organizacije na društvenim mrežama i na taj način budu informisani o najnovijim dešavanjima koja su značajna za tu populaciju.


NVO Prima

KONKURS ZA OMLADINSKE RADNIKE/CE I AKTIVISTE/KINJE

02.novembar 2016.

NVO Prima sprovodi projekat na evropskom nivou: „All Raise Against Hate Speech“ – „Svi ustajemo protiv govora mržnje“, podržanog kroz Erasmus + program. Cilj projekta je kroz edukaciju mladih i kampanju protiv govora mržnje, promovisati kulturu nenasilja, odnosno smanjivati diskriminaciju koja se plasira putem društvenioh mreža i u svakodnevici kroz govor mržnje.

Projekat se sprovodi u 3 faze.

2 međunarodna treninga za omladinske radnike/ce i aktiviste/kinje
Lokalni trening za crnogorske vršnjačke edukatore/ke
Kampanja protiv govora mržnje
Prvi međunarodni trening će se održati od 4. do 13. novembra 2016. a drugi od 3. do 12. marta 2017; oba u Baru, sa učesnicima iz 11 evropskih zemalja. Na ovim treninzima omladinski radnici/e će učiti o fenomenu govora mržnje na internetu i van njega, na koji način to djeluje na mlade ljude i društvo u kojem se razvijaju, te kako sprovesti kampanju protiv govora mržnje.

Kampanja, koju će voditi omladinski radnici i vršnjački edukatori realizovaće se od 1. aprila do kraja septembra 2017.

Ovim putem pozivamo omladinske radnike i radnice, kao i one koji su već aktivni u borbi protiv govora mržnje, da se prijave za učešće u projektu i međunarodnim treninzima. Potrebno nam je 3 učesnika/ca iz Crne Gore, starijih od 18 godina, sa aktivnim znanjem engleskog jezika, koji su visoko motivisani da prođu obuku i učestvuju u kampanji i koji bi pohađali oba međunarodna treninga. Od izabranih kandidata/kinja se očekuje da koordiniraju grupu vršnjačkih edukatora/ki, koja će biti obučena tokom lokalnog treninga, i sa njima vode kampanju na osnovu plana koji budu zajedno napravili tokom treninga. Po uspješnom završetku treninga, učesnici/e će dobiti sertifikat YouthPass.

Troškove smještaja, ishrane, radnih materijala i vozne/autobuske povratne karte snosi NVO Prima. Radni jezik je engleski.

Više detalja možete naći u Info paketu.Info paket

Prijavljivanje: popunjen prijavni formular poslati na: nvoprima@yahoo.com najkasnije u subotu, 29. oktobra do 15 časova.


NVO Prima

 Mladi da učestvuju u donošenju odluka

24.oktobar 2016.

Podgorica, PR pres servis – Politički aktivizam kod mladih u poslednje vrijeme je veoma prisutan, ali su oni na margini učešća i služe kao volonteri, a trebalo bi da učestvuju i u donošenju odluka, ocijenjeno je na okruglom stolunevladine organizacije (NVO) Prima.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je danas, na okruglom stolu „Učešće mladih u procesima odlučivanja u Crnoj Gori“, da je taj događaj dio regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, kojeg finansira Evropska unija.

„Jedan od ciljeva projekta je da pokrenemo mlade da se informišu o mogućnostima učešća u javnom životu i procesima donošenja odluka. Mladih ima u politici, ali ne tamo gdje se govori o omladinskim politikama“, kazala je Perović Ivanović u PR Centru.

Prema njenim riječima, otkad postoji Uprava za mlade i sport, ovaj problem se rješava, ali je na tome, kako je navela, u narednom periodu i dalje potrebno raditi.

„Mladi su u poslednje vrijeme vrlo aktivni kada je u pitanju politički aktivizam, ali to su na marginama učešća i aktivizma, jer služe kao volonteri, za dijeljenje propagadnog ili informativnog materijala. To nije prostor u kojem mladi donose odluke“, istakla je Perović Ivanović.

Ona smatra da glas mladih treba da se čuje kada se govori o potrebama i problemima te populacije.

„Kroz ovaj projekat želimo motivisati donosioce odluka da otvore prostor za učešće mladih ljudi. To je ključno, a naša prva adresa je Uprava za mlade i sport“, navela je Perović Ivanović.

Projektom, kako je pojasnila, žele animirati mlade da se aktivnije uključe u donošenje odluka u političkom, ekonomskom i društvenom životu i tako utiču na kretanje omladinskih javnih politika.

„Namjera nam je da stvorimo mrežu omladinskih organizacija iz pet zemalja koje implemetiraju projekat, a koje će aktivno pratiti položaj mladih, mjeriti stepen njihovog učešća i voditi kampanje javnog zagovaranja za promjene omladinskih politika po mjeri te populacije“, pojasnila je Perović Ivnaović.

Predstavnik Uprave za mlade i sport, Krsto Vukadinović, kazao je da je obaveza lokalnih samouprava da u narednih šest mjeseci od usvajanja nacionalne Strategije za mlade usvoje lokalne akcione planove.

“Lokalne uprave bi trebale da prepoznaju šta nedostaje mladima, i da nakon toga pokušamo da nađemo jedan momenat međusektorske saradnje na lokalnom i nacionalnom nivou”, naveo je Vukadinović.

Prema njegovim riječima, fokus Uprave za mlade i sport je otvaranje omladinskih klubova i centara je nešto čime se Uprava hvali.

“U ovom trenutku ih ima osam. Naša je ideja da omladinski klubovi i centri zažive u svim lokalnim samupravama i da to bude mehanizam gdje mladi mogu da se okupljaju i da sprovode svoje aktivnosti”, pojasnio je Vukadinović.

On je rekao da je ideja Uprave za mlade i sport da finansira većinu projekata koji će direktno imati uticaj na omladinske klubove i aktivnosti koje će se u njima sprovoditi, što će, kako je naveo, na taj način obezbijediti održivost klubova.

Senior istraživačica na projektu “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey”, Aleksandra Gligorović,kazala je da je u okviru projekti sprovedeno istraživanje u Crnoj Gori, koje je pokazalo da javna uprava ima uspostavljene kanale za komunikaciju sa građanima, ali je, kako je navela, upitna njihova prilagođenosti specifičnim ciljnim grupama i stepena korištenja dobijenih podataka, sugestija, komentara.

“Takođe, važno je pitanje koje se tiče samih građana – koliko su oni informisani i koliko te kanale koriste. Kada se ima u vidu ciljna grupa mladih, posebna pažnja mora biti posvećena njihovom obrazovanju za učešće i olakšavanju tog procesa”, istakla je Gligorović.

Govoreći o prisutnosti na internetu i otvorenosti prema mladima, Gligorović je kazala da crnogorska Vlada i Skupština imaju svoje internet prezentacije i naloge za elektronsku poštu koju građani, a time i mladi ljudi, kako je pojasnila, mogu da koriste kako bi se informisali o radu ovih organa ili došli do potrebnih informacija.

“Sva ministarstva imaju svoje internet prezentacije i naloge za elektronsku poštu koju građani, a time i mladi ljudi, mogu da koriste kako bi se informisali o radu ovih organa ili došli do potrebnih informacija. Od društvenih mreža, najpopularniji je Facebook a zatim Twitter”, kazala je Gligorović.

Na lokalnom nivou, kako je navela, sve jedinice lokalne samouprave, osim Gusinja, imaju svoje internet prezentacije i svoje naloge za elektronsku poštu.

Ovaj događaj dio je regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ („Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey – YBH4WBT“), podržanog od Evropske unije kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.

Pored Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije i NVO Prima iz Crne Gore, partneri koji sprovode projekat su i: Partners iz Albanije; Asocijacija za obrazovanje MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Fondacija volontera zajednice iz Turske.


NVO Prima

REGIONALNO ISTRAŽIVANJE O OMLADINSKIM STRUKTURAMA ZAPADNOG BALKANA

20.oktobar 2016.

 Danas smo prisustvovali okruglom stolu koji je organizovao Evropski pokret u Crnoj Gori/European Movement in Montenegro.

Rezultate zanimljivog regionalnog istraživanja – „Mapiranje i komparativna analiza položaja omladinskih organizacija na Zapadnom Balkanu“, koje je sprovedeno u Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji.


NVO Prima

SASTANAK SA GOSPODINOM FRANKOM MORAWIETZ-om, komesarom i projekt koordinatorom OFAJ

20.oktobar 2016.

NVO Prima učestvovala je na sastanku koji je organizovao tim Evropskog pokreta u Crnoj Gori, u četvrtak 29. septembra, koji je ugostio je gospodina Franka Moravica, komesara i Projekt koordinatora francusko-njemačke kancelarije za mlade za Jugoistočnu Evropu (OFAJ).

Gospodin Moravic moderira radnom grupom koja je uključena u proces osnivanja Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i učestvuje na sastancima u okviru Berlinskog procesa, kao predstavnik OFAJ-a (L’Office franco-allemand pour la Jeunesse) na osnovu čijeg modela je i potekla inicijativa za osnivanje RYCO-a.

Na sastanku su se okupili predstavnici/e nevladinih organizacija koje se bave mladima, studentskih organizacija, EMIM i Antonela Fontana, ispred Ambasade Italije u Crnoj Gori.

sastanak-morawietz-820x360Kako je najavljeno, početak rada Regionalne kancelarije za saradnju mladih, sa sjedištem u Tirani, planiran je za februar 2017. godine. U narednom periodu predstoji definisanje budžeta, aktivnosti i plana rada RYCO-a kao i predlaganje predstavnika/ca država Zapadnog Balkana koji će biti uključeni u rad regionalne kancelarije kao članovi/ce borda.

U svijetlu Berlinskog procesa, poboljšanja položaja mladih i omladinskih struktura, kao i osnivanja RYCO-a, ovaj sastanak je bio jedinstvena prilika da se razmijene mišljenja, iskustva i pitanja o položaju mladih i omladinskoj politici, kroz prizmu osnivanja regionalne kancelarije, ali i prilika da se diskutuje o značaju ove inicijative za Crnu Goru


NVO Prima

ZAHTJEV VLADI POVODOM BROJNIH SAOBRAĆAJNIH NEZGODA

20.oktobar 2016.

Organizacije civilnog društva Crne Gore okupile su se danas ispred zgrade Vlade, iskazujući duboku zabrinutost povodom ogromnog broja saobraćajnih nezgoda koje su se desile u veoma kratkom roku. Tom prilikom predat je i sledeći zahtjev:

Zahtjev

Mi, građani Crne Gore, lišeni svih eventualnih političkih motiva, suočeni sa alarmantnim brojem saobraćajnih nezgoda u posljednjih mjesec dan i strahujući za građane, žaleći za 12 prerano izgubljenih života, uvjereni da je svakodnevno učešće u saobraćaju postalo nesigurno i pretvorilo se u ozbiljnu prijetnju svima, na ovaj način

Z A H T J E V A M O:

Da Vlada Crne Gore hitno održi vanrednu sjednicu na kojoj će jedina tačka dnevnog reda biti aktuelna kriza bezbjednosti saobraćaja u zemlji.
Da se sjednica održi u proširenom sastavu i da istoj prisustvuju predstavnici akademske zajednice, univerziteta i civilnog sektora.
Da se na sjednici utvrde nosioci i rokovi za izradu Akcionog plana za smanjenje saobraćajnih nesreća sa kratkoročnim i dugoročnim zadacima.
Da se zaduži MUP, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo saobraćaja i pomorstva da hitno predlože mjere iz svoje nadležnosti, a koje se direktno tiču unaprjeđenja bezbjednosti saobraćaja.
Da se ustanovi sistem za upravljanje bezbjednošću saobraćaja i imenuje tijelo/organ koje će biti isključivo nadležno i odgovorno za ovu oblast.
Da se pojača prisustvo patrola saobraćajne policije na svim putevima, intenzivira kontrola saobraćaja i da se počinioci saobraćajnih prekršaja neselektivno procesuiraju i adekvatno sankcionišu, shodno ZOBS-u.
Da se pravovremeno planiraju i obezbjede sredstva za dokup i modernizaciju opreme koju koristi saobraćajna policija.
Da se pažnja konačno usmjeri i ka prevenciji nastanka saobraćajnih nezgoda na način da se u osnovnim i srednjim školama omogući izučavanje oblasti bezbjednosti saobraćaja.
Da se posebnim kampanjama ukaže građanima na obaveze koje su definisane aktuelnim propisima i na eventualne posljedice na život nepoštovanja istih.

S poštovanjem,

Alfa Centar Nikšić, Biciklo.me, Roditelji, Građanska alijansa, NVO Naša akcija, MogUl Ulcinj, Centar za ženska prava, Forum MNE, ADP Zid, Banka hrane, Omladinski klub Nikšić, CEDEM, NVO Prima, Crnogorski ženski lobi, Centar za obuku i obrazovanje, Agencija za lokalnu demokratiju


NVO Prima

KONKURS ZA UČEŠĆE NA SEMINARU U STRUGI

20.oktobar 2016.

 NVO Prima u partnerstvu sa NGO “Roma Active Albania” realizuje međunarodni projekat “Fighting Antigypsysm through grassroots actions”. Cilj projekta je osnažiti mlade Rome i aktiviste za prava Roma da se bore protiv diskriminacije Roma putem građanskih inicijativa na lokalnom nivou i društvenim mrežama.

Ovim putem Vas pozivamo da se prijavite za učešće na seminaru koji će se održati u Strugi, Makedonija, od 15. do 23. oktobra, uključujući dane puta. Učesnici/e seminara će biti 33 mladih iz 11 evropskih zemalja. Troškove smještaja, hrane i radnih materijala u potpunosti pokriva organizator a putni troškovi za učesnike/e iz Crne Gore će biti pokriveni do 180 eura po osobi.

Uslovi za učešće: znanje engleskog jezika, senzibilisanost za prava Roma, aktivizam i iskazana spremnost da se učestvuje i u ostalim aktivnostima do kraja projekta, što uključuje i sopstvenu organizaciju istih.

Rok za prijavu: petak, 07. oktobar 2016. do 15 časova. Prijavu poslati na nvoprima@yahoo.com.

Dostavljamo Vam i Info paket: info-pack-fa_ga-1 kao i prijavni obrazac: prijava.
Projekat se realizuje kroz Erasmus+ Youth in Action programa EU za mlade.


NVO Prima

PODSTAĆI MLADE DA UČESTVUJU U JAVNOM ŽIVOTU

20.oktobar 2016.

Podgorica, PR pres servis – U Crnoj Gori potrebno je podstaći mlade da se informišu o mogućnostima učešća u javnom životu i procesima donošenja odluka, ocijenjeno je na okruglom stolu nevladine organizacije (NVO) Prima.

Izvršna direktorica NVO Prima, Aida Perović Ivanović, kazala je, na okruglom stolu „Učešće mladih u procesima odlučivanja u Crnoj Gori“, da je taj događaj dio regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“, koji će biti implementiran naredne četiri godine.

„Jedan od ciljeva ovog projekta, koji finansira Evropska unija, je pokretanje mladih da se informišu o mogućnostima učešća u javnom životu i procesima donošenja odluka“, navela je Perović Ivanović u PR Centru.

Ona smatra da se isti mladi pojavljuju na seminarima, treninzima, okruglim stolovima i javnim raspravama, ocijenjujući da to nije dovoljno.

„Važno je da i druge mlade ljude osnažimo. Oni ne moraju to uvijek činiti kroz ove načine participacije koje sam navela, ali postoji još načina u kojima mnogi mladi mogu učestvovati. Na taj način mladi dobijaju na vidljivosti i mogu adekvatno da riješe probleme“, istakla je Perović Ivanović.

NVO Prima, kako je dodala, projektom planira da animira mlade ljude da se aktivnije uključe u donošenje odluka u političkom, ekonomskom i društvenom životu i tako utiču na kretanje omladinskih javnih politika

„Projektom želimo stvoriti mrežu omladinskih organizacija iz pet zemalja, koje učestvuju u projektu, i koje će aktivno pratiti položaj mladih, mjeriti stepen njihovog učešća i voditi kampanje javnog zagovaranja za promjene omladinskih politika po mjeri mladih „,kazala je Perović Ivanović.

Ona je poručila da će NVO Prima promovisati omladinski fondovi, koji su, kako je pojasnila, oblik participacije mladih u kojem ta ciljna grupa predlaže i bira projekte koje vodi ta populacija i obezbjeđuje novac za njihovu realizaciju.

Predstavnica Uprave za mlade i sport, Andrea Popović, kazala je da je vizija te institucije da mladi u Crnoj Gori u narednom periodu budu samostalni, imaju veću finansijsku podršku.

„To će se desiti tako što ćemo sprovoditi šest ključnih ishoda koji se tiču socijalne i ekonomske stabilnosti mladih, kroz njihovo veće zapošljavanje. Takođe je bitno kvalitetno obrazovanje mladih“, navela je Popović.

Ona je kazala da mladi treba da budu osnaženi u procesu odlučivanja i da budu aktivni ne samo konzumenti kulturnih sadržaja, već i akteri.

Senior istraživačica na projektu “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey”, Aleksandra Gligorović, kazala je da je studija o učešću mladih na mjestima odlučivanja pokazala da te populacije nema na mjestima gradonačelnika, ministara, a da u crnogoroskom parlamentu od 81 poslanika i poslanice samo jedna osoba trenutno ima 30 godina.

„Od 81 poslanika i poslanice u Skuštini Crne Gore, jedna osoba ima 30 godina, ne postoji ni jedan mladi ministri/ka u Vladi, kao ni jedan mladi gradonačelnik/ca u Crnoj Gori. Od 67 generalnih direktora Direktorata u ministarstvima, jedna osoba je mlađa od 30 godina i dvije osobe imaju 30 godina“, navela je Gligorović.

Ona smatra da je potrebno stvariti pravni i politički okvir koji stimuliše učešće i aktivizam mladih.

„To je moguće jedino uz kreiranje različitih, efikasnih mehanizama koji će omogućiti njihovo aktivno učešće u javnim politikama“, kazala je Gligorović, pojašnjavajući da mehanizmi kojima će se to uraditi moraju biti proaktivni i odgovarati potrebama mladih.

Ona je kazala da su, uključivanje mladih u razvoj politika za mlade, realizaciju različitih razvojnih projekata, izradu lokalnih i nacionalnih strateških dokumenata, rad radnih grupa, donošenju odluka, samo neki od efikasnih mehanizama kojima se može povećati njihovo angažovanje u bitne društvene tokove.

Ovaj događaj dio je regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ (Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey – YBH4WBT) podržanog od Evropske unije kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.

Pored Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije i NVO Prima iz Crne Gore, partneri koji sprovode projekat su i Partners Albanija; MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Community Volunteers Foundation iz Turske.


NVO Prima

POZIV ORGANIZACIJAMA KOJE SE BAVE KULTUROM I UMJETNOŠĆU

20.oktobar 2016.

Poštovane koleginice i kolege,

U okviru programa Erasmus + Youth in Action organizuje se međunarodni seminar za uspostavljanje kontakata i traženje partnerskih organizacija “Broadening the reach and richness of youth and culture in Europe”. Potrebno je 2 učesnika/ca iz Crne Gore koji bi predstavljali omladinsku NVO ili organizaciju koja se bavi pitanjima mladih kroz kulturu i umjetnost.
Datum: 6. – 12. novembar 2016. godine
Mjesto: Tuzla, BiH
Iz attachment-a možete preuzeti Info paket i prijavu.
Popunjenu prijavu poslati na: nvoprima@yahoo.com najkasnije u ponedeljak, 03. oktobra do 15 sati.


NVO Prima

KONKURS ZA UČEŠĆE NA 2. REGIONALNOM FORUMU OMLADINSKOG LIDERSTVA U NOVOM SADU

19.oktobar 2016.

Evropski pokret u Srbiji, Evropski fond za Balkan i Beogradski fond za političku izvrsnost organizuju drugi Regionalni forum omladinskog liderstva, koji će se održati u Novom Sadu, od 21. do 23. novembra 2016. Problemi sa kojima se Evropa i region srijeću su teme na koje Forum i učesnici/e će dati kritički osvrt kroz kulturu dijaloga. Diskutovaće se o temama kao što su: izbjeglička kriza, Brexit, ali i o konceptima za mir, pomirenje i umrežavanje kao što je Regionalna kancelarija za saradnju mladih – RYCO.

Iz Crne Gore je potrebno 20 učesnika/ca uzrasta između 19 i 30 godina, mladi lideri i društveno aktivni u pitanjima od značaja za mlade, sa znanjem engleskog jezika.

Izabrani učesnici/e treba da plate organizatoru Kancelariji Evropskog pokreta u Novom Sadu, kotizaciju od 35 eura. Troškovi smještaja, obroka, puta i radnih materijala su pokriveni u cjelini od strane organizatora.
Izabrani učesnici/e treba da budu u Novom Sadu 20. a odlazak sa Foruma je planiran za 23. novembar.
U dodatku dostavljamo pozivno pismo invitation-letter-lyf sa više detalja, kao i prijavni obrazac prijava-ryl-forum.
Prijava treba da sadrži:
– popunjen prijavni obrazac i
– CV sa fotografijom

Prijave slati isključivo na nvoprima@yahoo.com najkasnije 22. oktobra do 12 časova.


NVO Prima

KONFERENCIJA “SOCIJALNE INOVACIJE, RAZVOJ I DOSTUPNOST AKTIVNIM MJERAMA ZAPOŠLJAVANJA”

14.oktobar 2016.

U četvrtak 13. oktobra 2016. predstavnica Prime je učestvovala na Konferenciji “Socijalne inovacije, razvoj i dostupnost aktivnim mjerama zapošljavanja”, koju je organizovao ADP -Zid uz pomoć Friedrich-Ebert-Stiftung i Unije slobodnih sindikata CG.

Uvodničari su bili: Sanda Rakočević, Nj.E. Hans Gunther Mattern ambasador Njemačke, Boris Marić ministar rada i socijalnog staranja, Romain Boitard ispred Delegacije EU, Srđa Keković ispred USSCG; a panelisti: Tea Jarc Youth Plus iz Slovenije, Vladan Sinđić Libergraf iz Srbije, Gio Lodovico Baglioni REVERS mreža i Tatiana Marian ispred Međunarodne konfederacije sindikata, Aleksandar Rakočević Zavod za zapošljavanje CG, Stojan Zagorc ispred projekta “Aktivne mjere za zapošljavanje”, Ksenija Martinović koordinatorka programa socijalnih politika u ADP Zidu, Petra Šprajc Savez samostalnih sindikata Hrvarske, dr Vesna Simović Zvicer Univerzitet CG, Ivana Mihailović USSCG, Duško Rajković Centar za stručno obrazovanje i Ana Maraš Unija poslodavaca CG.

Neki od zaključaka konferencije su da se pri kreiranju aktivnih mjera za zapošljavanje mladih mora voditi računa o različitostima unutar ove grupe, te da se problem velike nezaposlenosti mladih mora rješavati međusektorskom saradnjom.


NVO Prima

OKRUGLI STO NA TEMU: „UČEŠĆE MLADIH U PROCESIMA ODLUČIVANJA U CRNOJ GORI”

28.septembar 2016.

NVO Prima će, u četvrtak 29. septembra sa početkom u 11 sati, organizovati okrugli sto „Učešće mladih u procesima odlučivanja u Crnoj Gori“, u prostorijama PR centra.
Govoriće:
Aida PEROVIĆ – IVANOVIĆ, izvršna direktorica NVO Prima;
Andrea POPOVIĆ, Uprava za mlade i sport;
Aleksandra GLIGOROVIĆ, Senior istraživačica na projektu “Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey”.

Ovaj događaj dio je regionalnog projekta „Omladinski fondovi za Zapadni Balkan i Tursku“ (Youth Bank Hub for Western Balkan and Turkey – YBH4WBT) podržanog od strane Evropske unije kroz program IPA CSF, koji vodi Fondacija Ana i Vlade Divac a na kom je NVO Prima partner i implementator u Crnoj Gori.

Cilj projekta YBH4WBT je unapređenje učešća mladih u procesima donošenja odluka u regionu Zapadnog Balkana i Turskoj. Ovaj cilj će se postići tokom četvorogodišnjeg programa koji uključuje izgradnju kapaciteta organizacija za mlade, inicijativa zagovaranja i aktivnosti podizanja svijesti. YBH4WBT projekat takođe ima za cilj da i uspostavi i razvije regionalnu mrežu organizacija civilnog društva koje rade na društvenoj, ekonomskoj i političkoj inkluziji mladih žena i muškaraca.

Pored Fondacije Ana i Vlade Divac iz Srbije i NVO Prima iz Crne Gore, partneri koji sprovode projekat su i: Partners Albanija; MLADIINFO INTERNATIONAL iz Makedonije i Community Volunteers Foundation iz Turske.


NVO Prima

USVOJEN ZAKON O MLADIMA CRNE GORE

20.septembar 2016.

Poslanici crnogorskog parlamenta usvojili su danas Zakon o mladima kojim se prvi put uređuje omladinska politika i rad u Crnoj Gori, definišu aktivnosti subjekata koji učestvuju u njenom kreiranju i sprovođenju i uređuju pitanja od interesa za djelovanje mladih. Zakonom je određeno da su mladi lica koja imaju od 15 do 30 godina.

“Preciziraju se aktivnosti koje se odnose na omladinsku politiku, omladinski rad, institucionalnu brigu o mladima, utvrđuju oblici i finansiranje organizovanja, djelovanje mladih na lokalnom i državnom nivou i druga pitanja od značaja za mlade”, navodi se u obrazloženju.
Zakonom su utvrđena načela na kojima se zasniva omladinska politika – jednakosti, volonterizma, solidarnosti, dobrovoljnosti, partnerstva, sposobnosti i naučnim saznanjima radi dobrovoljnog učešća mladih u svim oblastima društvenog života u skladu sa sopstvenim izborom.
“Garantuje se jednakost mladih u ostvarivanju prava, bez obzira na nacionalnu pripadnost, rasu, pol, jezik, vjeru, crkveno porijeklo i imovinsko stanje, članstvo u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama, invaliditet, zdravstveno stanje, fizički izgled, seksualnu orijentaciju, rodni identitet i drugo lično svojstvo”, navodi se u obrazloženju ovog zakona.
Za ostvarivanje omladinske politike donosi se Nacionalna i opštinske strategije za mlade kojima se definišu prioritetne aktivnosti na tim nivoima.
Nacionalnu strategiju za mlade donosi Vlada Cme Gore, na predlog Uprava za mlade i sport a na period od pet godina.
Zakonom se propisuje da organ državne uprave nadležan za poslove prosvjete obrazuje Savjet za mlade, kao stručno i savjetodavno tijelo, sa mandatom od četiri godine. (Mina)


NVO Prima

POZIV SADAŠNJIM I NEKADAŠNJIM AKTIVISTKINJAMA I AKTIVISTIMA PRIME

20.septembar 2016.

NVO Prima pravi bazu podataka svojih sadašnjih i nekadašnjih volontera/ki i aktivista/kinja.

U tu svrhu pozivamo sve koji su učestvovali u aktivnostima organizacije i projektima u kojima je Prima bila partnerska organizacija (radionice, seminari, treninzi, volonterske akcije, omladinske razmjene, okrugli stolovi, konferencije) od 2010 do danas, bilo u zemlji ili inostranstvu, da se jave na mejl nvoprima@yahoo.com i dostave sledeće podatke: ime, prezime, datum i mjesto rođenja, e-mail, broj telefona, sadašnje zanimanje i događaj/aktivnost u kojoj su učestvovali.


NVO Prima

SEMINAR U TOPOLI “INTERCULTURAL QUALITY”

20.septembar 2016.

 NVO Prima u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Evrope, organizuje seminar “Intercultural Quality”, pod pokroviteljstvom Erasmus+ programa. Potrebno nam je dvoje učesnika iz Crne Gore, koji rade sa mladima ili su omladinski aktivisti, starosti 18+, sa znanjem engleskog jezika.

Seminar će se održati u Topoli, Srbija, od 21. do 28. avgusta.
Aplikacioni formular možete naći na sajtu Prime i poslati na nvoprima@yahoo.com. Rok za prijavu je 1. avgust 2016.
U produžetku možete naći detalje o projektu u Info paketu: Infopack – Intercultural Quality.


NVO Prima

AKTIVIZAM KOD MLADIH PODSTAĆI FORMALNOM I NEFORMALNOM EDUKACIJOM

20.septembar 2016.

Aktivizam kod mladih u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou, a moguće ga je podstaći stalnom formalnom i neformalnom edukacijom, ocijenila je izvršna direktorica nevladine organizacije Prima, Aida Perović Ivanović.

Ona je, u intervjuu za PR Centar povodom 12. avgusta Međunarodnog dana mladih, kazala da smo svjedoci da su isti mladi uključeni u različite oblike aktivizma, navodeći da tu ne misli na politički aktivizam „koji je dominantan“.

„Želim da vidim mlade u aktivizmu koji se tiče njihovih prava, potreba i problema. Želim mlade koji rade na sebi, u zavisnosti od različitih nivoa obrazovanja. Želim mlade koji pružaju jedni drugima podršku, kroz tijela koja će ih predstavljati, javne debate, javne rasprave, civilni sektor ili kroz jači uticaj na institucije“, poručila je Perović Ivanović.

Aktivizam kod mladih je, kako smatra, moguće podstaći stalnom neformalnom i formalnom edukacijom.

„Voljela bih da u formalnoj edukaciji vidim više programa i motivisanih predavača, koji daju krila mladima. Voljela bih da vidim više institucija sa otvorenim vratima za potrebe, probleme i ideje mladih.Potrebno je da mlade vidimo kao dio rješenja, a ne kao dio problema“, istakla je Perović Ivanović.

Ona je kazala da u tom pogledu NVO Prima radi na jačanju motivacije, aktivizma i neformalne edukacije mladih i, kako je navela, vjeruje da to može biti dobar podsticaj za njihov aktivizam.

Govoreći o položaju mladih u Crnoj Gori, Perović Ivanović je ocijenila da nije na zavidnom nivou.

„Svjedoci smo da su se neke stvari poboljšale u poslednjih pet, šest godina, zahvaljući radu na omladinskim politikama, i tome što se veliki dio pažnje kako civilnog sektora, tako institucija vezanih za mlade, fokusirao na strategijama za mlade i novom Zakonu za mlade, koji čekamo da zaživi“, navela je ona.

S druge strane, kako je dodala, položaj mladih je loš, „jer je to priča koja tek treba da zaživi“.

„Na prvom mjestu nedostaje to da institucije na jedan ozbiljan način shvate sve ono što su potrebe i problemi mladih“, istakla je Perović Ivanović.

Ona smatra da su među problemima sa kojima se suočavaju mladi nezaposlenost, nejednake šanse među mladima, nejednak pristup obrazovanju, različitim oblicima neformalnog obrazovanja, stipendijama.

„Mislim da mladi nisu na pragu informacijama koje bi mogle da im pomognu da sebe usmjere u nekom željenom pravcu ili pravcu koji bi mogao da poboljša njihov položaj“, rekla je Perović Ivanović.

Prema njenim riječima, institucije rade mnogo dobrih stvari, „ali postoje rupe koje bi trebalo popuniti“.

„Jedna od stvari na kojima Prima radi, a smatramo da je to velika oblast koja mora biti bolje pokrivena od institucija, je vršnjačko nasilje. Fokus treba da bude usmjeren na mlade koji su žrtve nasilja, tako i na one koji nasilje čine“, kazala je Perović Ivanović.

Ona je navela da NVO Prima sprovodi tri projekta, koji se odnose na mlade.

„Jedan projekat je pri kraju, završavamo ga priručnikom, koji je izuzetno koristan. Priručnik tretira problem vršnjačkog nasilja koje je rodno zasnovano, i biće publikovan na srpskom i engleskom jeziku“, kazala je Perović Ivanović.

Priručnik će, kako je pojasnila, biti dostupan do kraja avgusta za besplatno preuzimanje na sajtovima svih organizacija iz 17 država koje su učestvovale u projektu.

„Počinjemo i sa regionalnim projektom –Youth Bank HUB za Zapadni Balkan i Tursku, koji je podržala Evropska komisija. U okviru tog projekta ćemo raditi na većoj participaciji mladih, kao i na osnivanju omladinskih banaka u regionu i Crnoj Gori“, navela je Perović Ivanović.

Aktuelan je i, kako je kazala, projekat „Ustajemo svi protiv govora mržnje“.


NVO Prima

KAPACITETI ORGANIZACIJA ZA BORBU PROTIV GOVORA MRŽNJE NA INTERNETU

20.septembar 2016.

Nevladina organizacija (NVO) Prima počela je da realizuje projekat „Svi ustajemo protiv govora mržnje“, čiji je povećanje kapaciteta partnerskih organizacija za borbu protiv govora mržnje na internetu i van njega.

Projekat se realizuje kroz finansijsku podršku Erasmus plus programa Evropske unije, prozor za Zapadni Balkan, a trajaće do 30. septembra naredne godine.

„Opšti cilj projekta je smanjiti nasilje i diskriminaciju a promovisati pravo svakog čovjeka da živi bez mržnje straha i društvene isključenosti. Specifični cilj je povećati kapacitete svih partnera za borbu protiv govora mržnje na internetu i van njega“, kaže se u saopštenju NVO Prima.

Planirane aktivnosti tokom projekta su, kako se navodi, sastanak 11 nacionalnih koordinatora iz svake partnerske organizacije koji će se održati u Sremskim Karlovcima, kao dva međunarodna treninga za više od 33 omladinskih radnika/ca o ljudskim pravima i govoru mržnje.

„Projektom su planirali lokalni treninzi za više od 250 volontera i vršnjačkih edukatora koji će sprovoditi kampanje u 11 zemalja, kampanje protiv govora mržnje na internetu i van njega koje će obuhvatati: pisanje blogova, uočavanje i reagovanje na slučajeve govora mržnje na društvenim mrežama, snimanje i objavljivnje kratkih video klipova i postova na društvenim mrežama kojima će se promovisati kultura nenasilja“, kaže se u saopštenju,

Biće organizovana i, kako se dodaje, takmičenja za mlade fotografe, radionice za srednjoškolce i studente, sastanci sa predstavnicima lokalnih i nacionalnih institucija zaduženih za Pokret protiv govora mržnje u cilju planiranja zajedničkih aktivnosti.

„Dodatno u Crnoj Gori će biti organizovna izložba naboljih fotografija kojom želimo da prenesemo snažnu poruku protiv govora mržnje, okrugli sto sa domaćim i stranim učesnicima “Uloga javnih i civinih organizacija u borbi protiv govora mržnje i diskriminacije”“, pojasnili su iz NVO Prima.

Ta organizacija će, kako su najavili, snimiti i u medijima promovisati video na temu borbe protiv govora mržnje

Partneri na projektu su, pored Prime iz Crne Gore, organizacije iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Francuske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Italije, Makedonije, Srbije i Turske.

Svi planirani treninzi biće bazirani na uputstvima iz priručnika Bookmarks.

Partneri na projektu: Youth for Social Changes – Albanija, Općinska organizacija Crveni krst Novo Sarajevo – Bosna i Hercegovina, AMSED – Francuska, Mostar Friedensprojekt – Njemačka, Hellenic Youth Participation – Grčka, Udruženje Co-efficient – Mađarska, SEYF – Italija, Volonterski centar Skoplje – Makedonija, EDIT centar – Srbija, Udruženje za međunarodni održivi razvoj – Turska i NVO Prima iz Crne Gore.


NVO Prima

POTREBNO DVOJE UČESNIKA ZA SEMINAR U POGRADECU

19.septembar 2016.

U saradnji sa NVO Youth for Social Changes iz Albanije organizujemo seminar na temu ljudskih prava za mlade iz seoskih područja. Potrebno je još dvoje učesnika uzrasta 18+ i sa znanjem engleskog jezika.

Termin seminara: 03. – 11. septembar 2016. u Pogradecu, Albanija.

Seminar se održava na engleskom jeziku i uz učešće mladih iz nekoliko evropskih država. Podržan je u okviru Erasmus+ programa Evropske unije za mlade.

Detalje o projektu možete naći u Info paketu: INFO PACK HRE Seminar kao i radnu verziju agende:Seminar-HRE draft programe.

Prijavljivanje: on line preko formulara na našem sajtu. Rok za prijavu: 23.08.2016. do 15 časova.


NVO Prima

KICK OFF U BRISELU

17.maj 2016.

Od 22. do 25. juna 2016. u Briselu je održana Kick Off konferencija predstavnika/ca dugoročnih regionalnih projekata za Zapadni Balkan i Tursku.

Projekat Youth Bank Hub su predstavljale Jovana Trupunović (Fondacija Ana i Vlade Divac – Srbija), Aida Perović-Ivanović (Nvo Prima – Crna Gora) i Ariola Agolli (Partners Albania). Nakon uvodnog obraćanja Nikole Bertolinija i kratkog predstavljanja učesnika/ca i projekata, rad je nastavljen po tematskim grupama. Naš tim je bio u grupi “Mladi” u kojoj smo diskutovali o mogućnostima i izazovima vezanim za projekat i uopšte mlade kao ciljnu grupu. Drugog dana imale smo priliku da učestvujemo na sesijama o PRAGu i Komunikaciji, koja podrazumijeva povećanje vidljivosti projekta kako bi se osigurali veći rezultati.


NVO Prima

20. JUN DAN IZBJEGLIH I RASELJENIH LICA

15. maj 2016.May 15, 2016May 15, 201May 15, 2016

Povodom međunarodnog dana izbjeglica, 20. juna, NVO Prima skreće pažnju na rastuću ksenofobiju, nacionalizam i rasizam, u Evropi i na Balkanu. našim aktivnostima promovišemo antidiskriminaciju po bilo kom osnovu i čovjekoljublje. Radeći dobro drugima, postajemo bolji ljudi.

Pregled arhive po godinama

paginations-options-and-designs
paginations-options-and-designs
Ko smo mi 

NVO PRIMA je neprofitna organizacija sa sjedištem u Podgorici. Organizaciju čine aktivistkinje i aktivisti sa dugogodišnjim iskustvom u oblastima koje se tiču demokratizacije društva: u omladinskom radu i omladinskim politikama, pravima žena, manjina i marginalizovanih grupa, formalnom i neformalnom obrazovanju, psihološkom savjetovanju i informisanju, radu u civilnom sektoru itd.

Kontakti

Adresa: Radosava Burića 2/14
81000 Podgorica, Crna Gora
Email: nvoprima1@gmail.com
Telefon: +382 69 416 448